Przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu pandemii będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 oraz świadczenie postojowe.
Wnioski mogą złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
- Od początku pandemii koronawirusa ZUS pozostaje jedną z najważniejszych instytucji, która realizuje program wsparcia dla przedsiębiorców – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Przepisy dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek wejdą w życie 17 stycznia 2022 roku. Te rozwiązania znalazły się w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów.
- Aby skorzystać z pomocy należy spełnić określone warunki, które są dokładnie wyszczególnione na naszej stronie internetowej zus.pl – wyjaśnia.
Zwolnienie ze składek za grudzień 2021 roku
Według rzeczniczki, przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za grudzień 2021 r. (RDZ-B7) od 17 stycznia 2022 r. Wniosek powinien trafić do ZUS do 28 lutego 2022 r.
O zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2021 r. mogą wystąpić podmioty oznaczone następującymi kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności): 56.30.Z - przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, 93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.
Aby skorzystać z tego wsparcia przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 r. do 28 lutego 2022 r., chyba, że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.
Świadczenie postojowe
Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe maksymalnie sześć razy. Wniosek o to świadczenie (RSP-DD7 ) mogą złożyć najwcześniej 17 stycznia 2022 r. a najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
Świadczenie postojowe sześciokrotnie mogą otrzymać podmioty oznaczone następującymi kodami PKD: 56.30.Z - przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, 93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.
Co ważne, jeżeli przedsiębiorca złożyły wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to teraz liczba świadczeń postojowych, o które można wystąpić zostanie pomniejszona.
W wyniku dotychczasowych odsłon tarczy antykryzysowej Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał przedsiębiorcom wsparcie w wysokości ponad 40 mld zł.
ZUS
W styczniu rusza kolejna tarcza antykryzysowa
2021-12-31 10:13:41
gość: ~takitam
PiS, to w tej chwili CZYSTY SOCJALIZM.
.... a jak pisał Stefan Kisielewski, cyyt:
/// Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju! ///
Inaczej pisząc, banda kretynów z PiS-u narobiła bajzlu i "ratuje" gospodarkę którą sama zaorała.
Pół biedy, gdyby ci idioci byli na tyle bogaci, że bawią się w te kretynizmy za własne pieniądze, ale to są NASZE PIENIĄDZE.
2021-12-31 11:27:28
gość: ~xxxx
ostatnio dodany post
@~takitam
wg Glapińskiego Polska to bogaty kraj, który pożycza pieniądze innym. Taka kraina mlekiem i miodem płynąca.
REKLAMA
REKLAMA