Express-Miejski.pl

Zmarła Krystyna Drożdż

23 lipca zmarła Krystyna Drożdż – kierownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu oddział w Kamieńcu Ząbkowickim fot.: AP

23 lipca zmarła Krystyna Drożdż – kierownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu oddział w Kamieńcu Ząbkowickim. 

Msza św. pożegnalna odbędzie się w środę 28 lipca o godzinie 17.00 w Kościele Parafialnym w Kamieńcu Ząbkowickim.

Krystyna Drożdż pracę w Archiwum podjęła 11 lutego 1991 roku na pół etatu, na stanowisku młodszego archiwisty, a z dniem 30 sierpnia 1991 r. na pełnym etacie na stanowisku archiwisty. Od 1 czerwca 1992 r. pełniła obowiązki kierownika Ekspozytury Archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim, a od 1 maja 1995 r. została powołana przez Dyrektora Archiwum dr. Józefa Drozda na stanowisko kierownika Oddziału Zamiejscowego w Kamieńcu Ząbkowickim.

Pierwsze lata pracy na stanowisku kierowniczym przypadały na okres przebudowy i adaptacji budynku poklasztornego na cele archiwalne. Obiekt wpisany na listę zabytków, z ponad trzechsetletnią historią, po II wojnie światowej użytkowany był jako magazyn zboża, skór, a następnie sprzętu AGD. Pomimo prowadzenia prac budowlanych Oddział przejmował wielkie ilości materiałów archiwalnych, przewożonych ze zlikwidowanej Ekspozytury Archiwum w Kłodzku, w późniejszych latach z Archiwum we Wrocławiu, a od 2003 r. ze zlikwidowanego Oddziału Archiwum w Wałbrzychu z siedzibą w Boguszowie – Gorcach.  Zasób Oddziału powiększał się w szybkim tempie osiągając na koniec 2020 r. 627763 j.a, t.j. 5480 mb!

Krystyna Drożdż zarządzała Oddziałem, skutecznie łącząc obowiązki merytoryczne i nadzór nad ogromnym budynkiem. Utrzymywała bardzo dobre relacje służbowe z władzami samorządowym, oświatowymi, a także dyrektorami wielu placówek kulturalnych z obszaru kilku powiatów, gmin i miast. Wokół siebie zgromadziła znakomity zespół współpracowników.

Do ostatnich dni wypełniała swoje zadania statutowe na stanowisku kierowniczym. Pomimo pogarszającego się stanu zdrowia z wielką pasją inwentaryzowała akta poniemieckiego zespołu „Biuro Informacyjne W. Schimmelpfeng”. Interesowała się stanem przygotowania do przeprowadzenia „Warsztatów konserwatorskich”, jakie zaplanowano na wrzesień w Kamieńcu Ząbkowickim. Ciągle miała nadzieję …

Cześć Jej Pamięci!

em24.pl / Archiwum Państwowe Wrocław

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA