8 lipca w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki odbyła się konferencja prasowa dotycząca Społecznego Planu Sprawiedliwej Transformacji dla Subregionu Wałbrzyskiego.
Do Ząbkowic Śląskich przybył prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i w swoim wystąpieniu mówił o najważniejszych założeniach projektu, którego głównym celem jest dekarbonizacja regionu.
Społeczny Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Subregionu Wałbrzyskiego był przez wiele miesięcy szeroko konsultowany w społecznościach lokalnych i tworzy podstawę do wykorzystania w ciągu najbliższych 5 lat ponad 2.5 mld zł, które Unia Europejska przekazała dla terenów pogórniczych. Głównym celem programu jest transformacja regionu do wolnego od węgla, niezależnego energetycznie, liderującego w dzidzinie nowoczesnych, innowacyjnych gałęzi zielonej gospodarki, który przyciągnie nowych osadników, stanie się regionem atrakcyjnym i przyjaznym zarówno dla środowiska, jak i ludzi. Fundusz jest częścią tzw. Zielonego Ładu. - To ogromna część budżetu środków europejskich na lata 2021-2027 i dalej, do roku 2030, która służyć ma temu, abyśmy próbowali uratować tę ziemię do komfortowego życia, zarówno w Ząbkowicach Śląskich, jak i w całej Polsce i Europie - mówił Roman Szełemej. - Odejście od węgla jest nieuchronne i są na to pieniądze - dodawał.
Samorządy w ramach projektu już niebawem będą mogły występować o pieniądze na takie projekty jak: likwidacja pieców węglowych, własny prąd, czystą wodę, ekologiczne rozwiązania w domach i mieszkaniach, a także ekologiczny, niskoemisyjny transport. Podstawowym zadaniem w ramach tych środków ma być jednak wymiana pieców węglowych.
- Na terenie byłego województwa wałbrzyskiego mamy 80 tys. mieszkań opalanych węglem. [...] Pomnożyć to razy 5 czy 10 tys. zł i mamy wynik w setkach milionów złotych. Ani gmina Ząbkowice Śląskie, ani Wałbrzych, ani nawet Wrocław nie są w stanie znaleźć takich pieniędzy we własnym budżecie. Odejście od węgla oznacza najpierw konieczność zainwestowania w zmianę pieców, a później być może wspieranie rodzin, żeby nie były podatne na tzw. „ubóstwo energetyczne”, czyli że nie będzie ich stać na rachunek za gaz czy energię elektryczną - tłumaczył Szełemej i przyznawał, że należy w jeszcze większym stopniu położyć nacisk na fotowoltaikę.
- Być może miasta będą tworzyć farmy fotowoltaiczne, być może budować zbiorniki retencyjne czy instalować źródła geotermalne. Proces dekarbonizacji jest procesem nieuchronnym i pieniądze przeznaczone na ten cel są po to, ażeby ten procent był szybszy i mniej dokuczliwy zarówno dla samorządów jak i dla mieszkańców. To są pieniądze, które muszą być wykorzystane po to żeby zmienić gospodarkę energetyczną z opartej na węglu, na opartą o źródła odnawialne - wyjaśniał prezydent Wałbrzycha.
Projekty mieszkańców koordynować będą poszczególne samorządy. Ważne jest, by do aplikacji o środki z projektu być dobrze przygotowanym, stąd istotna będzie w tym zakresie rola nie tylko gmin, ale też spółek gminnych, spółdzielni czy przedsiębiorców, by maksymalnie wykorzystać potencjał tego programu.
- Dzięki środkom unijnym w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, Mieszkańcy Subregionu Wałbrzyskiego w tym Gminy Ząbkowice Śląskie będą mogli realizować wszelkie ekologiczne i zielone inicjatywy m.in. wymianę pieców węglowych oraz termomodernizację budynków mieszkalnych, a także tworzenie nowych miejsc pracy w ramach niskoemisyjnej gospodarki. Zielony Ład to szansa dla nas wszystkich, aby krok po kroku zmieniać nasze najbliższe otoczenie - powiedział po konferencji Marcin Orzeszek, burmistrz Ząbkowic Śląskich.
