Express-Miejski.pl

Starczów po nawałnicy i podtopieniach. Trwa porządkowanie posesji i liczenie strat [foto]

Starczów po nawałnicy i podtopieniach. Trwa porządkowanie posesji i liczenie strat fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Co najmniej kilka częściowo zalanych domów, wiele zniszczonych posesji, zalegające błoto na jezdni i uszkodzona miejscami droga powiatowa.

Mieszkańcy Starczowa (gm. Kamieniec Ząbkowicki) rozpoczynają porządkowanie swoich posesji po wczorajszej nawałnicy i podtopieniach.

- Takiego czegoś jak tu mieszkam, a mieszkam 37 lat, jeszcze nie widziałem. W poprzednich latach zdarzało się, że poziom wody się podnosił, ale nigdy nie osiągnął takiego poziomu jak wczoraj. Przez wieś dosłownie płynęła rzeka - mówi nam jeden z mieszkańców. - W przeszłości zdarzały się zalania posesji, podtopienia, ale nigdy nie na taką skalę - dodaje.

Do apogeum doszło wczoraj w godzinach popołudniowo-wieczornych. Wystarczyło kilka godzin intensywnych opadów deszczu, aby woda wystąpiła z brzegów rowu, rozlała się na drogę i taranowała wszystko, co na niej napotkała. Droga była nieprzejezdna. Uszkodzone zostały ogrodzenia, zalane posesje, samochody i kilka budynków mieszkalnych. W jednym z niżej zlokalizowanych domów w kulminacyjnym momencie było ponad metr wody. Strażacy wcześniej ewakuowali z niego matkę z dzieckiem, natomiast część mieszkańców przeszła na wyższe kondygnacje, by później na własną rękę opuścić budynek. Zalana została część mieszkalna na parterze, a także kotłownia. - To była dosłownie chwila. Było widać gołym okiem jak woda przybiera. Nie można było nic zrobić - mówi właściciel obiektu. Strażacy z wielu jednostek powiatu ząbkowickiego do późnych godzin nocnych pompowali wodę z budynków i zalanych posesji oraz wykonywali prace zabezpieczające. Dziś od wczesnych godzin porannych trwa usuwanie z posesji błota i szlamu, porządkowanie terenu i liczenie strat.

Jak informuje burmistrz Marcin Czerniec, nie było konieczności zapewnienia przez gminę lokalów zastępczych dla mieszkańców, których obiekty mieszkalne ucierpiały na skutek podtopień czy częściowych zalań. Niemniej jednak w urzędzie zostanie dziś powołana komisja do szacowania szkód, która będzie wykonywać wizję w terenie i gospodarstwach domowych.

Dziś poziom wody w starczowskim potoku jest zdecydowanie niższy. Woda płynie w korycie i przynajmniej na razie nie ma zagrożenia, że może dojść do powtórki z dnia wczorajszego. Mieszkańcy jednak nie podzielają tego optymizmu. - Wczoraj o tej porze także nikt nie spodziewał się, że za kilkanaście godzin przez wieś będzie płynęła rzeka. Przecież do południa nie spadła kropla deszczu - mówią i wskazują, że prognozy pogody na kolejne dni nie są optymistyczne. Ma regularnie padać. Jak jednak wynika z aktualnych informacji ze znacznie mniejszą intensywnością i natężeniem niż wczoraj.

em24.pl

17

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Starczów po nawałnicy i podtopieniach. Trwa porządkowanie posesji i liczenie strat [foto]

  2021-05-13 10:18:26

  gość: ~anonim

  Tak jest co roku gdy są obfite opady deszczu, niestety Pan Burmistrz nic z tym nie robi. Może czas w końcu pomyśleć nad jakimś rozwiązaniem, by ludzie nie cierpieli co roku gdy ich posesje są zalewane. Każdy zdaje sobie sprawy że woda to żywioł, lecz na pewno można jakoś zniwelować jego skutki, a nie później robić narady i myśleć jak pomóc osobą pokrzywdzonym.

