Express-Miejski.pl

Teatr powraca do Miasta Krzywej Wieży i Frankensteina!

Teatr powraca do Miasta Krzywej Wieży i Frankensteina! fot.: ZCKiT

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Teatr Miejski w mieście, który ma fantastyczne tradycje teatralne od 1945 roku znów odżyje.

Józefa Grzęda, Zbigniew Szermer i Włodzimierz Butrym spotkali się w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki w celu stworzenia Teatru Miejskiego na nowo. To teatr, który będzie łączył ruch amatorski, w którym będzie można realizować różne formy teatralne od klasyki po nowoczesne realizacje, gdzie każdy widz znajdzie dla siebie coś do przeżycia i zadumy. W swoje działania będzie chciał włączyć wszystkie środowiska kulturalne. Dyrektorem Teatru będzie Zbigniew Szermer, jego zastępcą i zarazem menedżerem teatru – Włodzimierz Butrym. Honorowym Dyrektorem Teatru Miejskiego - nestorka ząbkowickiego teatru – Józefa Grzęda.

Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami powyższych osób.

Józefa Grzęda – nauczyciel, miłośnik sztuki, reżyser, scenograf. Malarstwo, taniec i śpiew były jej pasją od najmłodszych lat. Założycielka Stowarzyszenia Twórców Sztuki. Integrowała przez lata grono miłośników teatru i kabaretu uczestnicząc w życiu kulturalnym uczniów Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Wrocławskiej w kabaretach: „Kuda idoisz” czy „Czereśniaki”. Stworzyła amatorski teatr młodzieżowy – przygotowywała grupę teatralną reżyserując wiele sztuk, m.in.: „Zagryziakowie”, „Polowanie na lisa i „Na pełnym morzu”” Sławomira Mrożka, „Konopielka”, „Przygody Sindbada”, „Psunabudesa” wg Henryka Sienkiewicza, „Męczeństwo Piotra O’heja”, „Kim jestem inaczej”, „Rozmowa z królem Stasiem”, „Otrzęsiny” i wiele innych. Po przejściu na emeryturę kontynuowała działania z młodzieżą Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Wrocławskiej i prowadziła kółko teatralne pod nazwą Teatr Młodzieżowy „Niezidentyfikowany”, który działał przy Ząbkowickim Ośrodku Kultury. W 1996 reaktywowała działalność Teatru Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich, który po 25 latach przerwy rozpoczął swą działalność dokładnie w pięćdziesiątą rocznicę powstania pierwszego powojennego teatru na Dolnym Śląsku. Pierwszym przedstawieniem była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Jej premiera odbyła się 24 maja 1996 r. Wkrótce powstawały kolejne sztuki, które reżyserowała Józefa Grzęda m.in.: „Tango” i „Emigranci” - Sławomira Mrożka, „Zemsta” A. Fredry, „Lekarz mimo woli” wg Moliera, „Tato sprawa się rypła”, „Soplicowo” na podstawie „Pana Tadeusza” – Adama Mickiewicza, „Serenada”, „Przewrót w Pikutowie” wg Jana Tuwima. Organizowała w „Grocie” występy kabaretowe, wystawy malarskie, spotkania z wybitnymi artystami. Grotę odwiedzili m.in.: Olga Tokarczuk, Bruno Koper czy Jacek Borkowski.

Zbigniew Szermer – muzyk, kompozytor, aktor. Przez wiele lat występował w ząbkowickim Teatrze Miejskim, współtwórca Stowarzyszenia Twórców Sztuki. W Stowarzyszeniu pisał scenariusze, teksty i muzykę do programów kabaretowych. Wspólnie ze Zdzisławem Skibą współtworzył duet Skiba Szermer, który następnie zmienił nazwę na duet ZZ (od pierwszych liter imion) prezentując publice poezję śpiewaną, głównie czerpiąc z wierszy Leśmiana. Wyjątkowość zespołu polegała na niezwykle ciekawym układzie głosowym, porównywanym z gwiazdą owych czasów, zespołem 2+1. Zespół ZZ występował w eliminacjach ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego w kategorii poezji śpiewanej w Koszalinie gdzie zajęli pierwsze miejsce a wielkim wydarzeniem był występ na festiwalu w Opolu – wygrywając debiuty.

Zbigniew Szermer wystąpił w dwóch polskich produkcjach filmowych, „Boża Podszewka” i w roli gospodarza dworku w filmie pt: Luiza. Miał także swoją przygodę z kinem niemieckim, gdzie zagrał rolę DJ. W ząbkowickim Teatrze Miejskim odegrał wiele ról, występując w sztukach tj.: Kartoteka” Tadeusza Rózewicza, „Tango” Sławomira Mrożka, „Zemsta” Aleksandra Fredry, czy „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W 2003 roku założył „Kapelę Lwowską” wspólnie z Romanem Trybą, Władysławem Blicharzem, Józefem Bulandą, Medardem Jakubowskim, Czesławem Zawaliskiem i Stanisławem Wyskwarskim. Zbigniew Szermer to człowiek wielu talentów z bardzo bogatym dorobkiem artystycznym.

