Express-Miejski.pl

Minister zdrowia: Omikron stał się faktem. Praca zdalna w administracji. Co z innymi obostrzeniami?

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego związana z dużym przyrostem zakażeń koronawiursem fot.: MZ

W ciągu kilku dni pojawi się rozporządzenie w sprawie nakazu pracy zdalnej w administracji publicznej. Zaostrzenia obostrzeń nie będzie. Przynajmniej na razie.

19 stycznia po godz. 10 rozpoczęła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego związana z bardzo dużym wzrostem nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Szef resortu zdrowia poinformował o liczbie nowych przypadków, która przekroczyła dziś 30.5 tys. Dodał, że jest to liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartek fali pandemi.

Niedzielski zauważył, że wczorajszy wynik rzędu niecałych 20 tysięcy to też praktycznie podwojenie względem zeszłego tygodnia. - Widzimy, że bardzo dynamicznie rośnie liczba zleceń, które są wykonywane w POZ na kolejne badania. Ta liczba zleceń z tygodnia na tydzień powiększyła się z 40 do ponad 60 tysięcy. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w przyszłym tygodniu możemy mieć ponad 50 tysięcy zakażeń. To sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej. Omikron stał się faktem. Stanowi w strukturze naszego genomu ponad 20 procent - informował minister Niedzielski.

Szef resortu zdrowia przyznał, że w ciągu kilku dni pojawi się rozporządzenie w sprawie nakazu pracy zdalnej w administracji publicznej, tam gdzie jest to możliwe. Apelował do wszystkich pracodawców, aby w miarę możliwości praca zdalna znów stała się standardem.

Dziennikarze pytali o możliwość wprowadzenia dodatkowych restrykcji związanych z pandemią bądź zaostrzenia obecnie obowiązujących obostrzeń. Pojawiły się sugestie, aby korzystać z miejsc publicznych mogły tylko osoby posiadające paszporty covidowe. - Obostrzenia cały czas obowiązują. Wszyscy widzimy, że egzekucja przestrzegania tych norm pozostawia wiele do życzenia. Dlatego z taką atencją czekamy na uchwalenie ustawy. W tej chwili nie jest sztuką obniżyć limit z 30 do 20 procent, tylko dostarczenie takiej konstrukcji prawnej, która nie będzie budziła wątpliwości - odpowiadał Niedzielski.

Aktualnie nauka wciąż będzie odbywała się w trybie stacjonarnym. Szef resortu zdrowia zauważył, że aktualnie wchodzimy w okres ferii zimowych i dzieci nie będą uczestniczyły w nauczaniu stacjonarnym. - Co będzie działo się po feriach to zdecydujemy w miarę analizy bieżącej sytuacji epidemicznej - dodał.

Kolejne decyzje będą uzależnione od tego, jak ilość stwierdzonych zakażeń będzie przekładała się na hospitalizację. - Jeżeli mieliśmy do czynienia ze skokiem do 30 tysięcy przypadków zakażeń, to po tygodniu od takiej liczby zakażeń obserwowaliśmy, czy zwiększa się liczba hospitalizacji. Patrząc na politykę epidemiczną w innych krajach, to widzimy, że jest odejście od lockdownów, na rzecz certyfikatów covidowych. Lockdowny w ogóle jako takie nie będą już raczej instrumentem wykorzystywanym tak, jak w poprzednich falach - odpowiadał na pytania dziennikarzy szef resortu zdrowia. Dysponujemy trzema prognozami. One różnią się w swoim charakterze co do intensywności zjawiska. Teraz realizuje się scenariusz gwałtownego przyrostu i szybszego wygaszenia zjawiska. Według tego scenariusza szczyt tej fali ma być na przełomie stycznia i lutego - mówił.

Zwiększona liczba pozytywnych testów w innych krajach nie przekładała się na znaczny wzrost pacjentów hospitalizowanych, jednak jak podkreślał minister Niedzielski, są to kraje, w których poziom zaszczepienia jest większy niż w Polsce.

em24.pl

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Minister zdrowia: Omikron stał się faktem. Praca zdalna w administracji. Co z innymi obostrzeniami?