Konferencja Romana Szełemeja (audio):
em24.pl
Subregon wałbrzyski - ekologiczny i wolny od węgla. Konferencja Romana Szełemeja [foto / audio]
2021-07-10 14:25:03
gość: ~Yogi
A to była konferencja tylko dla pracowników gminy, czy każdy mógł przyjść? Bo jakoś tłumów nie widać.
2021-07-10 17:21:42
gość: ~ciekawe
Zaraz zaraz? No to w końcu jak to jest albo będzie. Przecież min. na to i chociażby na nowy stadion w Zabkowicach mają być wykorzystane środki z tych 770mld. Będą te fundusze czy nie? Europosłanka i posłowie z ponowoczesnej są przeciw tym funduszom, jeden z szewów ten od czajki mówi wprost o zamrożeniu a tu mówi się że będą dzielone i wykorzystywane. Po górnicze to chyba Szklary i Grochów. Gość z Wałbrzycha niech się zajmie swoim miastem bo tam syf kiła i mogiła, czarne miasto jak cholera. Śni się Panu jakaś struktura polityczna? jesteś za cienki bolek i martw się o ewentualną reelekcję w Wałbrzychu. To że został zorganizowany punkt szczepień masowych to bardzo dobrze i do tego między innymi tam zostałeś wybrany. Pochwal się ile wydano na to środków własnych a ile z ministerstwa zdrowia a o wolantariacie też można powiedzieć jakie to środowiska zadziałały. Pilnuj Wałbrzycha bo tam jest mocny gość z PO i spuści Cie bez mydła. Stary model 276 już nie aktualny, łącznie Budką.
2021-07-10 21:28:06
gość: ~Ja
To ten co chciał żeby była uchwała wszyscy się szczepic? Szczę się facet że swoją żona w..... J do Wałbrzycha biedaszyby zasypywać piernicz o odejściu od węgla za co jak człowiek pół wypłaty wyda na gaz skąd na to brać? Dprzedac chatę i co pod most?
2021-07-10 21:28:28
gość: ~Ja
"fotowoltaika"
Buahahahaha. Nawet w krajach słonecznych to jest szmelc, gdzie panele mają żywotność max 20 lat, a po 10 latach ich wydajność spada do 60%, a co dopiero w Polsce gdzie ilość słonecznych dni jest o wiele mniejsza. Tylko reaktory jądrowe, ale Polaczki boją się "bo Czarnobyl" Ciemnogród.
2021-07-11 09:46:33
gość: ~autor
ostatnio dodany post
ble ble ble,i tak od wielu lat,co to jest ta słynna już-Sprawiedliwa Transformacja??-p.Szełemej to tytan pracy,jest prezydentem Wałbrzycha,jest ordynatorem kardiologi w szpitalu w tymże Wałbrzychu,zasiada/i co tam robi?\w 3-ch radach nadzorczych,no i teraz ta-Transformacja-kiedy ten pan odpoczywa?no i konto miesięczne ładnie rośnie,czy oni już tak mają ci prezydenci z PO że muszą jeżdzić po Polsce no i te -tłumy-na spotkaniach,objazdy p.Czaskoskiego po Polsce,jego pretorianie tłumaczą,że to jego obowiązki służbowe?a p.Romana jak w Wałbrzychu tłumaczą?????co na to Inspekcja Pracy???zwykły człowiek po roboczej dniówce jest padnięty a np.lekarze nie? pracują w jednym szpitalu na etacie,w drugim na kontrakcie,i jeszcze w przychodniach prywatnych,to też giganci pracy,w Niemczech to lekarz wybiera-albo szpital albo praktyka prywatna,i tyle w temacie
REKLAMA
REKLAMA