Realizacja projektu pn. Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim realizowana jest dzięki pozyskaniu przez Gminę Kamieniec Ząbkowicki dofinansowania w wysokości ponad 15 mln zł ze środków norweskich fot.: Tomasz Pastyrczyk
Zespół pałacowo-parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim jest jednym z największych i najpiękniejszych tego typu założeń w Polsce i Europie.
Dzięki temu ma potencjał do tego, by stać się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu.
Do roku 1939 pałac pełnił swoje pierwotne funkcje. W czasie II wojny światowej był magazynem dzieł sztuki. Został zniszczony w 1945 r. i w latach następnych. Dużych spustoszeń dokonał pożar dachu w roku 1946. W kolejnych latach pałac i tarasy ogrodowe były sukcesywnie dewastowane. Do 1988 roku obiekt nie pełnił żadnych funkcji. Ogrody i park traciły pierwotny układ zarastając krzewami i drzewami.
W roku 1988 obiekt pałacu wraz z oficynami został wydzierżawiony osobie prywatnej. Dzierżawca dokonał częściowych zabezpieczeń obiektu.
Gmina Kamieniec Ząbkowicki od 2012 roku podejmuje się prac w pałacu. Wyremontowano sklepienia sali balowej, odbudowano sklepienie jadalni, wykonano nowe pokrycie dachowe, wstawiono stolarkę okienną na krużgankach parteru i częściowo wyremontowano monumentalny pałac. Poddano również rewitalizacji część rozległego terenu parku. Z dawnych punktów widokowych z których słynął niegdyś park przypałacowy w Kamieńcu Ząbkowickim, czytelne pozostały zaledwie cztery.
W ramach projektu “Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim” zaplanowany został kolejny etap rewitalizacji spuścizny po Mariannie Orańskiej.
Zakres inwestycji obejmuje w szczególności:
W ramach programu kulturowo-edukacyjnego planowane są działania edukacyjne wykorzystujące najnowsze trendy i technologie przybliżające postać Marianny Orańskiej.
Rewitalizacja i adaptacja na cele kulturowe i turystyczne spowoduje, że Pałac stanie się miejscem tętniącym życiem kulturalnym, przyciągającym szerokie grono odbiorców. Projekt przyczyni się do zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.
em24.pl
Historia remontów w zespole pałacowo-parkowym
2022-05-08 19:37:50
gość: ~zainteresowana
Dlaczego nie zostało wymienione nazwisko pana Sobiecha? Wydaje mi się że to nie jest w porządku...
2022-06-12 06:29:33
gość: ~ok
ostatnio dodany post
Jak by nie pierwszy właściciel Włodzimierz Sobiech to by tego pałacu nie było.Bo jemu się należy największą chwała i uznanie za poświęcenie swojego majątku na uratowanie tego zamku.
REKLAMA
REKLAMA