Express-Miejski.pl

O MARIANNIE – na tle Pałacu

Realizacja projektu pn. Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Z

Realizacja projektu pn. Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Z fot.: Anna Pożarycka

Kim była Marianna Orańska, która w 1838 roku po raz pierwszy odwiedziła Kamieniec Ząbkowicki i tego też roku podjęła decyzję o budowie architektonicznej perły.

Marianna Orańska (1810-1883) wywodziła się z rodu królewskiego, była córką króla Niderlandów Wilhelma I, związana przez matkę i męża z dynastią Hohenzollernów. Jej życie było pełne bogactwa, szczęścia, miłości, ale i zdrady, wykluczenia ze środowiska i wreszcie samotności. W tle wspaniała przyroda, ogromny pałac, wielkie zamierzenia inżynierskie. Była postacią o niespożytej energii i niezależnym charakterze, jednocześnie wyczuloną na ludzką krzywdę.

Interesowała się szeroko pojętą kulturą i sztuką. Wśród prostych ludzi uzyskała miano "Dobrej Pani", a jej imię utrwalone zostało w wielu nazwach geograficznych regionu. Księżna długo poszukiwała swojego miejsca, przenosząc się z kraju do kraju, aż osiadła w Kamieńcu Ząbkowickim. Prowadziła szeroko zakrojoną działalność gospodarczą w swoich dobrach. Marianna budowała drogi, zakładała gospodarstwa rolne i rybne, a także huty m.in. istniejącą do dziś hutę szkła w Stroniu Śląskim i funkcjonujące nadal kamieniołomy marmuru.

W Kamieńcu Ząbkowickim do zaprojektowania zespołu pałacowo-ogrodowego księżna zaprosiła dwóch uznanych twórców tego rodzaju założeń w ówczesnym Królestwie Prus (Karl Friedrich Schinkel i Peter Joseph Lenné). Wysoka ranga obiektu wynika z gigantycznej skali przedsięwzięcia, jak również faktu, że była to reprezentacyjna rezydencja należąca do dynastii Oranje-Nassau oraz Hohenzollernów. Wrażenie robi także pod względem architektonicznym, zarówno na tle dorobku Schinkla, jak i współczesnych mu europejskich standardów. Nowością było nawiązywanie do form rodzimej gotyckiej pomorskiej architektury i przeniesienie tych form na Śląsk. Schinkel po raz pierwszy w swojej twórczości zainspirował się stylem gotyku redukcyjnego i nawiązał do architektury Malborka.

Unikalny styl pałacu kamienieckiego to także połączenie elementów typowych dla obronnej architektury zamkowej z elementem znamiennym dla romantycznej siedziby. Na osi rezydencji Lenné zaprojektował symetryczne tarasowe założenie ogrodowe z zespołem fontann wzorowane na włoskich ogrodach renesansowych, tym samym wprowadził w obręb nieregularnego romantycznego parku rozwiązania rodem z klasycznej sztuki ogrodowej.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickich wraz z parkiem jest jednym z najpiękniejszych tego typu założeń w Polsce i Europie. Dzięki temu ma potencjał do tego by stać się jedną z kluczowych atrakcji turystycznych regionu.

Realizacja projektu “Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym

w Kamieńcu Ząbkowickim” przyczyni się do zwiększenia dostępu do zasobów kulturalnych, dzięki utworzeniu nowego miejsca aktywności kulturalnej i ciekawej formy spędzania wolnego czasu. Wszystko dzięki poszerzeniu i wzbogaceniu oferty, która wpłynie na wzrost liczby odwiedzających kompleks pałacowo-parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim.

Kamieniec Ząbkowicki będzie wyróżniał się różnorodną i bogatą ofertą kulturalną, zwiększając atrakcyjność turystyczną i kulturową regionu.

mp

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA