Express-Miejski.pl

Projekt ustawy MSWiA uderza w strażaków? „To bubel, który nie powinien ujrzeć światła dziennego”

Paweł Gancarz krytycznie wypowiedział się o projekcie ustawy o ochotniczej straży pożarnej z dnia 26 kwietnia 2021 roku

Paweł Gancarz krytycznie wypowiedział się o projekcie ustawy o ochotniczej straży pożarnej z dnia 26 kwietnia 2021 roku fot.: em24.pl

Jedni określają go mianem wspaniałego, inni bublem pisanym „na kolanie”. 6 maja opublikowano projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej, który poróżnił strażaków.

- To wspaniała nowina dla wszystkich druhen i druhów w całej Polsce. Od ponad 30 lat mamy wolną Polskę i wreszcie ta wspaniała formacja, nasi przyjaciele w służbie mają szanse otrzymać wspaniałą ustawę – mówił Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej po publikacji projektu ustawy.

Tego optymizmu w dużej mierze nie podzielają jednak strażacy-ochotnicy, a do zaprezentowanego projektu mają szereg uwag. – Projekt w żaden sposób nie został skonsultowany ze strażakami-ochotnikami. Po głębszej analizie uważam, że tak przygotowany dokument nie powinien w ogóle ujrzeć światła dziennego. To jeden wielki bubel przygotowany przez ludzi, którzy nie mają pojęcia jak na co dzień wygląda funkcjonowanie ochotniczych straży pożarnych – mówi Paweł Gancarz, wójt gminy Stoszowice, a jednocześnie długoletni strażak-ochotnik, członek Zarządu Wojewódzkiego i Powiatowego ZOSP RP oraz wiceprezes gminnych struktur w Stoszowicach. – Bubel, który pod płaszczykiem dodatków do emerytury dla strażaków-ochotników wprowadza szereg zmian, mających na celu dobić obchodzący w tym roku swoje 100-lecie Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, od lat cementujący i wspomagający funkcjonowanie ponad 17 tys. jednostek OSP. To także projekt, który uderza w samorządy, dzieli środowiska strażaków-ochotników i za chwilę doprowadzi do likwidacji ochotniczego pożarnictwa – dodaje.

Do akcji tylko JRG OSP

Według projektu ustawy, w akcjach strażackich będą mogły uczestniczyć tylko jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które przekształcą się w jednostki ratowniczo-gaśnicze. Tylko takie będą traktowane jako jednostki ochrony przeciwpożarowej. Ich utworzenie ma umożliwić większe współdziałanie z jednostkami ratowniczo-gaśniczymi Państwowej Straży Pożarnej.

Aby jednak jednostki mogły wyodrębnić u siebie JRG OSP będą musiały spełnić szereg wymogów. Jakich? Tego jeszcze nie określono. Ma to zostać ustalone w drodze rozporządzenia. Decydujące będzie wyposażenie w pojazdy gaśnicze i specjalne, w sprzęt i środki techniczne, z uwzględnieniem zagrożeń występujących na danym terenie oraz spełnienie stosownych wymagań kwalifikacyjnych i szkoleniowych przez ratowników JRG OSP.

Co więc z jednostkami, które nie spełnią tych wymogów i nie będą w stanie przekształcić się w JRG OSP? Mowa tutaj o mniejszych jednostkach, które choć do akcji dysponowane są rzadziej (chociażby ze względu na braki sprzętowe czy lokalizację), to pod względem organizacji, a także zaangażowania niejednokrotnie mogłyby stanowić wzór dla innych, teoretycznie bardziej prężnych jednostek. Jak donosi portal Prawo.pl będą one mogły funkcjonować na zasadach określonych wyłącznie w Prawie o stowarzyszeniach i zająć się np. działalnością kulturalną, czy edukacyjną. Utracą też możliwość finansowania przewidzianego obecnie w ustawie o ochronie przeciwpożarowej.