 • 2021-05-13 16:01:32

  gość: ~Jaś

  @~anonim
  Pomóc OSOBOM !!!

 • 2021-05-13 11:19:26

  gość: ~WR

  No niestety, ale tutaj pomógłby jedynie rów głębokości nie 2 metrów, a przynajmniej sześciu a i tak nie wiem czy woda by z niego nie wystąpiła. Po prostu ogromna komórka burzowa wyładowała się na Starczowie i okolicy i tyle. Pożary, powodzie, dobrze, że jeszcze nie ma u nas trzęsień ziemi albo wybuchów wulkanów. Przecież wylanie strumyka to żadna abstrakcja.

 • 2021-05-13 11:24:27

  gość: ~Pan Burmistrz

  Dobrze że ten problem mnie nie dotyczy, chyba dam sonie podwyżkę albo jakąś nagrodę

 • 2021-05-13 11:31:34

  gość: ~hmm

  ludzie ale zrozumcie do jasnej cholery ze to ani wina wojta, ani burmistrza, ani prezydenta . warszawa tez ostatnio plywala po deszczach i co?? no taki mamy klimat i tak nieuporzadkowana gospodarke wodna w calym kraju nie tylko w starczowie . swoja droga gdzie sa spolki odpowiadajace za rowy??? rzgw???

 • 2021-05-13 14:41:12

  gość: ~Obiektywny

  @~hmm

  A czyja jak nie wójta? kto odpowiada za to, że rowy są porośnięte trawą, krzakami i innym tałatajstwem?

 • 2021-05-13 19:11:17

  gość: ~Odp

  @~Obiektywny

  Powiat i drogówka

 • 2021-05-13 11:37:45

  gość: ~Wodnik

  Taki mamy klimat. Powinni sie ubezpieczyć.

 • 2021-05-13 11:55:41

  gość: ~Atir

  @~Wodnik

  Gmina ma pieniądze na udzielenie pomocy ?
  Powinni dostać pomoc od Gminy

 • 2021-05-13 16:05:57

  gość: ~pro

  @~Atir
  Gmina jest pusta w ryj,zarządzanie kryzysowe nie działa,a łysiejący powie ,że nie było potrzeby przenosić ludzi do mieszkań zastępczych.Przejedż się krulewiczu po Starczowie i zobaczysz ogrom zniszczeń.

 • 2021-05-13 12:00:26

  gość: ~leon

  Kara Boska macie swoje maseczki z piorunem

 • 2021-05-13 14:33:57

  gość: ~Xxx

  @~leon
  Aleś ty głupi. Ręce opadają

 • 2021-05-13 13:56:06

  gość: ~Jaa

  Powiem tak takie rzeczy sa wszędzie i bardzo mi przykro ale sa od tego inne osoby i organy. Ani złotego nie dam bo mi nikt nie pomoże. Za to fizycznie moge. Prosze napisac gdzie i co. adus. malymis@wp.pl

 • 2021-05-13 14:40:15

  gość: ~Obiektywny

  @~Jaa

  Ubierz kalosze i jeźdź do Starczowa albo Ciepłowód, robota się znajdzie.

 • 2021-05-13 16:11:08

  gość: ~Murarz

  Budować domy na wzniesieniach, tak jak kościoły. Te obiekty budowane są przeważnie na najwyższych punktach w miejscowości.

 • 2021-05-13 21:20:10

  gość: ~Remek

  Pewnie jakby Waszczuk był burmistrzem, nawałnica ominęła by Starczów! Ogarnijcie się barany, to jest żywioł. Zamiast drzeć pi*dy w necie ruszcie dupska i coś róbcie!

 • 2021-05-14 09:06:28

  gość: ~KZ

  ostatnio dodany post

  @~Remek

  Waszczuk by zlikwidował wioskę, tak jak teraz likwiduje dom wczasowy w Bardo :) :)

REKLAMA