Express-Miejski.pl

Postępują prace związane z rewitalizacją „ewangelika”

Złotostocki „ewangelik” w trakcie rewitalizacji. Efekty coraz bardziej widoczne

Złotostocki „ewangelik” w trakcie rewitalizacji. Efekty coraz bardziej widoczne fot.: UMiG Złoty Stok

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Już blisko dwa lata trwają prace związane z rewitalizacją kościoła poewangelickiego w Złotym Stoku. Efekty prac widać już przede wszystkim we wnętrzu obiektu. 

Inwestycja pn. „Rewitalizacja kościoła poewangelickiego z przeznaczeniem na cele kulturalno-turystyczne” realizowana jest w ramach projektu pn. „Szlak Marianny Orańskiej ścieżką rozwoju gmin polsko-czeskiego pogranicza”.

Zabytkowy obiekt po wyremontowaniu ma zostać udostępniony w celach kulturalno-turystycznych. Nawa kościoła będzie pełnić funkcję sali wielofunkcyjnej multimedialnej z funkcją wystawienniczą, a wieża kościoła funkcję turystyczną z punktem widokowym. Realizacją zadania zajmuje się Spółka Budowlana Jan Serafin, Marek Janik s.c. z Nysy, a łączy koszt wartości zadania oszacowano na blisko 6 mln zł, z czego blisko 800 tys. euro pochodzi z dofinansowania ze środków unijnych.

Podczas realizacji prac odkryto m.in. apsydę charakterystyczną dla architektury romańskiej z XIII wieku. Może to oznaczać, że lokacja miasta odbyła się znacznie wcześniej, niż do tej pory sądzono. Kilka miesięcy później podczas dalszych prac rewitalizacyjnych niespodziewanie odsłonięto częściowo zachowane relikty dawnego bruku. Jednak to nie on okazał się najważniejszym znaleziskiem. Na głębokości około 60 cm poniżej obecnego poziomu natrafiono na płytę kamienną z żółtego piaskowca. Tajemnicza płyta okazała się być epitafium z początków XVII wieku. Zachowały się na niej inskrypcje w języku niemieckim oraz cztery kartusze herbowe. Ze wstępnej analizy wynika, iż płyta upamiętnia żonę mistrza menniczego księstwa Ziębicko-Oleśnickiego.

Po zakończeniu rewitalizacji obiektu samorząd planuje umieścić w jego wnętrzu zabytkowe epitafia, które obecnie znajdują się w lapidarium Twierdzy Kłodzkiej, a zostały zdeponowane ze złotostockiego kościoła poewangelickiego ponad 50 lat temu w celu ich ratowania.

W galerii można zobaczyć w jaki sposób zmieniło się oblicze złotostockiego ewangelika w przeciągu ostatnich blisko dziesięciu miesięcy.

em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Postępują prace związane z rewitalizacją „ewangelika”

    2022-02-16 16:23:21

    gość: ~Mieszkaniec

    ostatnio dodany post

    A ciekawi mnie jak zakończyła się historia wpuszczonej kamerki pod podłogę w kościele

REKLAMA