Dawny kościół poewangelicki w Złotym Stoku zyskał nowe przeznaczenie fot.: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Pomieszczenia zostały zaadaptowane na sale wystawiennicze i sale przeznaczone do wydarzeń kulturalnych, a na wieży powstał punkt widokowy.
W ostatnich latach tematem, który często pojawia się w mediach jest rewitalizacja, dotyczy to zarówno budynków, jak i przestrzeni. Należy jednak zauważyć, że w wielu przypadkach termin ten jest nadużywany z uwagi na nieznajomość jego definicji. Kiedy zatem zgodnie z definicją możemy mówić o rewitalizacji jakiegoś obiektu budowlanego? - Odpowiedź pośrednio znajduje się już w samym słowie rewitalizacja, ponieważ znaczy ono przywrócenie czegoś do życia. W przypadku obiektu zabytkowego, aby móc mówić o jego rewitalizacji, oprócz remontu powinno również mieć miejsce przywrócenie go do użytkowania wraz z nadaniem nowej funkcji. Nadanie nowej funkcji wyraźnie odróżnia rewitalizację od remontu. Niedawno zakończoną inwestycją, która modelowo wpisuje się w tą definicję jest rewitalizacja dawnego kościoła ewangelickiego w Złotym Stoku - informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Pierwotnie katolicka świątynia, której metryka sięga XVI w. najprawdopodobniej została zbudowana w miejscu wcześniejszego kościoła. Pierwsze wzniesione zostało późnogotyckie prezbiterium, następnie nawa wraz z wieżą, o cechach już wyraźnie renesansowych (na portalu głównym widnieje data 1545 r.). Przez lata użytkowania przez parafię ewangelicką wnętrze kościoła wzbogaciło się o bogate wyposażenie, głównie z XVII i XVIII w. W czasie II wojny światowej obiekt nie został uszkodzony, jednakże z uwagi na brak użytkowania w okresie po 1945 r. zaczął popadać w ruinę. W latach 80 XX w. w celu ratowania zabytku przed całkowitą destrukcją przebudowano wnętrza na halę sportową. W tym przypadku również można mówić o rewitalizacji, jednakże jej efektów nie można ocenić pozytywnie, ponieważ usunięte zostało w całości wyposażenie wnętrz oraz większa cześć XVI i XVII-wiecznych epitafiów. Z wyposażenia zachowany został wyłącznie ołtarz główny.
- W 2019 r. Gmina Złoty Stok będąca właścicielem zabytku pozyskała dofinansowanie na jego rewitalizację z programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska w ramach projektu pn. Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza. Wlatach 2020-2022 przeprowadzono kompleksowy remont kościoła wraz z przebudową na nową funkcję kulturalno-turystyczną. Wyremontowano elewacje, konstrukcję dachu wraz z montażem nowego pokrycia dachowego, usunięto wszelkie pozostałości wyposażenia hali sportowej oraz wykonano nowe posadzki, klatkę schodową w wieży. Wszelkie detale kamieniarskie w postaci portali oraz epitafiów zostały poddane starannej konserwacji. Wnętrza zyskały sanitariaty, aneks kuchenny oraz zostały przystosowane do prezentowania ekspozycji multimedialnej - informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Realizacja inwestycji, która dotyczy zabytku przekształconego w tak dużym stopniu . Należało zachować delikatną równowagę pomiędzy przystosowaniem zabytku do nowej funkcji, a wyeksponowaniem nielicznych zachowanych oryginalnych detali wnętrz oraz częściowym przywróceniem pierwotnego charakteru świątyni.
em24.pl / Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
REKLAMA
REKLAMA