- Trzeba powiedzieć sobie wprost. Ten projekt dyskwalifikuje małe jednostki i będzie dla nich gwoździem do trumny. Zawsze rozmawiając o systemie pożarniczym ze śp. Dariuszem Bułą, byłym komendantem KP PSP w Ząbkowicach Śląskich i pracownikiem KW PSP we Wrocławiu, uważaliśmy, że jeśli jest gdzieś jednostka, jest grupa umundurowanych ludzi i posiada samochód pożarniczy, to należy robić wszystko żeby OSP tam istniała, nawet jeśli nie bierze udziału w tych najbardziej spektakularnych akcjach bojowych. W przypadku zagrożenia, chociażby powodzi czy jakiegoś kataklizmu, umundurowana grupa ludzi z systemem łączności jest na wagę złota, co zresztą mogliśmy niedawno zaobserwować po nawałnicy w gminach Ciepłowody czy Kamieniec Ząbkowicki, gdzie pomagali strażacy praktycznie z całego powiatu. Są to ludzie, którzy zawsze wiedzą, co mają robić w przypadku zagrożenia. Dodatkowo ochotnicze straże pożarne to jedne z nielicznych organizacji, które prężnie działają na wsiach. […] To ostatnia ostoja społecznej pracy, która w formie wolontariatu spotyka się i działa. Jak trzeba to strażacy niosą sztandar na pogrzebie, jak trzeba to prowadzą księdza na Boże Ciało, jak trzeba to pełnią wartę przy Bożym Grobie i jak potrzeba ich pomocy to oni zawsze są . Jeśli jednak projekt uchwały wejdzie w życie w takiej formie, to za chwilę mniejsze jednostki OSP w gminach będą już tylko historią, a odbudowanie struktur strażackich w kolejnych latach na wsiach będzie graniczyło z cudem – podkreśla Paweł Gancarz.

Stanowisko Zarządu Powiatowego ZOSP RP: obawa i sprzeciw

Zarządy Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ząbkowicach Śląskich oraz Oddziału Gminnego ZOSP RP w Stoszowicach wyraziły swój sprzeciw przeciwko przyjętym w projekcie rozwiązaniom organizacyjnym i finansowym dotyczącym ochotniczej straży pożarnej. Odnosząc się do projektu wskazują na szereg uwag i zapisów, z którymi się nie zgadzają, począwszy od używanego w projekcie nazewnictwa, gdzie pozbawia się tysięcy strażaków-ochotników tytułu strażaka na rzecz ratownika, przez szufladkowanie jednostek, po wiele niejasności jak chociażby zapis zobowiązujący pracodawcę do obowiązku zwolnienia od pracy ratownika OSP biorącego udział w działaniach i akcjach ratowniczych lub ćwiczeniach oraz wykonującego zadania na rzecz ochrony ludności, w tym obrony cywilnej.
- Problem jest poruszany od lat. Dotychczas pracodawcy nie mają w żaden sposób rekompensowanego wyjścia z pracy strażaka-ochotnika, który na dźwięk syreny pędzi do remizy i wyjeżdża do akcji by nieść pomoc. Jeśli jednostka notuje kilkadziesiąt wyjazdów w roku, to mało który pracodawca może sobie pozwolić na to, żeby kilku pracowników kilka razy w miesiącu w jednym momencie opuszczało zakład pracy. Jest też pewna granica. W projekcie ustawy ten problem nie jest jasno rozwiązany. Wskazano tylko na obowiązek, jaki ciąży na pracodawcy i możliwość żądania rekompensaty zwrotu środków od gminy za poniesione straty z tytułu nieobecności pracownika w pracy. Konkretów jednak brakuje, o kwotach nie ma mowy, choć problem jest sygnalizowany od wielu lat i to kolejny dowód na to, że projekt został przygotowany „na kolanie” – zauważa Gancarz.

Kolejne zapisy, które budzą wątpliwości dotyczą m.in. statutu, na podstawie którego funkcjonuje dana jednostka OSP. Statut oraz wszelkie zmiany w nim naniesione będzie musiał zaopiniować Komendant Powiatowy PSP, a do ich zatwierdzenia ma być zobowiązana rada gminy lub rada miejska. Obecnie statut oraz różnego rodzaju zmiany w nim zachodzące są głosowane na walnym zebraniu członków, a zgodność z prawem sprawdza Krajowy Rejestr Sądowy.

