Express-Miejski.pl

II Zlot Środowisk Eksploracyjnych w Twierdzy Srebrna Góra

II Zlot Środowisk Eksploracyjnych

II Zlot Środowisk Eksploracyjnych fot.: Zwiadowca Historii

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

24-27 czerwca na srebrnogórskiej twierdzy odbył się II Zlot Środowisk Eksploracyjnych w którym wzięło udział ok. 20 zarejestrowanych stowarzyszeń i blisko 220 osób.

Nadszedł moment by podsumować II Zlot Środowisk Eksploracyjnych na Twierdzy Srebrna Góra, zorganizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Triskelion. Trudno jest krótko opisać tak wielkie wydarzenie, więc postaram się zrobić to bardziej obrazowo niż tekstowo!

Jak sama nazwa mówi jest to już druga impreza z tego cyklu, której organizacji wspólnie z gminą Stoszowice oraz pracownikami Twierdzy Srebrna Góra podjęło się Stowarzyszenie Triskelion. Miałem przyjemność uczestniczyć 3 lata temu w jej pierwszej edycji jak i tej drugiej, postaram się więc nakreślić Wam to wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło setki osób z pasją. Odbyła się ona dokładnie 24-27 czerwca 2021 roku, a udział wzięło w niej ok. 20 zarejestrowanych stowarzyszeń i blisko 220 osób, z czego prawie 150 uczestników w charakterze eksploratorów poszukujących artefaktów związanych z jej ciekawą przeszłością.

Obiekt został wzniesiony na Dolnym Śląsku w latach 1765–1777 – przeszedł oblężenie wojsk napoleońskich i przetrwał kolejne wojny światowe, przechodząc przez ręce różnych wojsk i narodowości. Nie będę szerzej opisywał jego interesujących dziejów, jednak mam nadzieję że zachęcę Was do osobistego odwiedzenia tego miejsca, które naprawdę warto zobaczyć dając szansę do poznania jego burzliwej historii.

Sama lokalizacja zlotu jest bardzo majestatyczna i wyjątkowa, zapewnia niezwykłe widoki i jest nasycona wszechobecną historyczną atmosferą. Na miejscu czeka na Was muzeum, rozległe podziemia, restauracja… oraz kozy. Teren Twierdzy wciąż nie jest w pełni zagospodarowany, a mimo iż do zwiedzania udostępniona jest tylko jego część, może być kilkudniowym wyzwaniem dla zwiedzających. Zacznę więc od paru ogólnych zdjęć samego obiektu, jak i rozciągających się z niej pięknych okolicznych pejzaży.

Jak wspomniałem w zlocie wzięła udział spora ilość poszukiwaczy, którzy przybyli na niego nie tylko z wszystkich zakątków naszego kraju, ale również i odległej Holandii czy nawet Litwy. Na miejscu poza istniejącym muzeum, było przygotowane szereg atrakcji od stoiska prezentującego wykrywacze, obszerną kolekcję broni białej, do (zgłoszonej w US) specjalnej loterii w której można było wygrać masę niezwykłych nagród w tym kilka detektorów metali. Atrakcji więc uczestnikom nie brakowało, cała impreza była jedną wielką integracją jak np. przy wieczornych ogniskach i posiedzeniach oraz jednocześnie edukacją. Środowisko naukowe reprezentował m.in. znany archeolog Radosław Herman, który prowadził na miejscu prelekcję oraz szkolenie z odprawą. Można było również posłuchać i porozmawiać m.in. w kwestiach prawnych z przedstawicielami Polskiego Związku Eksploratorów, którzy brali czynny udział w zlocie. Poszukiwaniom przyglądał się również naczelny redaktor miesięcznika Odkrywca Andrzej Daczkowski, a udział w imprezie brał Radek Biczak były prowadzący program Poszukiwacze Historii.

Przez kilka dni poszukiwań udało się odkryć i ocalić ponad 500 interesujących przedmiotów, których duża część wzbogaci ekspozycję Twierdzy, po koniecznej konserwacji i opracowaniu będzie dostępna dla Wszystkich zwiedzających. Przeszukując powierzchownie spory jej obszar w tym podziemne kazamaty, udało się znaleźć naprawdę dużo zabytków, które nie tylko świadczą o burzliwej i interesującej historii tego obiektu, ale wręcz są jego dawnym wyposażeniem. Eksploratorzy odkryli wiele monet z różnych okresów, w tym takich które zostały wybite ze srebra. Znaleziono sporo guzików w tym zgubionych przez pruskich czy napoleońskich żołnierzy, a nawet różnego rodzaju odznaczenia, dewocjonalia, biżuterię w tym śliczną pomalowaną porcelankę czy pierścionki. Z bardziej militarnych zabytków odkryto niemiecki hełm, zapalniki i inne artyleryjskie przedmioty, do tego ustnik od trąbki, gwizdki itp. Natrafiono na prawdopodobnie element starej bramy, a dokładnie jej okucie, prawdopodobnie podstawę masztu, literę z dawnego napisu w twierdzy, elementy ozdobne czy inne wyposażenie jak starą kłódkę, czy część kanalizacji. Część z odkrytych artefaktów i ich znalazców przedstawię Wam w poniższej obszernej galerii.

Mam nadzieję że udało mi się Was zbytnio nie zanudzić i zachęcić do wizyty w tym wyjątkowym miejscu. Natomiast tym którzy brali udział w zlocie ze swojej strony dziękuje raz jeszcze za świetne spotkanie i wspólne poszukiwania oraz użyczone do galerii zdjęcia. Nie chciałbym nikogo pominąć albo przekręcić z nazwiska bo nie sposób było Wszystkie grupy i ludzi spamiętać uznałem więc że najlepiej będzie pozostawić to w Waszym geście – komentujcie więc śmiało, skąd przybyliście, co udało Wam się znaleźć, jak się bawiliście i czy któreś z znalezisk w galerii wykopaliście osobiście. Pozdrawiam serdecznie i do następnego spotkania w terenie!

Artykuł pochodzi ze strony: Zwiadowcahistorii.pl [KLIK].

Zwiadowca Historii / Bartłomiej Stój

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA