Express-Miejski.pl

Kontrola trzeźwości w pracy. Pracodawcy mogą sprawdzić pracownika przy użyciu alkomatu

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

21 lutego weszły w życie przepisy umożliwiające pracodawcom przeprowadzenie w miejscu pracy kontroli trzeźwości pracowników. 

- To bardzo ważne regulacje, które powstały w trosce o bezpieczne i odpowiedzialne warunki pracy  - mówi Marlena Maląg z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. - Pracodawcy zyskują nowe uprawnienia w zakresie kontroli trzeźwości swoich pracowników. To wszystko za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy, którą przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - dodaje.

Zgodnie z nowym prawem pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia lub ochrony mienia. W przepisach zastrzeżono, że kontrola trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika i obejmuje badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego, za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie.

Wprowadzenie kontroli trzeźwości, czas i częstotliwość jej przeprowadzania oraz rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli, należy ustalić w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

O wprowadzeniu kontroli trzeźwości pracodawca powinien poinformować pracowników nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.

Pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy, jeżeli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w jego organizmie wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości albo zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy.

Jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe przewidują prewencyjną kontrolę trzeźwości, pracodawcy będą mogli przy użyciu alkomatu skontrolować swoich pracowników. W innych przypadkach taką kontrolę będzie przeprowadzać policja. Takie same zasady będą miały zastosowanie w przypadku podejrzenia zażycia innych substancji odurzających.

W rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych oraz ministrem właściwym do spraw pracy zostaną określone warunki i metody przeprowadzania badań, sposób ich dokumentowania oraz wykaz środków działających podobnie do alkoholu.

W przypadku, gdy wynik badania nie wskazuje na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości pracownika, okres niedopuszczenia pracownika do pracy jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

em24.pl

21

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Kontrola trzeźwości w pracy. Pracodawcy mogą sprawdzić pracownika przy użyciu alkomatu

    2023-02-22 17:32:03

    gość: ~Pracuje tam

    Może w Kordasie wyleci paru pijaków?

  • 2023-02-22 17:40:28

    gość: ~Mo

    @~Pracuje tam
    A kto będzie tam pracował?

  • 2023-02-22 19:16:09

    gość: ~On

    @~Mo
    Twoja stara!

  • 2023-02-22 21:37:56

    gość: ~Raaad

    @~Mo
    No ten wypacykowany blondynek od brawurowej jazdy samochodem cinquecento:-)

  • 2023-02-23 14:31:35

    gość: ~Pracuje tam

    (this post was banned by administrator)

  • 2023-02-24 12:38:04

    gość: ~Mieszkaniec

    @~Mo
    Ja tam będę pracował jak dobrze będą płacić

  • 2023-02-24 20:49:51

    gość: ~Obserwator

    @~Pracuje tam
    Tam to by się mogli wziąć za niektórych ''Brygadzistów'' którzy przez znajomości obrośli w piórka i zwykłych pracowników traktują jak śmieci.

  • 2023-02-28 09:53:29

    gość: ~123

    @~Obserwator
    To się zwolnij

  • 2023-02-22 20:31:31

    gość: ~Polak

    Na budowie nie piją tylko w niedzielę.

  • 2023-02-22 20:51:36

    gość: ~takitam

    Pomysł uważam za "ŚWIETNY", a to dlatego, że bywa wcale nie rzadko, że pracownik chce się zwolnić z pracy i ..... pracodawca robi wszystko żeby mu utrudnić zwolnienie.
    Teraz wystarczy przyjść nayebanym i .... sprawa załatwiona szybko i bez problemów.
    No chyba, że pracodawca nie chce sprawdzać, aaaaa to wtedy dzwonimy do tzw. PIP-y i powiadamiamy o zdarzeniu, czyli że przyszliśmy do pracy nawaleni, a pracodawca nie tylko nie sprawdził, ale jeszcze dopuścił do pracy.

    Z drugiej jednak strony, nie wiem dlaczego ustawodawca uznał, że nawalony może być TYLKO pracownik, a pracodawca już nie.

    Można sobie bowiem wyobrazić humorystyczno-surrealistyczną sytuację (całkiem prawdopodobną) , że do roboty przychodzi nawalony w trzy d_py szef i .... radośnie sprawdza alkomatem pracowników, ot tak ... dla zabawy :))) , bo mu wesoło :))) i .... może, bo mamy idiotyczne prawo.

    ===================
    Proszę również przyjrzeć siezapisowi, cyt:
    /// W przypadku, gdy wynik badania nie wskazuje na stan po użyciu alkoholu ///

    Niby nic w niem niewłaściwego, a jednak .... występuje tu fraza ___ po użyciu alkoholu ___ czyli NIE SPOŻYCIU, a użyciu.
    Czyli w idiotycznej interpretacji (a sądy jakie są wszyscy wiemy) można kogoś skazać prawomocnym wyrokiem, bo .... UŻYŁ alkoholu, czyli np. przemywał jakieś części albo (o grotesko) pracuje w zakładach spirytusowych gdzie UŻYWA się alkoholu przecież.

