Express-Miejski.pl

SMS-y w sprawie mandatów to oszustwo. Ministerstwo Finansów ostrzega

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami wzywającymi do zapłacenia mandatu. Wiadomość zawiera link do strony, która ma na celu wyłudzenie pieniędzy.

Jak czytamy na stronie resortu, fałszywe SMS-y, sugerują, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do zapłacenia mandatu karnego, pod rygorem skierowania sprawy do sądu. W rzeczywistości to kampania phishingowa, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. 

Resort w treści ostrzeżenia podał treść przykładowego fałszywego SMS: - Masz niezapłacony mandat karny … należy dokonać wpłaty do dnia... sprawa zostanie przekazana do sądu...kwota mandatu 10 zł … - brzmi wiadomość, jaką na telefony otrzymali użytkownicy.

MF ostrzega, że wiadomość zawiera link do strony, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. Najlepiej ją zignorować - pod żadnym pozorem nie klikać w link, ani na nią odpowiadać.

W ubiegłym tygodniu przed podobnymi oszustwami ostrzegała policja. Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku poinformowała, że część osób otrzymuje SMS-y z informacją o konieczności opłacenia zaległego mandatu. - To oszustwo, klikając w link z SMS można stracić wszystkie pieniądze. To próba wyłudzenia naszych danych do konta w banku - ostrzegają policjanci.

Do komunikatu dołączono treść fałszywej wiadomości. - Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz - brzmi treść SMS-a (pisownia oryginalna).

Policjanci apelują, by nie otwierać linków dołączonych do wiadomości. -Szczególnie, jeśli w podejrzanym SMS-ie otrzymujemy przekierowanie do jakiejkolwiek płatności. Sygnałem ostrzegawczym jest już na samym początku język wiadomości - zwrócono uwagę. Ponadto jak wskazano, oszuści często nie używają polskich znaków, robią błędy ortograficzne i stylistyczne. - Bądźmy ostrożni i dokładnie sprawdzajmy wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w internecie - radzą funkcjonariusze.

Wcześniej ostrzeżenie przed wiadomościami z fałszywą informacją o mandacie ostrzegał zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF).

em24.pl / MF

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • SMS-y w sprawie mandatów to oszustwo. Ministerstwo Finansów ostrzega

    2021-04-16 13:14:56

    gość: ~ola

    ostatnio dodany post

    Mnie tak zrobili na INPOST, kliknęłam zalogowałam się i 80 tyś zniknęło z mojego konta. Znalazłam w Internecie taką kacelarię ze śląska prawnik.one i pomogli mi w sądzie odzyskać pieniądze, troche to trwało, ale przynajmniej odzyskałam oszczedności zycia.

REKLAMA