Express-Miejski.pl

Przetłumaczą starą kronikę Ząbkowic Śląskich na język polski

Kronika miasta Ząbkowic Śląskich została odkryta przez Kamila Pawłowskiego w 2019 roku w Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w Berlinie fot.: ZCKiT

Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki rozpoczęło prace nad projektem wręcz przełomowym w badaniu historii Ząbkowic Śląskich, czyli dawnego Frankensteinu.

ZCKiT we współpracy z Kamilem Pawłowskim oraz Sobiesławem Nowotnym - historykami zajmującymi się dziejami Śląska rozpoczyna tłumaczenie i przekład starej kroniki naszego miasta. - Będzie to długi i żmudny proces, który jednak zakończymy wydaniem tej kroniki w języku polskim w przyszłym roku - mówi Stanisław Moderski, zastępca dyrektora.

Kronika miasta Ząbkowic Śląskich została odkryta przez Kamila Pawłowskiego w 2019 r. w Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w Berlinie.
Jest to nieznane i niesamowicie cenne źródło rękopiśmienne do dziejów Ząbkowic Śląskich. Z kilku znanych historykom kronik miejskich zachowały się do dziś dwie: kronika burmistrza Martina Koblitza (istniejąca w kilku odpisach) oraz kronika odnaleziona w Berlinie! Jej wartość podnosi fakt, iż treść rękopisu przynosi wiele nieznanych do tej pory informacji historycznych. Spisywanie kroniki rozpoczęto w XVIII w., a liczy ona 515 numerowanych stron. Jej zakres chronologiczny jest bardzo szeroki. Pierwsze informacje odnoszą się do czasów Mieszka II Lamberta (te oczywiście w odniesieniu do historii miasta traktować należy wyłącznie jako przekaz legendarny), ostatnie zaś mówią o dziejach Ząbkowic Śląskich w II poł. XIX w.

Kronika spisywana była przez przynajmniej 3 autorów, o czym świadczą zmiany charakteru pisma piszącego. jej przekład na język polski i edycja źródłowa będzie miało charakter bezprecedensowy. Wiele miast w Polsce posiada swoje monografie lub tłumaczenia drukowanych monografii sprzed 1945 r. (jeśli mowa o historycznym Śląsku), ale tłumaczenie rękopisu będzie czymś bardzo wyjątkowym i rzadko spotykanym.

O postępach prac będziemy informować.

em24.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Przetłumaczą starą kronikę Ząbkowic Śląskich na język polski

  2021-08-03 13:02:13

  gość: ~wow

  Super pomysł! Moze dowiemy się wielu ciekawych nowych wątków.

 • 2021-08-03 21:58:02

  gość: ~Wojtek

  Może tylko pierwsze zdania przetłumaczyć xD jak szosę do stoku wyremontują xD

 • 2021-08-03 22:02:32

  gość: ~hhaha

  @~Wojtek
  prędzej przetłumaczą niż drogę na Laskówka- Kłodzko zrobią ...tfu...choć dziury by załatali...

 • 2021-08-05 13:48:11

  gość: ~Jurek

  ostatnio dodany post

  Lepszym pomysłem byłoby napisanie pełnej monografii miasta. Sąsiednie miejscowości ten temat mają już dawno za sobą.

REKLAMA