Express-Miejski.pl

Marian Kasprzyk otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Mistrz Olimpijski z Tokio (1964) został uhonorowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski fot.: Polski Związek Boksu

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Mistrz Olimpijski z Tokio (1964) został uhonorowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość miała miejsce 20 lipca w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Warszawie. Honorowy Obywatel Gminy Ziębice i zarazem znakomity pięściarz odebrał odznaczenie z rąk prof. Piotra Glińskiego, Wicepremiera, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

- To wyjątkowa okazja. W przeddzień rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio wracamy do Igrzysk Olimpijskich w Tokio sprzed 57 lat. Dziękuję za dokonania i piękną kartę sportową – mówił Wicepremier Piotr Gliński, a Marian Kasprzyk nie ukrywał, że jest bardzo szczęśliwy: - Bardzo dziękuję. Jestem bardzo wzruszony.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała też słynna lekkoatletka Ewa Kłobukowska (order w jej imieniu odebrał Mieczysław Nowicki, Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich). Marian Kasprzyk i Ewa Kłobukowska zostali uhonorowani za wybitne osiągnięcia sportowe oraz zasługi na rzecz krzewienia idei olimpijskiej.

Marian Kasprzyk (ur. 22 września 1939 roku) jest legendą polskiego boksu olimpijskiego. Na Igrzyskach w Tokio w 1964 roku zdobył złoty medal w wadze półśredniej, a 4 lata wcześniej w Rzymie wywalczył brązowy w lekkopółśredniej. W turniejach olimpijskich startował aż 3-krotnie. Na arenach międzynarodowych zdobył również brązowy medal Mistrzostw Europy w Belgradzie w 1961 roku (waga lekkopółśrednia).

Urodził się Kołomaniu koło Kielc, karierę zaczynał na Dolnym Śląsku, w niewielkim klubiw Sparta Ziębice, ale jako pięściarz dał się poznać ze znakomitej strony w innej części naszego kraju, w barwach BBTS Bielsko-Biała. Występował też w barwach Górnika Wesoła i Górnika Pszów. Nosił przydomek polski "Papp" z racji podobieństwa w stylu boksowania (odwrotna pozycja), ale i wizerunkiem (kolor włosków, wąsik) do znakomitego Węgra Laszlo Pappa. Po zakończeniu kariery Marian Kasprzyk był trenerem.

PZB / em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Marian Kasprzyk otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

  2021-07-21 10:17:07

  gość: ~Przyjaciel Orla

  Gratulacje i wielki szacunek. Pozdrawiam.

 • 2021-07-21 13:15:05

  gość: ~Nie o taką Polskę walczyłem

  Widać po zdjęciu jaki "wzruszony i szczęśliwy"..

  Otrzymanie jakichkolwiek odznaczeń od dudy, morawieckiego, kaczyńskiego czy tuska to tak, jakby ktoś ci w twarz napluł. Wolałbym usłyszeć zwykłe "dziękuję" od przypadkowego przechodnia, niż otrzymać cokolwiek od tych zdrajców.

 • 2021-07-21 16:15:33

  gość: ~Pop

  ostatnio dodany post

  Jest bardzo religijny ,może....

REKLAMA