Realizacja projektu pn. Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim realizowana jest dzięki pozyskaniu przez Gminę Kamieniec Ząbkowicki dofinansowania w wysokości ponad 15 mln zł ze środków norweskich fot.: Tomasz Pastyrczyk
Projekt dot. nowej jakości zwiedzania kompleksu pałacowo-parkowego im. Marianny Orańskiej jest realizowany, aby uatrakcyjnić ofertę turystyczną. Co zyskają odwiedzający?
Kamieniec Ząbkowicki jest miejscem o skomplikowanej historii. Jest świadkiem dziejów politycznych, w których mniej więcej co 200 lat zmieniała się przynależność polityczna Śląska – od Polski do Czech, Austrii, Prus i Niemiec, by po przeszło 600 latach znów znaleźć się w obrębie państwa polskiego.
Pałac Marianny Orańskiej wraz z otoczeniem istnieją w świadomości mieszkańców już blisko 150 lat. W tym czasie zarówno dawni jak i obecni mieszkańcy Kamieńca Ząbkowickiego na stałe zżyli się z tym zabytkowym obiektem. Jako cichy świadek historii będzie stanowił miejsce realizacji programu gromadzenia pamiątek, jak również relacji żywych świadków historii. Zbudowanie zbiorów pamięci mieszkańców pozwoli na prowadzenie działań z zakresu edukacji regionalnej dla najmłodszych pokoleń.
Położenie pałacu sprawia, że wzgórze zamkowe stanowi idealny punkt widokowy, pozwalający na podziwianie okolicy we wszystkich kierunkach w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. To jedyne takie miejsce w okolicy.
Realizacja projektu “Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim” umożliwi wprowadzenie nowej oferty kulturalnej, skierowanej zarówno do osób odwiedzających Pałac Marianny Orańskiej (turystów) jak i mieszkańców gminy oraz okolic. Odrestaurowane powierzchnie ogrodów i krużganków pałacowych będą przyciągać turystów, ale przede wszystkim na nowo tętnić życiem. Zamysłem jest, aby goście spędzali w pałacu coraz więcej czasu i chętnie powracali.
Jedną z kluczowych grup odbiorców stanowią mieszkańcy Gminy Kamieniec Ząbkowicki i jego najbliższej okolicy. Działania będą się wzajemnie uzupełniały, tworząc synergię, wykorzystując przestrzeń oraz duży potencjał energii społecznej. Wszystko dzięki współpracy Gminnego Centrum Kultury z organizacjami pozarządowymi i aktywnymi grupami nieformalnymi na terenie gminy. Pałac z ogrodami i czytelnią, szczególnie w ciepłej porze roku, będzie stanowił centrum życia lokalnej społeczności. Imprezy i różne formy aktywności będą miały miejsce zarówno w ciągu tygodnia jak i w weekendy, aby umożliwić mieszkańcom skorzystanie z nich w dogodnym dla nich czasie. Będzie to połączenie wypoczynku z uczestnictwem w kulturze, holistyczny rozwój kulturowy i usług komplementarnych na terenie gminy.
Odbywać się będą również szkolenia, w ramach których animatorzy kultury nabędą umiejętności pracy z młodymi odbiorcami. Dzięki temu stworzona zostanie grupa Aktywnych Młodych, którzy korzystając z możliwości i przestrzeni pałacu i ogrodów będą mogli regularnie spotykać się, debatować, rozwijać się, realizować wspólne projekty dla społeczności lokalnej. Pałac przyczyni się do zmian lokalnej przestrzeni, umacniania tożsamości, promowania równościowych idei. Również planowane cykle wykładów i spotkań o przedsiębiorczości lokalnej – prezentujące zarówno gospodarcze przedsięwzięcia Marianny kiedyś, jak również aktualne perspektywy przedsiębiorców, w szczególności zaś dotyczące turystyki kulturowej będą stanowiły okazję do spotkań i integracji lokalnej społeczności.
Teren ogrodów tarasowych oprócz walorów architektonicznych, historycznych i artystycznych oferował będzie miejsce odpoczynku. Planuje się zakup stylizowanych leżaków, które z jednej strony nie zaburzą percepcji miejsc, a z drugiej pozwolą odwiedzającym odpocząć. Jest to funkcja niezwykle ważna. Założenie parkowe i pałacowe jest monumentalne i zaoferowanie zwiedzającym odpowiednich miejsc na odpoczynek jest sprawą kluczową. Dzięki temu spędzą w kompleksie więcej czasu i skorzystają z szerszej oferty.
Zabytkowy pałac stanie się nowoczesną, dostępną bez ograniczeń przestrzenią wystawienniczą, jak i ważnym miejscem spotkań. Wszystko to dzięki reorganizacji sposobu zwiedzania, wytyczeniu ścieżek oraz dostosowaniu go do potrzeb wszystkich grup wiekowych oraz ruchu turystycznego.
Wszelkie treści, zarówno tradycyjne jak i multimedialne, przygotowane będą z myślą o odbiorcach z dysfunkcjami. Oferta kulturalna i edukacyjna będzie dostosowana dla osób niewidomych i słabowidzących. Zwiedzający będą mogli skorzystać z audio-deskrypcji. Specjalne słuchawki wyciszające dla osób wrażliwych na bodźcie pozwolą na komfort zwiedzania. Planuje się tłumaczenia na język migowy, grafiki i animacje w stonowanych kolorach. Udostępniona dla osób niepełnosprawnych zostanie przestrzeń ogrodów tarasowych poprzez zastosowanie ramp i pochylni.
Istotny wpływ na wzrost liczby odwiedzających będzie miało przygotowanie nowej formuły zwiedzania obiektu z audioprzewodnikiem. Odkrywanie pałacu stanie się możliwe dla gości z Polski i Europy.
Planowany program jest bardzo szeroki:
Oferta skierowana do seniorów (np. piknik rozgrywek pałacowych, spotkania w czytelni), ale i inne imprezy tematyczne, w dużym stopniu mają szansę zaktywizować często wykluczoną grupę mieszkańców w starszym wieku.
Wiele wydarzeń organizowanych w Pałacu Marianny będzie stanowić dla turystów i mieszkańców ofertę bezpłatną.
Zespół pałacowo-parkowy w Kamieńcu Ząbkowickim jest miejscem atrakcyjnym ponadregionalnie ze względu na liczne walory, będące w stanie zaspokoić potrzeby różnego rodzaju grup turystów. Miejsce to charakteryzuje się również dobrą dostępnością komunikacyjną.
Wszystkie zaplanowane działania mają spójny motyw - jakim jest niezwykła historia tego miejsca i jego właścicielki – Marianny Orańskiej – kobiety nowoczesnej, otwartej, przedsiębiorczej i wrażliwej na piękno.
mp
REKLAMA
REKLAMA