Express-Miejski.pl

Miał podszyć się pod byłą partnerkę i wystawić ogłoszenia z jej wizerunkiem na portalach erotycznych

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Były partner mieszkanki powiatu wykorzystując jej wizerunek i znajomość haseł  miał blisko pół roku korespondować z nieznanymi jej mężczyznami oferując im różne „usługi”.

W dniu 10 stycznia do komendy w Ząbkowicach Śląskich zgłosiła się kobieta, która oświadczyła, że jej były partner znając hasła do jej poczty internetowej oraz kont społecznościowych wykorzystał je, by stworzyć konta na portalach erotycznych. Przez około pół roku w imieniu pokrzywdzonej, wykorzystując jej wizerunek, korespondował z nieznanymi jej mężczyznami oferując im różne „usługi”. Zmienił kobiecie hasła do logowania się na koncie internetowym i starym, nieużywanym już przez nią konta na portalu społecznościowym, by nie zorientowała się w sytuacji.

Pamiętajmy, że podszywanie się pod kogoś na przykład na Facebooku łamie nie tylko zasady społeczności, ale również prawo. W skrajnych przypadkach sprawca, który publikuje statusy i odpowiada na wiadomości, udając kogoś innego, może skończyć w więzieniu. - Przestępstwem będzie na przykład opublikowanie ogłoszenia z podaniem czyjegoś numeru telefonu, jeżeli zamiarem sprawcy jest uprzykrzenie w ten sposób życia pokrzywdzonemu. W przypadku czynu ściganego z art. 190a § 2 k.k. nie ma znaczenia, w jaki sposób sprawca pozyskał dane logowania - mógł mu je dać w jakimś innym celu sam pokrzywdzony lub mogły być zapisane w komputerze. Dla bytu tego przestępstwa nie ma znaczenia, czy doszło do złamania jakichkolwiek zabezpieczeń. Podszywanie się pod inną osobę nie musi polegać na utworzeniu specjalnie w tym celu konta w serwisie społecznościowym. Podszycie się może mieć też miejsce w rozmowie np. w serwisie randkowym lub na czacie. Sprawca może używać anonimowego nicka, jeśli jednak w rozmowie prywatnej poda się za inną osobę z imienia i nazwiska lub wysyłając autentyczne zdjęcia innej osoby prywatnej, wówczas też naraża się na odpowiedzialność karną z art. 190a § 2 k.k. - informuje Katarzyna Mazurek, rzecznik prasowa ząbkowickiej policji.

Warto również zaznaczyć, że podszywanie się pod inną osobę, może przejawiać się w kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to:

  • Podszywanie się zarówno za pomocą imienia i nazwiska danej osoby, jak również jej zdjęć.
  • Wykorzystywanie zdjęć innej osoby, ale z własnym lub wymyślonym na potrzeby profilu imieniem i nazwiskiem.
  • Podawanie istniejącego imienia i nazwiska innej osoby, z wykorzystaniem własnych zdjęć lub zdjęć z internetu.
  • Wykorzystywanie zdjęć, na którym ciężko zidentyfikować osobę, z cudzym imieniem i nazwiskiem, wraz z działaniami, których celem jest przejęcie tożsamości tej osoby, do własnych celów.

em24.pl / KPP Ząbkowice Śląskie

18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA