Express-Miejski.pl

W Szklarach-Hucie mają powstać zatoki autobusowe, chodnik i bezpieczne przejście dla pieszych

Aktualnie przystanek autobusowy w Szklarach-Hucie znajduje się w pasie drogowym, a pasażerowie na przyjazd środka komunikacji zbiorowej oczekują przy samej drodze. Budowa zatok autobusowych i oświetlonego przejścia ma zwiększyć bezpieczeństwo przede wszystkim pieszych, ale również kierowców fot.: UM Ząbkowice Śląskie

Mieszkańcy wsi Szklary-Huta i okolicznych miejscowości doczekają się zatok autobusowych przy krajowej ósemce z chodnikami dla pieszych i oświetleniem? Jest na to szansa.

O planowanej przez GDDKiA inwestycji poinformowała radna Jadwiga Smarżyk. - Po wieloletnich, podejmowanych przeze mnie próbach - jako radnej Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich - udało mi się zainteresować problemem mieszkańców Szklar, posła na Sejm RP Wojciecha Murdzka, który podjął efektywne działania. Otrzymałam informacje przesłane do ministra z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o tym, że w 2023 roku odbędzie się realizacja robót związanych z budową zatok autobusowych przy drodze krajowej nr 8 w miejscowości Szklary-Huta, co spowoduje wyeliminowanie zagrożenia dla życia i zdrowia podróżnych. Przystanki staną się bezpiecznym miejscem oczekiwania na przyjazd/odjazd autobusów w szczególności dzieci i młodzieży - informuje radna.

Zadanie ma być realizowane w ramach programu Bezpieczna Infrastruktura Drogowa 2021-2024. W ramach inwestycji obecnie istniejące dwa przejścia dla pieszych w odległości 150 metrów od siebie zostaną zredukowane do jednego, bezpiecznego przejścia, które zostanie doświetlone, aby poprawić bezpieczeństwo i które zostanie wyposażone w tzw. sygnalizację świetlną przyciskową (wzbudzaną). Ponadto w ramach inwestycji wybudowane zostaną chodniki dla pieszych o łącznej długości około 250 metrów, a po obu stronach przejścia dla pieszych utworzone zostaną zatoki autobusowe, aby mieszkańcy Szklar i okolic mogli bezpiecznie oczekiwać na przyjazd środka komunikacji zbiorowej.

Problem komunikacyjny mieszkańców Szklar-Huty rozpoczął się kilka lat temu. Było to związane z likwidacją przystanku znajdującego się nieopodal sklepu przy krajowej ósemce. Gmina próbując wyjść naprzeciw mieszkańcom zaproponowała utworzenie przystanku autobusowego we wsi, przy przedszkolu. Kilka miesięcy później radni przyjęli uchwałę w tym temacie. Przystanek przy placówce przedszkolnej nie rozwiązał jednak w pełni problemu, gdyż wąska droga, a także zjazd z krajowej ósemki do wsi skutecznie odstrasza przewoźników dysponujących gabarytowo większymi pojazdami.

Pod koniec 2019 roku ząbkowicki samorząd przy aprobacie GDDKiA postanowił utworzył przystanek dla mieszkańców w pasie drogowym krajowej ósemki. Od tego momentu autobusy zabierają pasażerów, zatrzymując się na jezdni. Choć pojawiły się wówczas komentarze, które negowały ten pomysł, głównie ze względów bezpieczeństwa, to jak zauważał burmistrz Marcin Orzeszek, na tamtą chwilę było to jedyne rozwiązanie, aby mieszkańcy wsi mogli korzystać z usług wszystkich przewoźników. Podobne rozwiązania jeśli chodzi o tworzenie przystanków w ciągu drogi krajowej nr 8 zastosowano chociażby w Przerzeczyniu-Zdroju i Wilkowie Wielkim.

Już wkrótce, dzięki realizacji zapowiadanej przez GDDKiA inwestycji, bezpieczeństwo pieszych oczekujących na przyjazd autobusu ma się zwiększyć. GDDKiA planuje najpierw zakupić grunty pod budowę zatok autobusowych po obu stronach drogi, by później kompleksowo zrealizować inwestycję. Jej realizacja wstępnie zapowiadana jest na 2023 rok, a łączny koszt zadania szacuje się na około 2.8 mln zł.

em24.pl

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Szklarach-Hucie mają powstać zatoki autobusowe, chodnik i bezpieczne przejście dla pieszych

  2021-11-17 21:05:22

  gość: ~Olo

  PiS mailami stoi. Pani radna otrzymała informację mailem od GDDKiA, że to zadanie wpisane jest do programu. A nie, że dzięki niej to wpisali. PiS lubi się chwalić nie swoimi sukcesami.

 • 2021-11-17 23:23:49

  gość: ~wrem

  Oczywiście, ze nie dzięki niej, ale pare razy o to pytała wiec sukces już sobie przypisuje. Jeszcze niech zrobią, bo nikt tyle nie da co PiS obieca

 • 2021-11-18 07:43:27

  gość: ~gvbn

  @~wrem
  Za dwa lata jak się uda teren kupić ale już się chwalić można! Poczekamy do tego roku cudów ze względu na wybory i się przekonamy czy przystanek będzie stał czy będą obiecywali że powstanie

 • 2021-11-18 14:19:28

  gość: ~elo

  @~gvbn
  Ciekawe od kogo kupią?

 • 2021-11-18 13:37:05

  gość: ~aaaa

  Pani radna też pewnie załatwi S-8, strefę itd. Po co się ośmieszać.

 • 2021-11-18 18:24:19

  gość: ~Mieszkaniec

  Najpierw POwcy sprzedali PKS wraz z gruntami zajezdnią itp. Teraz PIS odkupuje. Moim zdaniem POwców powywieszć na rynku a PISOWCÓW jak nie dotrzymają słowa też powywieszć albo skrócić o głowę. Wtedy odechce im się ludzi robić w konia.

 • 2021-11-19 09:56:34

  gość: ~ktos

  @~Mieszkaniec
  Na koniec zostaniesz sam i też się powiesisz baranie.

 • 2021-11-19 23:24:38

  gość: ~Mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  @~ktos
  Dlaczego zostanę sam co wszyscy kradną i oszukują?

 • 2021-11-19 08:26:10

  gość: ~PisDa

  Poczekamy do tego 2023 i rozliczymy przy wyborach

 • 2021-11-19 09:58:05

  gość: ~xxxx

  Podobno mieli budować S8 a teraz kupią ogródki w Szklarach i zrobią przystanki. PISowskich bajek ciąg dalszy.

REKLAMA