Następna wątpliwość dotyczy organizacji „imprez”. Jeśli OSP będzie chciało zorganizować „imprezę” – jak mówi projekt ustawy – w miejscu innym niż własność jednostki, będzie to wymagało zgody wójta lub burmistrza, a wniosek w tej sprawie będzie musiał być złożony minimum 30 dni przed planowaną „imprezą”.

Samorządowiec i jednocześnie strażak-ochotnik zwraca też uwagę na zapisy dotyczące świadczenia ratowniczego, z tytułu wysługi lat w JRG OSP. Ma ona wynosić 1/14 stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę dla ratownika OSP, który był co najmniej przez 25 lat czynnym członkiem JRG OSP i być wypłacana po ukończeniu 65. roku życia przez mężczyzn i 60. roku życia przez kobiety jako dodatek do emerytury. Przez czynne członkostwo w OSP należy rozumieć członkostwo, podczas którego ubezpieczony ratownik OSP brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych oraz akcjach ratowniczych organizowanych i prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną.

Zaświadczenie o spełnieniu wymogów ma wydawać komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej właściwy dla siedziby na podstawie potwierdzenia właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta o spełnieniu wymagań. – Według mnie włodarze nie będą w stanie w uczciwie określić, czy dana osoba przez co najmniej 25 lat była czynnym członkiem OSP JRG czy też nie – wskazuje wójt.

Według MSWiA, założeniem projektu jest poprawa zdolności bojowej jednostek OSP i współpraca administracji rządowej i samorządowej w zakresie zadań ochrony przeciwpożarowej i obrony cywilnej. Inaczej uważa Paweł Gancarz. – To chęć centralizacji autonomicznych stowarzyszeń, jakimi dzisiaj są ochotnicze straże pożarne i wyeliminowanie „najsłabszych” jednostek zamiast wyciagnięcie im ręki do pomocy - konkluduje wójt.

Dziś na terenie powiatu ząbkowickiego istnieją 42 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w 112 sołectwach. Oznacza to, że co 2-3 sołectwo na terenie powiatu może pochwalić się, że na ich terenie działa jednostka OSP. Jak długo?

Do tematu będziemy wracać.

em24.pl

26

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Projekt ustawy MSWiA uderza w strażaków. „To bubel, który nie powinien ujrzeć światła dziennego”

    2021-05-28 16:51:03

    gość: ~strazak

    hahaha zdecydowana wiekszosc mlodych strazakow-ochotnikow jest za ta ustawa. Gdzie do tej pory byz zwiazek ? co takiego zrobil dla ochotnikow? Nagle sie obudzili, jak pewne osoby byly przy wladzy to dlaczego nic nie zrobily dla ochotnikow. Teraz gdy ktos robi fajne rozwiazania takie jak np. mozliwosc zrobienia prawo jazdy kat c z budzetu panstwa, to oczywiscie zwiazkowi nie ponosie ze to nie ich pomysl. Dla wiekszosci strazakow istnienie zwiazku osp jest zbedne. Informacyjnie to konsultacje sa prowadzone z ochotnikami i sa bardzo i to bardzo rzeczowe i mozna sie wszystkiego dowiedziec.

  • 2021-05-28 17:40:15

    gość: ~Straz

    Nie kompromituj się już Pan. Jak byliście przy władzy to nic nie zrobiliście dla OSP , jak nie rządzicie to skowyt, jak ktoś inny wprowadza dobre rozwiązania to tez skowyt. Tylko polityka Was interesuje a nie ochotnicy. Typowy Psl

  • 2021-05-28 20:02:43

    gość: ~Berek

    Pawełku kochany, jeżeli strażacy są od noszenia sztandarów u Ciebie w gminie to stwórz im jakieś osobne stowarzyszenie, np. klub przyjaciół noszenia sztandarów. Takie małe jednostki trzeba zamykać, bo są zbyteczne, a ich utrzymanie niepotrzebnie kosztuje. Poza tym taki strażak-ochotnik który w remizie jest dwa razy do roku nie może mieć przywilejów takich, jak człowiek który raz w tygodniu jedzie do akcji i nomen-omen ryzykuje swoje życie.

