Wkrótce będzie można ujrzeć piękno pałacu i otaczającej go przyrodniczej otuliny w pełnej krasie fot.: UMiG Kamieniec Ząbkowicki
W roku 150-lecia wybudowania pałacu warto dostrzec jak wiele wiatrów historii przechodziło, a czasem uderzało w to niezwykłe pod wieloma względami miejsce.
Gmina Kamieniec Ząbkowicki objęła opieką pałac w 2012 roku. Od tego czasu trwają stale prowadzone prace rewitalizacyjne i rekonstrukcyjne pałacu i parku. W dziesiątym roku tego, zaplanowanego na wiele lat procesu, mamy swego rodzaju apogeum rewitalizacji. Tak wiele dobrego nie działo się tutaj bardzo długo.
Wkrótce ujrzymy piękno pałacu i otaczającej go przyrodniczej otuliny w pełnej krasie. Warto zatem pomyśleć o przybyciu do Kamieńca Ząbkowickiego, aby się o tym przekonać na własne oczy. Pałac Marianny Orańskiej i założenie parkowe nie mają w Polsce podobnej przestrzeni dla osób pragnących spotkania z historią, architekturą i przyrodą.
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim (Kamenz, Camenz), otoczony zespołem tarasów, parkiem i zwierzyńcem, był jednym z największych i najpiękniejszych europejskich założeń romantycznych. Na początku XX w. założenie ogrodowe w Kamieńcu Ząbkowickim było wymieniane w czasopismach fachowych wśród najcenniejszych na Śląsku wraz z ogrodami w Szczodrem, Książu, Świerklańcu, Rudach, Kopicach, Mużakowie i Iłowej.
Twórcą założeń tarasowo-ogrodowych przy pałacu Marianny Orańskiej był Peter Josef Lenne, dyrektor ogrodów królewskich w Berlinie. To 6 tarasów kaskadowych w części frontowej pałacu, które opadają ku dolinie rzeki Budzówki i taras 7 w tylnej części pałacu, zwany również parterem wodnym albo nimfeum.
Przy wszystkich nasadzeniach i na tarasach i w całym parku pracowała armia ogrodników, by mogły cieszyć oko rodziny książęcej, ale i też licznie odwiedzających park mieszkańców i turystów. Do tego wszystkiego w prawie każdej fontannie czy obudowanym źródle na tarasach stały rzeźby przedstawiające faunów ze zwierzętami domowymi i była to np. grupa rzeźb o jednej tematyce – chłopiec z żółwiem na plecach, chłopiec z rybą, chłopiec z rakiem, czy chłopiec trzymający gęś.
Karl Friedrich Schinkel (1781–1841) po otrzymaniu zamówienia na projekt pałacu, po raz pierwszy odwiedził Kamieniec Ząbkowicki w kwietniu 1838 r. Zachwycony krajobrazem przedgórza, przyznał rację księciu Hermannowi von Pückler-Muskau, że pałac w krajobrazie powinien być ukształtowany zarówno w kontekście widoku na, jak i z pałacu. Narysował wówczas nowy, drugi projekt pałacu w stylu neogotyckim (pierwsza wersja, neorenesansowa, nie uwzględniała ukształtowania terenu). Robimy wszystko, aby pałac i ogrody znów zachwycały.
Video z cyklu „Pałac Marianny Orańskiej - odkryj jego czar”:
Gmina Kamieniec Ząbkowicki
Mija 150 lat od wybudowania Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim [video]
2022-11-16 15:27:56
gość: ~pytam po prostu
czy drifterzy będą z tej okazji jeździć swoimi padlinami na dziedzińcu?
2022-11-16 17:05:40
gość: ~po prostu odpowiadam
@~pytam po prostu, tak będą mogli jeździć w kółko wokół fontanny
2022-11-16 23:00:23
gość: ~Kazik
Rakiety latają na Polskę spadają bunkry czas budować a nie pałac remontować .Pałac zaczekać może ważne żeby nie było pusto w komorze .Grzybek atomowy Putin puknie raz i zatrzyma się dla milionów ludzi czas .
2022-11-17 18:09:49
gość: ~Xxxx
@~Kazik
Oj Kaziu,Kaziu wez sie za pisanie wierszy najlepiej o milosci do swojej Lubej a komentowanie polityki zostaw ludziom znajacych sie na naszym bezpieczenstwie.
Zycze weny.
2022-11-17 21:04:45
gość: ~mieszkaniec
byłem pałacu z rodzi.z Polski,fajne i rzeczowe opowieści przewodników,tylko dlaczego tak wszyscy ci przewodnicy nie wspominają ,kto ten pałac spalił zrabował i ziszczył????p.burmistrzu,czas najwyższy nakierować narrację na oprawców i niszczycieli tego pałacu,,i pytanie,kogo to rosjanie wyyzwalali na tych ziemiach
2022-11-17 21:09:02
gość: ~Misiek
ostatnio dodany post
Fajny filmik, dobrze zmontowany, ciekawe, konkretne informacje od administratora a pałac po prostu piękny.Zamierzamy odwiedzić.Super reklama!
REKLAMA
REKLAMA