  2022-01-19 11:56:54

  gość: ~lech

  Panie ministrze, czekamy na dymisję! Całkowicie nie radzi sobie pan z tą falą pandemii, bo słucha pan swoich zwierzchników a nie autorytetów medycznych.

 • 2022-01-19 20:28:34

  gość: ~Lucyfer

  Co TY K...a piszesz, uruchom myślenie!!!

 • 2022-01-19 12:30:42

  gość: ~Aaa

  Już dawno powinni pozamykać granice a nie pozwalać podróżować to tu to tam i roznosic covida a nie informować żeby sie szczepić a te certyfikaty to jedna wielka lipa skoro zaszczepieni tez chorują i roznoszą te paskudztwo bezkarnie a nie zwalać na osoby niezaszczepione

 • 2022-01-19 13:21:16

  gość: ~Ja

  (this post was banned by administrator)

 • 2022-01-19 20:31:32

  gość: ~Lucyfer

  o jeden dzień i do końca świata J...ć PIS !!!

 • 2022-01-19 14:29:55

  gość: ~Rodzic

  Cyrk i farsa, mniej zakażeń było i wprowadzali zdalne i lockdown a teraz duże wzrosty a oni nic. I jak tu wierzyć politykom........

 • 2022-01-19 20:51:29

  gość: ~as

  @~Rodzic
  Bo lockdownami wykonczyli gospodarkę i teraz dopiero to zobaczyli.

 • 2022-01-19 16:34:36

  gość: ~XXXyyy

  Cyrku ciąg dalszy. Wyciszenie ma wiosnę. Później......???

 • 2022-01-19 17:32:25

  gość: ~gosc

  Pisowcy nic nie zrobil setki polakow umiera codzennie nic nie robja by koryto utrzymac

 • 2022-01-19 18:51:40

  gość: ~takitam

  To jest CYRK ..... powtórzę CYRK.

  Kolejną mutację grypy, z uporem osłów nazywają śmiertelnym zagrożeniem, podczas gdy śmiertelność tego czegoś wynosi niecałe 0.2% ... czyli prawie żadna.

  Niestety, HGW dlaczego, tłuką o tym we wszelakich telewizorniach jakby to była dżuma, denga, ebola czy inna cholera która dziesiątkuje społeczeństwo, ludzie masowo padają trupem na ulicach.
  Przecież to ŻADNA EPIDEMIA .... to coroczna grypa i tyle.

  Być może ktoś nie wie, ale ... w takich USA, w stanie Texas ... już od 1.5 roku NIE MA ŻADNEGO COVIDA, a nie ma go, bo gubernator tego stanu 1.5 roku temu ogłosił, że koniec z tym idiotyzmem, czyli zniósł WSZYSTKIE obostrzenia, zakazy, nakazy i inne debilizmy i wiecie co ? ... nie zauważono tam ANI TROCHĘ zwiększonej ilości zachorowań niż we wszystkich innych stanach USA.

  Niedługo po tym, gubernator Florydy zrobił to samo i .... efekty TAKIE SAME, czyli nic strasznego się nie dzieje, a już NA PEWNO niema żadnej epidemii.
  Owszem, ... ludzie chorują, ale ... TAK JAK WSZĘDZIE, czyli DOKŁADNIE tak samo jak krajach gdzie zamordyzm Covidowy posunięty jest do absurdu.

  Kolejnym stanem który ogłosił koniec tych kretynizmów jest stan Missisipi.

  We WSZYSTKICH w/w stanach, od momentu zniesienia wszelakich restrykcji, nie tylko nie odnotowuje się zwiększenia zachorowań, ale wręcz spadek.

  Natomiast nasi rządowi durnie, serfują na kolejnej (piątej już chyba) fali .

  Żenujący spektakl głupoty.

 • 2022-01-19 20:40:02

  gość: ~Lucyfer

  Napisz gdzie i kiedy mogę się z Tobą napić, dać Ci wódki, mądrze piszesz!!!POZDRAWIAM !!!