  • 2023-02-22 22:21:03

    gość: ~Autor

    @~takitam
    Człowieku gdzie teraz pracownik ma problemy ze zwolnieniem nie przychodzi do pracy i tyle dostaje dyscyplinarne zwolnienie i tak ma to w tyle teraz takie pokolenie że nie ma wstydu pokazać takie papiery w innym zakładzie jeśli chodzi o pracodawcę jeżeli pracownik ma wątpliwości co do jego stanu może nie poddać się badaniu wtedy wzywana jest policja a ty facet jak coś czytasz to rób to ze zrozumieniem zanim bzdury napiszesz

  • 2023-02-22 22:46:28

    gość: ~takitam

    @~Autor

    //// nie przychodzi do pracy i tyle dostaje dyscyplinarne zwolnienie ////

    Otóż ... też tak myślałem.
    Owszem, może po prostu nie przyjść do pracy, ale .... wtedy jest to porzucenie pracy i pracodawca może wtedy żądać od takiego pracownika odszkodowania.
    Mało kto o tym wie, ale ... tak jest.
    Może żądać, co nie znaczy że tak zrobi.
    Jeśli masz ustawowe 3 miesiące okresu wypowiedzenia, to ... obowiązuje to pracodawcę, ale ... RÓWNIEŻ ciebie, czyli jeśli byłeś ważnym pracownikiem od którego zależała np. produkcja, to porzucenie przez Ciebie prace bez okresu wypowiedzenia, narażą pracodawce na straty, a co za tym idzie ... może po prostu przed sądem dochodzić swoich praw i odszkodowania od Ciebie w formie trzymiesięcznego wynagrodzenia + ewentualnie częściowo pokrycie strat spowodowanych brakiem pracownika.


    /// jeśli chodzi o pracodawcę jeżeli pracownik ma wątpliwości co do jego stanu może nie poddać się badaniu wtedy wzywana jest policja ///

    Tu nie o to chodzi.

    Chodzi po prostu o nierówne traktowanie obywateli przez prawo.
    Bo skoro pracodawca (według ustawy) ma prawo do badanie trzeźwości, to dlaczego pracownik już takiego prawa nie ma ?

    /// a ty facet jak coś czytasz to rób to ze zrozumieniem zanim bzdury napiszesz ///

    Już to pisałem wielokrotnie, ale ... nigdy dość przypominania, więc:

    KAŻDY ma prawo pisać co chce.
    Ze zrozumieniem.
    Bez zrozumienia.
    Bzdury lub nie bzdury.

    W związku z powyższym, Twoje paternalistyczne pohukiwania zwisają mi i powiewają.

  • 2023-02-23 07:30:58

    gość: ~Arek

    @~takitam
    Żeby było odszkodowanie od pracownika musiał by posiadać umowę z dodatkiem płaconą do wynagrodzenia o specjalnych uwarunkowaniach w przypadku odejścia pokaż mi jaki pracodawca to stosuje chyba tylko korporacje dla strategicznych stanowisk

  • 2023-02-23 07:36:23

    gość: ~Mak

    @~takitam
    Ty facet widzę często wypisujesz długie wypociny udając mądrego a ja myślę że ty jesteś starszy koleś sflustrowany pewnie kandydowaleś nie raz gdzie się da ale byłeś nie wybieralny więc zająłeś się wypisywaniem i masz radość kiedy ktoś się zgodzi z twoimi przemyśleniami

  • 2023-02-23 10:29:00

    gość: ~Pisiek

    @~Mak
    Też tak myślę że gość ma problem przez lata pchał się na świecznik ,krytykuje wszystkich i wszystko wie lepiej on zrobiłby to tak i tak prawo złe rządy złe samorządy źle nic jest niepotrzebne od komunikacji po biblioteki lampy uliczne i światło w lodówce poprostu łeb jeden ale ma prawo sobie popisać i Boże broń przed dorwaniem się takich do władzy taki Kononowicz z t że ten łeb ma gadanie albo raczej pisane trzeba mu to przyznać nie ma zajęcia normalnej pracy ma czas i smaruje osioł jeden. Ma ból dup.y na wszystkich i wszystko.

  • 2023-02-23 10:42:46

    gość: ~Ak

    @~Pisiek
    Takitam To człowiek chory umysłowo !

  • 2023-02-23 10:51:40

    gość: ~Ewka

    @~takitam
    Widzisz wariacie tutaj też się na tobie poznali ,że chory umysłowo jesteś!

  • 2023-02-23 19:39:23

    gość: ~pracownik

    Pracodawca musi pamiętać aby mieć ważny atest urządzenia jakim chce dokonać kontroli. Bez atestu może sam sobie dmuchać.

  • 2023-02-28 09:55:13

    gość: ~123

    @~pracownik
    Nie może być. Chcesz nobla za te przemyślenia?

  • 2023-02-28 12:33:16

    gość: ~xxxx

    @~pracownik
    Sprawdzi cie na nieatestowanym i jak cos wyjdzie to wezwie policję. Dostaniesz mandat lub wniocho do sądu za podjęcie pracy w stanie nietrzeźwości i dyscyplinarkę.(art. 70 kw). W tedy powiesz pracodawcy o ateście:):):)

  • 2023-03-02 00:28:43

    gość: ~An

    ostatnio dodany post

    Jak nie przeszła ustawa sprawdzania szczypawek i testowania pracowników (po czy niejaki min. "Wtorkowski" miał się podać do dymisji, a czym do dziś nas nie zaszczycił), to sprawdzenie trzeźwości... Następnie sprawdzenie, czy był stolec czy nie ma gazów, czy pracownik z rana sikał, czy nie, a może także czy już doniósł na sąsiada/współpracownika czy jeszcze się waha itd....

REKLAMA