Express-Miejski.pl

Bliżej Szwecji czyli Dni Kultury Szwedzkiej w Ziębicach

Bliżej Szwecji czyli dni Kultury Szwedzkiej w Ziębicach

Bliżej Szwecji czyli dni Kultury Szwedzkiej w Ziębicach fot.: ZSP Ziębice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Påsk, påskris och påskkärringar – to nie tajemnicze zaklęcia, ale słowa określające Wielkanoc i wielkanocne tradycje… po szwedzku. O tradycjach wielkanocnych w Szwecji, o literaturze dziecięcej, strojach ludowych, mentalności Skandynawów, relacjach Szwedów z innymi – o tych i wielu innych aspektach mówiono podczas Dni Kultury Szwedzkiej, które odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach.

Były też zmagania z trudnym językiem potomków Wikingów, pieczenie szwedzkich ciasteczek, projekcje filmów i kilka ciekawych konkursów. Święto Szwecji w Ziębicach otworzyli Elżbieta Towarnicka -  prezes Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego oraz Mariusz Szpilarewicz, dyrektor szkoły.

Cały program został podzielony na poszczególne kategorie wiekowe. Przedszkolaki mogli samodzielnie upiec szwedzkie ciasteczka, ale też wysłuchać głośnego czytania historii o Muminkach i dzieciach z Bullerbyn w wykonaniu Urszuli Ślęzak, sekretarz gminy Ziębice, Andrzeja Regnera, dyrektora OOiO oraz Małgorzaty Koprowskiej i Ewy Masłowskiej, nauczycielek ZSP.

Na scenie występowały zespoły, np. Abba, a po korytarzach szkoły przechadzała się prawdziwa Pippi. Najbardziej barwne był konkurs na najlepszy strój i fryzurę Pippi. Jury, któremu przewodniczyła Elżbieta Towarnicka wspomagana przez Joannę Nawrot, Andrzeja Regnera i Rafała Śledzia, miało nie mały problem, aby z kilkudziesięciu wspaniale przebranych dziewczynek wybrać te najbardziej podobne do szwedzkiej bohaterki. Zdaniem jury najbardziej naturalna i bez wątpienia kojarząca się z oryginałem była Natalia Serafin ze Szkoły Podstawowej nr 2, II miejsce zdobyła Kamila Cholewa z Zespołu Opiekuńczo-Wychowawczego przy ul. Klasztornej, III miejsce – Ola Prusko ze Szkoły Podstawowej nr 4. Przyznano dwa wyróżnienia: dla Oli Kaszuby z NSP Lubnów i Ani Szczepańskiej ze Szkoły Podstawowej nr 4. Każde przebranie było jednak oryginalne i było oklaskiwane przez liczną publiczność.

Niemniejszy problem miało jury wybierające tradycyjną czarownicę wielkanocną (jury w składzie Elżbieta Towarnicka, Mariusz Szczepanowski, dyrektor Gimnazjum Publicznego oraz Dariusz Marzewski, nauczyciel ZSP). Zwyczaj ten nawiązuje do starej szwedzkiej tradycji przebierania się na Wielkanoc i odwiedzania domów. W tym konkursie prym wiodło Gimnazjum Publiczne w Ziębicach. Najciekawsze czarownice to: Anita Gołębiowska (zdobyła I miejsce także za swój taniec wiedźmy), Nikola Grzelaczyk i Marysia Siemieniec. Tak naprawdę te kolorowe zabawy były pretekstem do prelekcji na temat literatury szwedzkiej, tradycji wielkanocnych, bohaterów literackich. Mottem imprezy było bowiem hasło: „Dzieli nas Bałtyk – łączy przyjaźń”. – Na pewno cel został osiągnięty. Skandynawia stała się nam bliższa – powiedział Mariusz Szpilarewicz, zachęcając do odwiedzenia strony internetowej Ambasady Królestwa Szwecji (www.swedenabroad.com). – To nie koniec naszej współpracy. Przez cały kwiecień będziemy gospodarzami wystawy Ambasady Królestwa Szwecji o Astrid Lindgren – dodaje dyrektor ZSP Ziębice.

Uczestnicy  Dni Kultury mieli okazję obejrzeć w szkole dwie wystawy: „Szwedzka literatura dla dzieci i młodzieży” przygotowana przez Biuro Siljan oraz „Szwedzkie stroje ludowe” – fotografie Elżbiety Towarnickiej. Specjalnie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowano wykład o szwedzkim sposobie przekształcania problemów w sukces, a najbardziej ciekawym przykładem była historia twórcy koncernu Ikea.