Włodzimierz Butrym jest reżyserem, aktorem, menadżerem. W Bielawie założył Teatr Prawdziwy, znany w Polsce i Europie. W Szwajcarii podczas Nyon Festival spośród 514 teatrów na świecie Teatr Prawdziwy ze spektaklem „Ciemna strona księżyca” został zakwalifikowany do elitarnego grona finalistów – 24 teatrów. Otrzymał nagrodę artystyczną za spektakl „Wędrowcy” na festiwalu w Graz w Austrii. Na Festiwalu FAMA w Świnoujściu otrzymał nagrodę artystyczna za spektakl „Ostatni marsz”. Teatr brał udział w otwarciu Uniwersjady Zimowej w Zakopanem, a podczas obchodów świętowania Nowego Roku 2000 - zaprezentował przed Teatrem Wielkim w Warszawie działania teatralne wspólnie z krakowskim teatrem KTO. Jeździł w tournée z Marylą Rodowicz uczestnicząc w działaniach teatralnych. Reżyserował spektakle sceniczne i uliczne, współpracował z wieloma instytucjami kulturalnymi, także z Ząbkowickim Ośrodkiem Kultury. Założył Teatr Zamku Frankenstein, który uczestniczył w życiu kulturalnym miasta podczas dużych imprez organizowanych w Ząbkowicach Śląskich – tj. Dni i Noce Krzywej Wieży, Weekend z Frankensteinem czy Międzynarodowym Dniu Teatru. Jeden z ostatnich spektakli – „Anioły umierają nocą” miały premierę w Ząbkowicach Śląskich. Spektakl był prezentowany na wielu miejscowościach w Polsce, a także za granicą m.in. w Stuttgarcie.

Przechodził przez różne wtajemniczenia teatralne. Warsztaty z aktorami Teatru Laboratorium Ośrodka Teatralnego Jerzego Grotowskiego Wrocław. Dzięki temu powstały spektakle: „Przenikanie" „Obrazy", spektakle tańca nowoczesnego: „Ciemna Strona Księżyca", „Struktury". Z doświadczeń wyniesionych z warsztatów w Odin Theatre (Dania), gdzie teatr przedstawił spektakl pt: „Kraina Cieni" w ramach reprezentowania Teatru Prawdziwego z wschodniej Europy jako jedyny - powstaje spektakl z nurtu teatru tańca butoh--„Posłańcy Wiatru".
Pierwsze początki teatru ulicznego 1986 roku to: „Antygona" - wg Sofoklesa - ubrana w kolorowe flagi z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Kolejne premiery teatru to: „Wędrowcy", „Ostatni Marsz", „Miasto Ognia", „Parada Tkaczy" wg Gerharta Hauptmanna - 160. rocznica wybuchu powstania tkaczy śląskich - spektakl uliczny. Ze swoim teatrem grał w takich krajach jak: Niemcy - Berlin Festiwal Teatrów, Holzminden Niemcy - jeden z największych festiwali awangardowych teatrów w Europie . Węgry- Nubator, Keszek - Festiwal Teatrów Czechy Brno, Festiwal Teatrów Szwajcaria Nashatel, Nyon, Thun - „Ciemna Strona Księzyca". Festiwale teatralne Włochy, Teramo - Otwarcie Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej, Hiszpania Gyrona, Festiwal Teatrów w Anglii - Liverpool Festiwal, Teatrów Belgia - Balen, Galen. Festiwal Teatrów Holandia - Rotterdam Festiwal, Teatru w Grecji – Saloniki, Litwa - Druskienniki - święto miasta. Dania Odin Theater - ośrodek teatralny Holstebro i ISTA, Waduz, Velden, Interlaken - trasa teatralna teatru po Austrii. Festiwale na Ukrainie: Odessa i Lwów.

ZCKiT

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Teatr powraca do Miasta Krzywej Wieży i Frankensteina!

  2021-07-20 10:56:14

  gość: ~Karetka pogotowia

  Dyrektor, dyrektora, dyrektorowi, honorowy dyrektor....... Chyba trochę chęć robienia czegoś w ZOKu się zdyrektorowała.

 • 2021-07-20 15:49:02

  gość: ~mieszkaniec

  @~Karetka pogotowia
  same dyrektory i prezesy a ten w koszuli to ledwo w tym stołku już się mieści.

 • 2021-07-20 11:40:09

  gość: ~Autor

  Ten to znajcie sobie zawsze fuchę byle się nie narobić całe życie

 • 2021-07-20 17:43:19

  gość: ~Mieszkaniec

  Teraz podjęcie współpracy z p. G....ą? Jeśli ktoś jej nadepnie na odcisk to będzie kłamać, poniżać obrażać, aż taką osobę zniszczy. Jest to osoba bardzo mściwa. Współczuję podjęcia współpracy z taką osobą. To nie jest ta sama osoba co była kiedyś. Bardzo zła decyzja.

 • 2021-07-21 01:06:37

  gość: ~Maria

  To wspaniala wiadomosc. Gratuluje sukcesow.

 • 2021-07-22 09:20:47

  gość: ~jA

  Odgrzewany kotlet przez emerytów, ciekawe jak będzie smakował

 • 2021-07-22 17:08:04

  gość: ~Ktoś

  ostatnio dodany post

  @~jA
  Jak stara podeszwa. Na nic więcej nie można liczyć.

REKLAMA