Express-Miejski.pl

Gmina Bardo otrzymała dwa dofinansowania. Będzie iluminacja świetlna zabytkowego mostu

Po zakończeniu inwestycji oświetlony most będzie efektowną, widoczną z daleka wizytówką Barda oraz wspaniałą atrakcją turystyczną fot.: UMiG Bardo

Gmina Bardo otrzymała dofinansowania na realizację iluminacji świetlnej mostu kamiennego na Nysie Kłodzkiej oraz na remont zabytkowych schodów prowadzących do bazyliki.

Projekt pn. „Iluminacja mostu w Bardzie” został złożony do naboru Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 i będzie realizowany razem z Gminą Kuks z Czech.

Wartość projektu dla Gminy Bardo to kwota 27 425,00 Euro, z czego wielkość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 23 311,25 Euro, co stanowi 85 proc. całkowitych wydatków kwalifikowalnych. Dodatkowo dofinansowanie do projektu z budżetu państwa wynosi 1 371,25 Euro, co oznacza, że wkład gminy Bardo w tę inwestycję to tylko 10 proc. całkowitych wydatków kwalifikowalnych.

Projekt ma na celu zwiększenie dostępności i atrakcyjności bogactwa kulturowego na pograniczu czesko-polskim. W Bardzie w ramach kolejnego etapu rewitalizacji zabytkowego mostu na rzece Nysa Kłodzka zostanie wykonana iluminacja świetlna, co oprócz zwiększenia ruchu turystycznego ułatwi odwiedzającym turystom z Polski i Czech poznanie wspólnej historii obiektu. Po stronie czeskiej zostanie przygotowany projekt oświetlenia ulicznego w Kuksie z częściową realizacją inwestycji.

Najważniejszym działaniem projektu będzie wykonanie iluminacji świetlnej na zabytkowym moście w Bardzie. Po zakończeniu inwestycji oświetlony most będzie efektowną, widoczną z daleka wizytówką Barda oraz wspaniałą atrakcją turystyczną. Iluminacja mostu spowoduje, że goście z Polski i Czech chętnie odwiedzą Bardo również poza sezonem, w porze wieczorowej lub nocą, kiedy most będzie wyjątkowo pięknie prezentował się, co z kolei wpłynie na skorzystanie z noclegu i pozostanie w Bardzie dłużej niż tylko jeden dzień.

Ponadto Gmina Bardo zorganizuje polsko-czeską uroczystość podczas której zostanie oficjalnie uruchomiona iluminacja świetlna na moście w Bardzie. Wykonane zostaną drobne gadżety promocyjne (widokówka, magnes oraz ulotka promocyjna) a także promowany będzie projekt w prasie i na portalu społecznościowym oraz na stronach www partnerów projektu.

Projekt będzie realizowany w 2022 roku.

Drugi projekt dofinansowany na 10 posiedzeniu Euroregionalnego Komiteu Sterującego to „Bazylika w Bardzie wejściem do kultury transgranicznej”. Jest to projekt transgraniczny typu C, któy gmina będzie realizowala już samodzielnie. Całkowita wartość projektu to: 37 600,00 Euro, z czego dofinansowanie z EFRR wynosi 85% czyli 30 000,00 Euro i budżetu państwa 5 proc.

Projekt, który przy współpracy Gminy Bardo złożyła Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie, również ma na celu zwiększenie dostępności i atrakcyjności bogactwa kulturowego na pograniczu polsko-czeskim. Najważniejszym działaniem projektu będzie wyremontowanie zabytkowych schodów przy głównym wejściu do bazyliki w Bardzie, tak aby zwiększyć ruch turystyczny a odwiedzającym turystom i pielgrzymom z Polski i Czech ułatwić poznanie historii wielokulturowej świątyni w której mieści się figurka Matki Bożej – najstarsza rzeźba sakralna w Polsce. Ponadto w ramach realizacji projektu zostaną wykonane drobne materiały promocyjne, zorganizowana będzie uroczystość otwarcia zrewitalizowanych schodów, promocja projektu w prasie i na stronie beneficjenta.

Rzeczowa realizacja projektu to marzec – grudzień 2021 roku.

em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gmina Bardo otrzymała dwa dofinansowania. Będzie iluminacja świetlna zabytkowego mostu

  2021-03-22 08:33:23

  gość: ~Mat

  BRAWO.Ale z pewnościa znajdą się malkontęci.

 • 2021-03-22 11:17:33

  gość: ~Pat

  @~Mat Masz wiedzę kto opłaca iluminację świetlną kościołów.

 • 2021-03-22 09:56:47

  gość: ~Elektryk

  Grube faktury za energię elektryczną. Należy spodziewać się wzrostu podatków miejscowych. Energia ma drożeć jeszcze przez wiele lat.

 • 2021-03-22 10:40:52

  gość: ~luka

  Już miała być oświetlona ul.Główna na przeciwko plomby.
  I ??

 • 2021-03-22 14:07:39

  gość: ~Autor

  Tak turyści zostaną na parę dni by most oglądać co oni tam grilla będą robić na nim pierdoły gadają

 • 2021-03-22 20:07:06

  gość: ~Jaa

  @~Autor
  Będą podziwiać z rzeki

 • 2021-03-23 15:34:34

  gość: ~mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  jak dlugo czarni beda remontowac swoje posiadlosci za unijne,panstwowe pieniadze?

REKLAMA