Express-Miejski.pl

Kamienieccy funkcjonariusze wraz ze strażą pożarną i rybacką strzegą amatorów wodnego wypoczynku

Patrole kamienieckich policjantów z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Straży Rybackiej są jedną z form wspólnego działania w ramach akcji „Bezpieczny wypoczynek nad wodą” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” fot.: KPP Ząbkowice Śląskie

W ostatni weekend można ich było spotkać na zbiornikach wodnych w Kozielnie i Topoli. Wszytko po to, by lato nad wodą było bezpieczne.

Wysokie temperatury i słońce sprawiają, ze każdy szuka chwili wytchnienia. Dużą popularnością w tym czasie cieszą się zbiorniki wodne takie jak jeziora, rzeki i baseny. W tym czasie policjanci dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających i korzystających z uroków słońca i wody. Kamienieccy funkcjonariusze by skutecznie strzec amatorów wodnego wypoczynku nawiązali współpracę z Państwową Strażą Pożarną i Państwową Strażą Rybacką. 

Patrole kamienieckich policjantów z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Straży Rybackiej są jedną z form wspólnego działania w ramach akcji „Bezpieczny wypoczynek nad wodą” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W ostatni weekend mundurowi udali się na zbiorniki wodne w Kozielnie i Topoli. Celem działań, oprócz poprawy bezpieczeństwa było ograniczenie nielegalnego połowu ryb. Mundurowi podczas legitymowania wędkarzy sprawdzają dokumenty wymagane do połowu. Osoby łowiące ryby powinny posiadać przede wszystkim kartę wędkarską oraz zezwolenie od Polskiego Związku Wędkarskiego. Ponadto należy pamiętać o obowiązku przestrzegania przepisów ustawy w zakresie: wymiaru ochronnego ryb i ich okresu ochronnego.

Funkcjonariusze sprawdzali również osoby korzystające z rożnego rodzaju sprzętu wodnego. Pływanie po zbiornikach wodnych jest dość precyzyjnie regulowane prawem. Inaczej jednak odnosi się do sprzętów bezsilnikowych i mechanicznych. W pierwszej grupie znajdują się kajaki, rowery wodne, pontony, łodzie wędkarskie lub zwykłe łódki z wiosłami. Mają swoje oznaczenia i dowód rejestracyjny lub dokument bezpieczeństwa. Nawet jeśli dana jednostka pływająca nie wymaga posiadania dokumentu, i tak musi gwarantować podstawowe środki bezpieczeństwa odpowiadające liczbie osób znajdujących się na pokładzie. Mowa tutaj o kamizelce ratunkowej lub kapoku. Odrębną kwestią jest pływanie na sprzęcie wodnym pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Tutaj nie ma znaczenia, czy poruszamy się po szlaku wodnym, stawie czy tuż przy linii brzegowej. Wykrycie w organizmie stężenia alkoholu przekraczającego dopuszczalne normy wiąże się z wysoką grzywną. Przepisy są znacznie ostrzejsze dla jednostek wyposażonych w silnik. To skutery wodne, motorówki, a także jachty z motorami zaburtowymi. Szlak wodny traktowany jest jak droga, a sternik - jak kierowca i jako kierowca ponosi odpowiedzialność karną za kierowanie w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości. Ponadto odpowiada za pozostałych członków załogi i bezpieczeństwo innych łódek znajdujących się na danym akwenie.

KPP Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA