Express-Miejski.pl

Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym. Samochód wjechał pod pociąg [foto] [aktualizacja]

Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym między Kluczową a Brodziszowem

Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym między Kluczową a Brodziszowem fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Samochód osobowy wjechał pod pociąg towarowy na niestrzeżonym przejeździe kolejowym między Kluczową a Brodziszowem. Jedna osoba nie żyje.

Zdarzenie miało miejsce 23 sierpnia po godz. 20. Samochodem osobowym podróżowały dwie osoby. W momencie przybycia zastępów straży pożarnej jedna osoba była uwięziona w pojeździe, druga znajowała się poza nim. Strażacy wykonali dostęp do osoby uwięzionej i wydobyli ją z pojazdu, jednak pomimo podjętej reanimacji nie udało się jej uratować. Druga z osób w stanie ciężkim została przewieziona karetką do szpitala.

Na miejscu pracują strażacy zawodowcy z Ząbkowic Śląskich, strażacy-ochotnicy z Olbrachcic Wielkich, dwa zespoły ratownictwa medycznego oraz policja. Na miejsce przybył również prokurator i przedstawiciele komisji badania wypadków kolejowych.

Droga jest całkowicie zablokowana.

[AKTUALIZACJA, godz. 22.30]: - W dniu dzisiejszym po godz. 20 do stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że na przejeździe kolejowym między Kluczową a Brodziszowem doszło do zderzenia samochodu osobowego z pociągiem. Do zdarzenia niezwłocznie zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ząbkowicach Śląskich, zastęp OSP Olbrachcice Wielkie oraz grupę operacyjną KP PSP w Ząbkowicach Śląskich. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do zderzenia samochodu osobowego ze składem towarowym. Samochodem osobowym podróżowały dwie osoby. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia jedna osoba była uwięziona w pojeździe, druga znajdowała się poza nim. Nasze działania polegały na wdrożeniu zadań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz wydobyciu osoby poszkodowanej z wraku pojazdu. Pomimo podjętych działań reanimacyjnych nie udało się przywrócić funkcji życiowych u jednej z osób podróżujących autem. Druga z osób w stanie ciężkim została przetransportowana do szpitala - powiedział będący na miejscu zdarzenia Mirosław Gomółka z ząbkowickiej straży pożarnej.

[AKTUALIZACJA, 24.08, godz. 14]: Wstępnie pracujący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący samochodem osobowym marki Renault Laguna jadąc od strony Brodziszowa w kierunku miejscowości Kluczowa wjechał na przejeździe kolejowym prosto w jadący pociąg towarowy. Samochodem podróżowało dwóch mężczyzn. Jeden z nich - 27-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego pomimo udzielonej na miejscu reanimacji zmarł, natomiast drugi, 36-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego, został przewieziony z obrażeniami do szpitala gdzie pozostał.

Na miejscu działali policjanci i strażacy. Obecny był także prokurator i przedstawiciele PKP. W tej chwili nie wiadomo, co było przyczyną wypadku i dlaczego samochód nie zatrzymał się przed jadącym pociągiem. Maszynista przebadany przez policjantów na miejscu zdarzenia był trzeźwy. Okoliczności wypadku będzie teraz badać policja i prokuratura - informuje Katarzyna Mazurek z ząbkowickiej policji.

Policjantka przypomina, że nieostrożność, a czasami świadome łamanie przepisów zbierają ponure żniwo. Przyczyną większości wypadków jest nieostrożność. Dochodzą do tego próby przejechania pod zamykającymi się zaporami, lekceważenie znaku „Stop” czy wjeżdżanie na przejazd, gdy na sygnalizatorze pulsuje światło czerwone .

Gdy maszynista zauważy pojazd lub inną przeszkodę na przejeździe zwykle nie jest w stanie zapobiec tragedii. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet 1300 m - to mniej więcej tyle co długość 13 boisk do piłki nożnej. Samochód nie ma najmniejszych szans w starciu z pociągiem. Lokomotywa waży średnio 70 ton. Siła z jaką uderza w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę.

Pamiętajmy:

Jeżeli przed przejazdem kolejowym widnieje znak pionowy STOP (B-20), należy bezwzględnie zatrzymać pojazd, a następnie upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg. Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

em24.pl

REKLAMA