Burmistrz Grażyna Orczyk odebrała nagrodę z rąk Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina i Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Katarzyny Zalasińskiej fot.: Gmina Złoty Stok
Nagroda w tak prestiżowym konkursie jest zasługą kilkuletniej pracy wielu osób na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Złotego Stoku, a dla gminy to ogromne wyróżnienie.
14 listopada podczas uroczystej gali w Centrum Prasowym „Foksal” w Warszawie Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków dr Jarosław Sellin oraz Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska wręczyli nagrody laureatom i wyróżnionym w konkursach „Zabytek Zadbany” oraz „Samorząd dla Dziedzictwa”.
W 2022 r. na konkurs „Zabytek Zadbany” zgłoszonych zostało 100 obiektów a do oceny jury przedstawiono 88 wniosków formalnych z 16 województw w kategoriach:
„Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”
„Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu”
„Adaptacja obiektów zabytkowych”
„Architektura i budownictwo drewniane”
„Zabytki techniki”
„Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem”.
Laureatem nagrody w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu” została Gmina Złoty Stok za prace przy Mauzoleum rodu Guttlerów w Złotym Stoku.
Burmistrz Grażyna Orczyk odebrała nagrodę z rąk Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina i Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Katarzyny Zalasińskiej za powstrzymanie procesu destrukcji obiektu i przywrócenie pamięci o zmarłych, staranne prace konserwatorskie wykonane na podstawie kompleksowych badań oraz świadomą rezygnację z estetycznej perfekcji na rzecz waloru autentyczności.
Wyróżnieniem w tej kategorii nagrodzono: gminę Brzeg za prace przy ratuszu w Brzegu (Opolskie), Rektorat Kościoła Świętego Jana Chrzciciela w Gnieźnie za prace przy kościele rektorskim Świętego Jana Chrzciciela w Gnieźnie, ZOO Wrocław Sp. z o. za prace przy budynku ptaszarni, altany nad stawem, muru ogrodzeniowego – zespołu obiektów ogrodu zoologicznego we Wrocławiu.
Niezwykłym podziękowaniem dla nas były słowa Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina: „Myślę, że łączy nas wspólna wrażliwość. Wiemy, co to jest piękno. Wiemy, dlaczego należy o nie dbać. Wiemy, jakie ma walory, jak dobrze żyć w pięknym otoczeniu. Takie piękno pozostawili nam nasi przodkowie w postaci zabytków, których mamy w Polsce, wpisanych do ewidencji i w rejestrach zabytków, ok. 700 tys. Jest to zasób bardzo solidny i bardzo duży”.
UMiG Złoty Stok
Mauzoleum Rodziny Güttlerów zdobywcą nagrody „Zabytek Zadbany”
2022-11-22 18:03:21
gość: ~mnm
No nie wiem........ Odsłania się pamiątki po Niemcach. Czy utrwalanie w pamięci Polaków tego, że mieszkają na terenach, które zamieszkiwali Niemcy jest takie ważne ? Usłyszeć można, że likwidujemy w Polsce ruskie pomniki, ale niemieckie odnawiamy.
Mówcie co chcecie ale wygląda mi to na jakąś "opcję niemiecką" w Złotym Stoku.
2022-11-22 18:27:08
gość: ~takitam
ostatnio dodany post
@~mnm
Bardzo słuszna uwaga.
Ma dokładnie takie same przemyślenia/obserwacje, ale ... dotyczące CAŁEGO Dolnego Śląska i to już od lat.
Proszę zwrócić uwagę, że w wielu gminach na Dolnym Śląsku remontuje się (trzeba czy nie trzeba) kościoły ewangelickie (oczywiście za państwowe pieniądze) które od dziesięcioleci stały albo puste, albo były w nich jakieś ... magazyny.
We Wrocławiu na wyścigi (też od lat) remontuje się wszystko co miało cokolwiek wspólnego z niemiecką historią.
Nawet taki detal jak logo i kolory kolei dolnośląskich i w ogóle logo Solnego Śląska są (że się tak wyrażę) w "ciekawych barwach" i z "ciekawą symboliką" .... żywcem przypominającą niemieckie symbole tudzież barwy.
Takich "inicjatyw" są setki, czyli już od lat, moim zdaniem prowadzona jest cicha polityka państwa niemieckiego polegająca na przygotowywaniu lokalnego społeczeństwa do niemieckości, czyli w przyszłości, być może w wyniku światowych zawirowań (np. wojna na Ukrainie) Niemcy będą chciały przejąć Dolny Śląsk.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, jak brzmi powyższe, ale ... proszę się przyglądnąć szerzej, czy nie jest w tym trochę racji.
REKLAMA
REKLAMA