  • 2021-05-28 20:04:54

    gość: ~Rychu Nowa

    Szanowny Druhu. Do tej pory szanowałem Pana za poglądy ale....no właśnie jestem przeciwnikiem pisu ale jeśli chodzi o tą ustawę to jest ona potrzebna. Wiadome jest że trzeba ją nieco " oszlifować" ale jest ona potrzebna. Patrząc na nasz powiat Ząbkowicki dlaczego nie wymienił Pan zasług powiatowego zosp? Bo ich poprostu nie ma a wybor emertyowanego pracownika PSP na prezesa powiatowego to dramat. Kończąc sądziłem że Pan trochę więcej wie o osp, bo to że przez tą ustawę nie będzie komu stać przy grobie pańskim albo nie będzie miał kto księdza prowadzić no do tej pory nie mogę wyjść z podziwu poziomu Pana inteligencji. Mimo to pozdrawiam i dużo zdrówka życzę. Rychu Nowa

  • 2021-05-28 22:11:32

    gość: ~Kamil

    @~Rychu Nowa

    W końcu straż będzie strażą, a nie miejscem schadzek i pijanstwa

  • 2021-05-28 22:12:39

    gość: ~H34

    Gancarz weź ty się w końcu do roboty...

  • 2021-05-30 08:17:23

    gość: ~Znzjzk

    @~H34
    No wziął się do roboty przebrał się za strażaka

  • 2021-05-28 23:34:27

    gość: ~bbvv

    A ja będę głosem rozsądku i uważam, że i projekt ustawy ma trochę pozytywów i wójt. Otóż pomysły są całkiem niezłe ale ten projekt to tak skonstruowany jakby dzieciak w podstawowce tworzyl

  • 2021-05-28 23:44:07

    gość: ~Arek

    Zacofane jednostki nadające się tylko do noszenia sztandaru to typowi wyborcy PSL. Wasze obiecanki, że jak wygramy to wszystko wam damy utrzymywały przy życiu rzeszę pasożytów które doiły z samorządowych kas na utrzymanie gotowości bojowej której realnie nie było. Liczę na to że ta ustawa będzie gwoździem do trumny PSL-u jako politycznego orędownika ochotników. Panie Gancarz, ściągaj pan ten mundur bo polityków w straży nam nie potrzeba. Obiecywać i krytykować... ot cały PSL.

  • 2021-05-29 00:41:52

    gość: ~Ksu

    @~Arek
    Panie Gancarz podniesienie vatu z 8 procent na 23 procent na sprzęt p poż czyj wymysl PSL festyny kasy fiskalne kto PSl kury szczać prowadzać a nie politykę uprawiać.

  • 2021-05-29 06:47:49

    gość: ~Wu

    Ciekawe, w której gminie jest najniższy budżet dla OSP?

  • 2021-05-29 08:13:09

    gość: ~mieszkaniec

    Gancarz jak zwykle kłamiesz tak jak twoje PSL tygrysku.....Od kiedy to w gminie pracuje się w mundurze STRAŻACKIM.

  • 2021-05-29 08:34:24

    gość: ~Strażak z ziębic

    JRG OSP złe?? Bo co, to nic innego jak obecne Jednostki Operacyjno-Techniczne w OSP. Nie jesteś wpisany w JOT- NIE JEDZIESZ DO AKCJI..
    USTAWA daje dużo profitów dla OSP, nawet tych najmbiejszych- które robią co kolwiek. Te jednostki w których zarządy(działacze PSL) czekają na cud rozwiązać..i tyle..

  • 2021-05-29 08:57:17

    gość: ~Kaziu z osp

    PawlaCz był premierem.. mieli szanse zrobić coś dla OSP.. PSL tylko obiecywał co chcieliśmy.. i ,,gónwo" z tych obiecanek było.. dlatego ta ustawa tak im nie na ręke..

