Express-Miejski.pl

38-latek podpalił swoje auto, a następnie chciał popełnić samobójstwo. Życie uratowali mu policjanci

Pożar auta w parku fot.: OSP Bardo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Dzięki szybkiej interwencji policjantów z powiatu ząbkowickiego uratowany został 38-letni mężczyzna, który usiłował odebrać sobie życie. 

Desperat najpierw podpalił należący do niego samochód Audi by w czasie kiedy pojazd płonął powiesić się na przygotowanej już wcześniej pętli wisielczej. Funkcjonariusze bez chwili namysłu odebrali sznur trzymany przez mężczyznę w ręce i zabrali go w bezpieczne miejsce. Mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy. Pożarem samochodu, który doszczętnie spłonął, zajęła się wezwana na miejsce straż pożarna.

25 października po godz. 19 policjanci Wydziału Kryminalnego jadąc krajową ósemką zauważyli z drogi łunę w okolicach parku w miejscowość Bardo.

- Mundurowi niezwłocznie udali się w to miejsce. Odkryli, że na jednym z trawników przy rzece Nysa Kłodzka znajduje się płonący samochód osobowy. Wezwali na miejsce straż pożarną oraz sprawdzili czy w palącym się samochodzie nie ma żadnych osób. Pojazd był pusty. W niewielkiej odległości od miejsca zdarzenia przy drzewie zauważyli stojącego mężczyznę, który w ręku trzymał zawiązany w pętlę wisielczą sznur. Niezwłocznie podbiegli do niego. Okazało się, że 38-latek chciał popełnić samobójstwo wieszając się na pobliskim drzewie. Mieszkaniec Barda był roztrzęsiony. Oświadczył, że z powodu problemów rodzinnych nie widzi dla siebie sensu życia. Podpalając swój samochód chciał pozbyć się wszystkich swoich rzeczy a następnie zakończyć życie wieszając się na pobliskim drzewie. Szybka reakcja policjantów udaremniała jego zamiar i uratowała mu życie. Mężczyzna został przekazany wezwanemu na miejsce zespołowi pogotowia ratunkowego, który udzielił mu dalszej pomocy - informuje Katarzyna Mazurek, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

To czwarta próba samobójcza zgłoszona w ciągu ośmiu dni na terenie powiatu ząbkowickiego. Pamiętajmy, że zdecydowana większość osób, które popełniły samobójstwo, wcześniej komunikuje swój zamiar w pośredni lub bezpośredni sposób, stąd warto być wyczulonym na różne sygnały zagrożenia. Takimi sygnałami mogą być:

 • wypowiedzi typu: „lepiej byłoby wam beze mnie”, „lepiej byłoby ze sobą skończyć”,
 • przygotowywanie środków (np. gromadzenie leków, zdobycie ostrych narzędzi, sznura),
 • napisanie testamentu i/lub pożegnalnych listów,
 • nieoczekiwane wizyty u bliskich osób sprawiające wrażenie żegnania się,
 • nagłe izolowanie się od otoczenia,
 • „filozoficzne” rozważania o śmierci,
 • sny o tematyce śmierci, egzekucji, pogrzebu,
 • rozważania o możliwości połączenia się z ukochanymi zmarłymi,
 • przeglądanie stron internetowych dotyczących samobójstw, pisanie o tym na blogach, czytanie takich blogów itd.
 • problemy z jedzeniem i spaniem
 • utrata zainteresowania pracą oraz swoim wyglądem zewnętrznym
 • możliwe jest również zwiększone spożycie alkoholu pod którego wpływem osoba wyraża sugestie, że nikt jej nie lubi, nie rozumie, że życie jest trudne i nawet bliscy nie chcą pomóc.

W takich sytuacjach należy szukać pomocy medycznej. Można również skorzystać z bezpłatnej poradni telefonicznej 116 123, która udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

KOMENTARZE ZOSTAŁY ZABLOKOWANE.

em24.pl / KPP Ząbkowice Śląskie

REKLAMA