Express-Miejski.pl

Budowa świetlicy wiejskiej i rozbudowa infrastruktury sportowej. Plany gminy Bardo na 2023 rok

Bardo w zimowej scenerii fot.: mp

Blisko 6.9 mln zł przeznaczyła Gmina Bardo na zadania inwestycyjne w 2023 roku. Samorząd przedstawił projekt budżetu na przyszły rok.

W 2023 roku gmina zrealizuje m.in. budowę świetlicy wiejskiej w Grochowej. Na ten cel w projekcie budżetu zabezpieczono ponad 1.3 mln zł. Nowy obiekt ma zastąpić istniejącą lokalizację świetlicy w budynku Wspólnoty Mieszkaniowej. Powierzchnia obiektu wyniesie ponad 200m2, a powierzchnia użytkowa to niespłena 165.8 m2. W ramach przedsięwzięcia planowane jest również uzbrojenie terenu w niezbędne przyłącza, urzadzenie terenu, placu zabaw i boiska wraz z wewnętrzną komunikacją oraz placami postojowymi. Inwestycja w 90. proc jest finansowana ze środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

1.8 mln zł w projekcie budżetu wyasygnowano na zadanie związane z rozbudową infrastruktury sportowej w Bardzie. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu ze środków rządowych, wybudowany zostanie nowy obiekt szatniowy o powierzhcni 81.12 m2 obsługujący korty tenisowe oraz boisko treningowe do piłki nożnej. Obiekt będzie składał się z dwóch samodzielnych części dla tenisistów i piłkarzy. Rozbudowana zostanie też istniejąca szatnia piłkarska przy głównym boisku o powierzchnię użytkową blisko 129 m2. Ma ona przynieść oczekiwane rozwiazania klubów sportowych w zakresie dwóch niezależnych pomieszczeń szatniowych dla drużyn przeciwnych oraz zwiększenia powierzchni użytkowej siłowni sportowej. W ramach zadania zostanie wykonane również utwardzenie terenu kostką betonową oraz oświetlenie obiektu.

Ponad 1.2 mln zł powędruje na przebudowę drogi na działce nr 241 i 248 w Potworowie. Łączna długość drogi, która zyska nową nawierzchnię wynosi blisko 500 metrów. 300 tys. zł gmina zabezpieczyła na modernizację dróg wewnętrznych na terenie gminy.

Milion złotych ma wynieść przebudowa klatki schodowej wraz z dobudową szybu windowego z montażem dźwigu osobowego oraz adaptacja poddasza na cele użytkowe w związku z zamiarem powiększenia powierzchni biurowej budynku urzędu.

200 tys. zł znalazło się w projekcie budżetu na kontynuacje prac rozpoczętych w 2022 roku związanych z modernizacją cieku wodnego Mszaniec w Potworowie w celu poprawy rolniczych zdolności produkcyjnych gleb oraz ochrony przed powodzią. W ramach zadania zostanie przebudowany odcinek w zakresie umocnień brzegowych oraz mostów na odcinku Potworów 27-39.

100 tys. zł gmina przekaże Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 8 z drogą powiatową nr 3340D (ul. Główna - Fabryczna). 100 tys. zł na ten cel przekaże też starostwo powiatowe, a pozostała część zadania zostanie zrealizowana przez GDDKiA.

120 tys. zł z budżetu pochłonie budowa ścieżek rowerowych na terenach Potworowa i Brzeźnicy, za ponad 67 tys. zł gmina otrzyma dokumentację projektową dla drogi gminnej nr 118784D w Dębowinie od krajowej ósemki w kierunku Boguszyna. Za ponad 154 tys. zł samorząd chce uzyskać dokumentację projektową dla pozostałego do przebudowy odcinka drogi gminnej na ul. Krakowskiej w kierunku posesji ul. Krakowska 29 oraz odcinka będącego dojazdem do byłego zakonu sióstr Urszulanek. Łączna długość pozostałej do przebudowy drogi wynosi około 750 metrów.

50 tys. zł wyniesie przebudowa chodnika oraz przejścia dla pieszych na ul. Cmentarnej w Bardzie w obrębie skrzyżowania z ulicą Główną90 tys. zł przebudowa drogi gminnej nr 111791D w Brzeźnicy (modernizacji będzie podległ przepust żelbetowy pod drogą gminną), a 50 tys. zł samorząd zabezpieczył na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy nowej ścieżki rowerowej typu singletrack w okolicach rezerwatu Cisy. Ma ona mieć długość około 6 km i będzie stanowić uzupełnienie dla pętli Wilcza. Za 30 tys. zł gmina nabędzie część działki pod drogę dojazdową do oczyszczalni ścieków w Przyłęku. 40 tys. zł wyasygnowano na modernizację remizy OSP Bardo. Będzie to kontynuacja prac modernizacyjnych rozpoczętych w 2021 roku. 50 tys. zł z gminnej kasy ma pochłonąć działanie związane z zabezpieczeniem ściany przy sali gminastycznej w Przyłęku.