Organizatorzy Dni Kultury Szwedzkiej:

Towarzystwo Polsko-Szwedzkiej, Ambasada Królestwa Szwecji w Polsce i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach. Organizatorzy składają podziękowania wszystkim uczestnikom oraz zaangażowanym w przygotowanie uczestników, szczególnie: Szkole Podstawowej nr 2, Szkole Podstawowej nr 4, Przedszkolu Na Orlej Polanie, Zespołowi Opiekuńczo-Wychowawczemu w Ziębicach i Niepublicznej Szkole Podstawowej w Lubnowie. Dziękujemy gościom: pani Urszuli Ślęzak, pani Joannie Nawrot oraz panom Andrzejowi Regnerowi, Mariuszowi Szczepanowskiemu i Rafałowi Śledziowi. Sponsorzy: Towarzystwo Polsko-Szwedzkie, Ambasada Królestwa Szwecji, Volvo, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji ZSP Ziębice.

Galeria Pippi

Rozstrzygnięto ogłoszony wcześniej, poprzedzony prezentacją lektury, konkurs plastyczny pn. „Galeria Pippi”. Na konkurs wpłynęło ponad sto prac. Jury w składzie: Andrzej Regner, Rafał Śledź, kierownik Referatu Promocji Urzędu Miejskiego, Joanna Nawrot z Gimnazjum Publicznego i Aleksandra Mazurek z ZSP wyłoniło laureatów. Kategoria przedszkola i oddziały przedszkolne: I miejsce – Dawid Pasoń (Przedszkole Na Orlej Polanie) i Oliwia Sopuch (Zespół Opiekuńczo-Wychowawczy z ul. Klasztornej), II miejsce – Klaudia Herbut (ZO-W), wyróżnienia – Alina Okaj (SP2), Lena Kubik i Marcin Noculak (Na Orlej Polanie). W kategorii klasy I-III SP: I miejsce – Aleksandra Kaszuba (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Lubnowie), II miejsce – Kinga Kot i Martyna Smętkiewicz (SP2), III miejsce – Sebastian Szymański (SP4) i Patryk Misiak (NSP Lubnów), wyróżnienia – Judyta Hałaniuk (SP2) i Michał Szpilarewicz (NSP Lubnów).

Wielkanocne czarownice

Ponieważ Dni Kultury Szwedzkiej odbywają się przed Wielkanocą, zorganizowano konkurs na tradycyjną czarownicę wielkanocną. Pewien pradawny, przerażający aspekt świąt wielkanocnych przyjął w Szwecji postać zabawy. Dziewczyny, przywdziawszy chusty i długie spódnice, chodzą od drzwi do drzwi po prośbie z kociołkiem do kawy, który mają nadzieję zapełnić drobnymi pieniędzmi i słodyczami. Mówi się o nich „wielkanocne baby” albo „wielkanocne wiedźmy”, co przywołuje na pamięć stare szwedzkie wierzenia ludowe, wedle których w Wielkanoc wszystkie czarownice leciały na czarcią górę, zwaną Blåkulla. Na scenie auli ZSP Ziębice zaprezentowały się następujące dziewczęta w strojach czarownic: Anna Szefler, Roksana Pocik, Weronika Nowińska, Magdalena Makowska, Aleksandra Stanowska, Marta Cholewa, Agata Golemo, Nikola Grzelaczyk, Marysia Siemieniec, Anita Gołębiowska, Wiktoria Kurkiewicz, Żaneta Cichy i Patrycja Szczepańska. Najlepiej oceniono przebrania: Anity Gołębiowskiej, Nikoli Grzelaczyk i Marysi Siemieniec. Ale przyznać trzeba, że wszystkie przebrania wymagały sporo pracy i „wiedźmy” doskonale prezentowały się na scenie.

ZSP Ziębice

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Bliżej Szwecji czyli Dni Kultury Szwedzkiej w Ziębicach

    2011-03-23 10:40:16

    ZSP Ziębice

    Påsk, påskris och påskkärringar – to nie tajemnicze zaklęcia, ale słowa określające Wielkanoc i wielkanocne tradycje… po szwedzku. O tradycjach wielkanocnych w Szwecji, o literaturze dziecięcej, strojach ludowych, mentalności Skandynawów, relacjach Szwedów z innymi – o tych i wielu innych aspektach mówiono podczas Dni Kultury Szwedzkiej, które odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach.

  • 2011-03-23 13:05:57

    gość: ~Wrocławiak

    ostatnio dodany post

    Bardzo zacna inicjatywa! Szwedzi to dobry naród, a przybliżanie ich kultury może być inspirujące dla niektórych :) Pozdrawiam

REKLAMA