  • 2021-05-29 15:27:57

    gość: ~ali

    przeczytałem 35 artykułów ustawy (propozycji) i nigdzie nie widzę, żeby był to bubel pisany na kolanie. Krytyka jest związana raczej w szeroko zakrojoną akcją wyśmiewania każdej ale to każdej ustawy wprowadzanej przez ten rząd, równocześnie nie przedstawiając swoich propozycji. Taki mechanizm: propozycja rządu, nagle konferencja prasowa opozycji, hasła łamania prawa, konstytucji, armagedon w kraju po wprowadzeniu ustawy, niemal koniec świata. Dopiero po jakimś czasie nieśmiało jakiś autorytet w mediach przemyca kilka słów pochwały i tak w kółko...

  • 2021-05-29 15:56:27

    gość: ~vic

    Czy ktoś normalny pisze, czy tylko sami pisowcy?

  • 2021-05-29 17:46:17

    gość: ~mieszkaniec

    @~vic Normalni POLACY....Pochwal się kim jesteś POśmiejemy się

  • 2021-05-29 18:23:27

    gość: ~Ksu

    @~vic
    Pisze Brać Strażacka która ma 98 procent Poparcia w POLSCE!!!!! Nie to co uwas PO PSL Unas w Niemczech &

  • 2021-05-30 10:42:12

    gość: ~Autor

    @~Ksu
    Ta brać strażacka to sami wyborcy wioskowi PiS oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka normalni też są co mają rozum jeżdżą po świecie i widzą jakim znów pośmiewiskiem jesteśmy z opinią że u nas ludzi można za grosze kupić a potem robisz co ci się podoba

  • 2021-05-29 18:20:30

    gość: ~Normalny

    Piszą sami pisowcy zabolało ich, że ktoś ma odwagę im prawdę w oczy powiedzieć! Niszczą ten kraj do spodu! W 2016 roku podnieśli VAT na sprzęt pożarniczy z 8% na 23% to powinno strażakom wystarczyć takie są ich szczere intencje!!!! Mówią, że dają a dwa razy zabiorą!!!

  • 2021-05-30 08:21:07

    gość: ~Mieszkaniec

    Według was każda nowa ustawa jest bublem, nawet jej chyba nie czytacie tylko tak z automatu jest to bubel. A co PSL zrobiło do OSP?

  • 2021-05-30 13:37:58

    gość: ~Strażak

    Jestem strażakiem OSP, nie lubię pisu ale uważam, że ta ustawa jest bardzo potrzebna. Reguluje sprawy formalno-prawne. Mam nadzieję, że dzięki tej ustawie nikt więcej nie dostanie najwyższego odznaczenia związkowego za bycie przy korycie nie będąc nigdy przy akcji, nie mając zielonego pojęcia o służbie, jak pewien pan Ryszard, mocno z powiatem związany :-)
    Właśnie to jest tak, że zarząd powiatowy zosp rp nie konsultował swojego stabowiska ze strażakami naszego powiatu. Ta ustawa wynika właściwie z nieudolności samego związku. Skończyły się dotacje na zakupy w sklepie związkowym, kończy się związek. Projekt ustawy nic nie mowi o likwidacji małych osp, nie zagrania nosić munduru ani nie likwiduje związku. Polecam czytać ze zrozumieniem.

  • 2021-05-30 16:03:41

    gość: ~mieszkaniec

    Gancarz mam pytanie Dlaczego OSP Stoszowice,Lutomierz nie ma do tej POry nowego wozu bojowego.....Co zrobił Zarząd POwiatowy OSP dla wszystkich OSPw powiecie NIC NIC NIC.Przestań szczekać na swoich jeszcze jedno ściągnij mundur bo to nie STRÓJ KLAUNA którego powinieneś nosić

  • 2021-05-31 08:29:03

    gość: ~ja

    @~mieszkaniec

    No bez jaj, wóz bojowy dla Lutomierza, który ma w roku trzy wyjazdy? auto za pół miliona co najmniej żeby stało i niszczało?toż to głupota

  • 2021-05-31 08:57:42

    gość: ~mieszkaniec

    @~ja Nie jesteś w temacie jak dostaną wóz bojowy to będzie więcej wyjazdów.Ludzie zrozumcie to chodzi o bezpieczeństwo strażaków.Tym starym autem można podjechać na Kolonie Budzowską na grzyby.

  • 2021-06-01 20:04:39

    gość: ~Ja

    ostatnio dodany post

    Precz z PiSowskim ścierwem

REKLAMA