Realizacja projektu pn. Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim realizowana jest dzięki pozyskaniu przez Gminę Kamieniec Ząbkowicki dofinansowania w wysokości ponad 15 mln zł ze środków norweskich fot.: Anna Pożarycka
Pałac Marianny Orańskiej to neogotycka perła architektury, która przez lata była opuszczona i zaniedbywana. Mimo tego wciąż wywiera ogromne wrażenie na odwiedzających.
Wartość architektoniczna oraz historyczna założenia pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim stanowi istotny element dziedzictwa kulturowego.
Władze Gminy Kamieniec Ząbkowicki od 2012 roku podejmują starania, aby przywrócić zabytkowi jego dawną świetność i funkcje społeczno-kulturowe dla mieszkańców, jak również turystów polskich i zagranicznych. Chcą stworzyć miejsce kontaktu z kulturą i sztuką, ale także wypoczynku i rekreacji dla różnych grup odbiorców.
Przeprowadzone już prace zabezpieczające pozwoliły zahamować dewastację, jednakże wciąż potrzeba wiele wysiłku, aby móc doprowadzić obiekt do dawnego stanu i nadać mu nowe funkcje kulturowe.
Projekt “Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim” stanowi kontynuację prowadzonych na terenie kompleksu prac porządkowych, zabezpieczających, konserwatorskich oraz budowlanych pozwalających na udostępnienie części ogrodów, parku oraz samego obiektu zwiedzającym.
Zakres projektu to:
W ramach programu kulturowo-edukacyjnego planowane są szeroko zakrojone działania edukacyjne wykorzystujące najnowocześniejsze trendy i technologie (wykłady, prelekcje) przybliżające postać Marianny, jej wkład w rozwój lokalnego przemysłu i gospodarki, ale także kultury i sztuki.
Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne, które w znacznym stopniu ograniczają osobom niepełnosprawnym, jak również rodzinom z małymi dziećmi możliwość korzystania z oferty kulturalno-edukacyjnej kompleksu. Zastosowane zostaną nowoczesne systemy oprowadzania.
Liczne działania (plenery fotograficzne, koncerty, pikniki, warsztaty, wystawy, gry terenowe) zaproponowane w ramach integracji mają na celu umożliwienie spotkania, stworzenie przestrzeni dialogu i płaszczyzny porozumienia – tak, jak w XIX wieku z powodzeniem czyniła to Marianna Orańska.
Rezydencja w Kamieńcu Ząbkowickim, to niezwykle ważny element rozwoju gminy. Promocja zespołu pałacowo-parkowego i upowszechnianie wiedzy o Pałacu Marianny Orańskiej, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego zaplecza dla odwiedzających, będą miały istotny wpływ na zwiększenie ilości turystów w regionie i będą w stanie pozytywnie wpłynąć na lokalną gospodarkę, a co za tym idzie na zmiany społeczne. Pałac jest bowiem w pewnym stopniu symbolem zmian w gminie.
Celem projektu “Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim” jest zwiększenie wykorzystania potencjału zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej i jego walorów, poprzez optymalizację form zwiedzania oraz wykreowanie spójnej kompleksowej oferty będącej ciekawą formą spędzania czasu wolnego dla mieszkańców regionu i turystów.
Park Kulturowy „Wzgórze Zamkowe, Dolina Budzówki i Nysy Kłodzkiej” ma szansę stać się miejscem edukacji kulturalnej, ale i wypoczynku weekendowego dla turystów z Dolnego Śląska, jak i z innych regionów.
Wartość projektu: 27 mln PLN
Dotacja EOG: 15 mln PLN
mp
REKLAMA
REKLAMA