10 tys. zł gmina wyda na dokumentację projektową na kompleksowe zagospodarowanie terenu placu Kasztelańskiego. Po 30 tys. zł ma kosztować gminę dokumentacja na kompleksowe zagospodarowanie terenu położonego za posesjami ul. Głównej 12-18 w Bardzie oraz na modernizację parku za Nysą. Za 15 tys. zł gmina przebuduje chodnik i małą architekturę na działce nr 268/5 w Bardzie. Jest to efekt zmiany lokalizacji wiaty przystankowej, a wynika on ze zmiany lokalizacji zatoki autobusowej przy przebudowie drogi realizowanej przez Powiat Ząbkowicki w 2022 roku. 20 tys. zł samorząd przeznaczy na przebudowę przejścia między ul. Główną a Rynkiem w Bardzie. Działanie wynika z zaleceń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczącch odtworzenia części bruku staromiejskiego stanowiącego relikty dawnego przejazdu bramnego w granicach działki 383/4 obręb Bardo oraz wykonania barierki.

Za ponad 10 tys. zł gmina wykona remont drogi dojazdowej do posesji przy ul. Głównej 72C i D w Przyłęku, a za 15 tys. zł zrealizuje zadanie polegające na zakupie paneli fotowoltacznych do Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego w Opolnicy. 11.5 tys. zł znalazło się w budżecie na zakup szafy suszącej dla OSP w Przyłęku, ponad 32 tys. zł wyniesie doposażenie i montaż oraz wymiana elementów placu zabaw w Brzeźnicy, 10 tys. zł zakup i montaż lampy solarnej w miejscowości Dębowina, 15 tys. zł modernizacja świetlicy wiejskiej w Dzbanowie i 20 tys. zł modernizacja świetlicy wiejskiej w Potworowie polegająca na remoncie schodów. Za 45. tys. zł samorząd zakupi traktor ogrodowy.

em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Budowa świetlicy wiejskiej i rozbudowa infrastruktury sportowej. Plany gminy Bardo na 2023 rok

  2022-11-21 15:17:11

  gość: ~Kazik

  A co z obietnicami dla Przyklęku chodniki rowy etc. Wstyd!!!

 • 2022-11-21 15:42:17

  gość: ~Kami

  Zapraszamy do Kamieńca. Mamy pałac. Można oko nacieszyć ;) i mamy jeszcze pałac. Rowy też mamy albo...mieliśmy :D zapraszamy na pałac!

 • 2022-11-22 05:56:40

  gość: ~Haha

  @~Kami
  W Bardzie nie ma już co remontować, wszystkie drogi zrobione a u nas.... Pałac jest

 • 2022-11-22 08:00:50

  gość: ~mieszkaniec

  dobry św.mikołaj,wszystkim po trochę,a długi gminy to już 17 mln.ścieżki rowerowe we wsiach i w lasach,asfalt do prywatnych posesji,a droga z gminna z Laskówki do Janowca to tragedia,zniszczona głównie przez najbogatszą firmę państwową w powiecie czyli nadleśnictwo oj rozwija się gmina rozwija

 • 2022-11-22 12:00:38

  gość: ~gus

  Kryzys się rozpędza, ceny energii wysokie, od stycznia znika obniżony vat na paliwa, ludzie tracą pracę, tną wydatki a tymczasem u nas "milion złotych ma wynieść przebudowa klatki schodowej wraz z dobudową szybu windowego z montażem dźwigu osobowego oraz adaptacja poddasza na cele użytkowe w związku z zamiarem powiększenia powierzchni biurowej budynku urzędu". Póki są instytucje, które jeszcze finansują zadłużenie gminy jakoś się to kręci. Pytanie brzmi: jak długo jeszcze?

 • 2022-11-22 19:30:07

  gość: ~autor

  wracając do kwestii zadłużenia i kredytów,tu nie ma niejasności,zastanawiamy się co to za banki filantropy,które wciąż udzielają nowe kredyty gminom,które mają sporo niespłaconych starych kredytów,to proste jak drut,niespłacone kredyty choćby było to np.100 mln.spłaci--Państwo-dlatego banki wiedząc o tym,chętnie pożycza,gdyby taki burmistrz czy wójt odpowiadali osobiście za te zadłużenia,to by takich sytuacji nie było,zwykły obywatel jak nie ma tzw.-zdolności kredytowej-morze tylko o tym pomarzyć,kłania się stara komuna

 • 2022-11-28 09:24:06

  gość: ~niezależny

  ostatnio dodany post

  Czy projekt budżetu konsultowany był z mieszkańcami. Zastanawiam sie zasob mieszkaniowy w Bardzie nadal nie rozwijany. Remonty istniejącego zasobu nie realizowane, działki i przygotowanie terenów pod inwestycje związane z budownictwem mieszkaniowym tez nie aktualne. Ale dla powiększenia użyteczności Obiektu Urzędu Miasta aż Milion złotych. Za tą kwotę można byłoby wyremontować generalnie kilkadziesiąt mieszkań czynszowych Gminy.

REKLAMA