 • 2022-01-20 00:31:45

  gość: ~Haha

  To ten omikron na którego nikt nie umarł jeszcze? To ten omikron którego objawy ( oficjalnie podane) to: drapanie w gardle, lekki ból głowy, złe samopoczucie i katar? To o tego strasznego wirusa chodzi? Jakby nie to skorumpowane WHO które zmieniło definicje pandemii, to niczego by nie było od samego początku, ale teraz według nowej definicji, niepotrzebna jest śmiertelność, wystarczy że się coś roznosi, czyli idąc nowa definicja „pandemii” można robić teraz sobie pandemie np kataru, anginy, jelitówki itd. I dlatego jest teraz wielka pandemia, pandemia corocznych przeziębień, grypy, kataru i kaszlu, zrobili nową groźna nazwę „covid” i zrobili z corocznych infekcji wirusowych na które ludzie chorują od lat, straszną chorobę, a najgorsze jest to że ludzie to kupili i po prawie dwóch latach tej szopki kupują dalej, to jest niesamowite. Przestańcie się testować tymi testami które nie odróżniają infekcji grypy, anginy itd to zniknie pandemia, sami kowidianie nakręcacie ten cyrk, widzę na tym basenie te kolejki do grzebania patykiem w nosie, jakaś tragedia. Straszna choroba, choroba która ma śmiertelność na poziomie 0.3%. A najlepszą rzeczą jest to, że taka choroba jak COVID-19 nieistnieje, zapraszam na oficjalna stronę głównego inspektoratu sanitarnego, wejdźcie w choroby zakaźne i znajdźcie mi tam covid! Nie znajdziecie, bo takie coś nie istnieje, po dwóch latach dalej nie dodali do chorób zakaźnych tak strasznej choroby? Proszę, specjalnie dla leniwych, znajdzie mi tam „covid”
  https://www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2

 • 2022-01-20 08:21:17

  gość: ~Srowid

  Jie ma żadnej 5 fali, jest 5 etap wprowadzania tej ściemy, tak maja zawarte w umowach które i PiS podpisał z firmami szczepionkowymi, wiec skrupulatnie go kontynuują. Na tą ściemnioną chorobe umiera dziennie pare osób w skali kraju, reszta osób to manipulacja statystykami, doliczanie kowida do każdego zgonu z pozytywnym wynikiem testu, testu który jest tak wiarygodny jak rzucanie monetą. Przyjeżdża pacjent z udarem, robią mu test, wychodzi pozytywny, pacjent umiera, w statystykach umarł na kowid, to samo tyczy się nawet ludzie po wypadkach, zresztą wystarczy sprawdzić ogólne dzienne zgony w Polsce, nic nie rośnie, a wiecie dlaczego? Bo umiera dokładnie taka sama liczba ludzi jak umierała, tylko zgony na zawaly, wylewy, urody itd zastąpili kowidem, umiera taka sama liczba ludzi i ta sama grupa ludzi, czyli w większości starsi i schorowani ludzie, tak samo tyczy się zapalenia płuc, nie wiem czy wiecie ale dziwnym trafem nagle zmalała praktycznie do zera śmiertelność na „zwykle zapalenie płuc” zastąpili to kowidem, i tak was robią w ch*ja już prawie drugi rok. A tu macie np wał z powiatu klodzkiego, teraz sobie pomyślcie ile takich wałów jest w skali kraju i ile z nich nie wyszło na światło dzienne! https://24klodzko.pl/43-covidowe-zgony-w-powiecie-klodzkim-w-ciagu-doby-taka-liczba-figuruje-dzisiaj-w-oficjalnych-statystykach/

 • 2022-01-20 08:52:28

  gość: ~Jasiu

  ostatnio dodany post

  @~Srowid
  No wreszcie. Widzę że coraz więcej ludzi zaczyna widzieć, a nie tylko bezmyślnie patrzeć.
  Półtora roku temu mówiłem że to ściema jakiej świat nie widział.
  Pozdrawiam myślących i widzących.

REKLAMA