Express-Miejski.pl

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. Co trzeba wiedzieć?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. Jest on obowiązkowy. Za odmowę wzięcia udziału w spisie możesz zostać ukarany grzywną.  

Co dekadę Główny Urząd Statystyczny spisuje wszystkich Polaków. Pyta o wiek, wykształcenie, ale i o wymiar czasu pracy czy liczbę pokoi w mieszkaniu. Nie inaczej będzie w tym roku, bo ostatni taki spis odbył się w 2011 roku. Uczestniczenie w spisie to obowiązek każdego Polaka. W przypadku odmowy spisania się może grozić kara grzywny w wysokości kilku tysięcy złotych.

Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich?

Jego wyniki pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.

Wyniki uzyskane ze Spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno-ściekowej.

Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).
Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu. 

Jak się spisać?

Najłatwiej, najbezpieczniej i najszybciej będzie można to zrobić samemu za pomocą internetu. Na stronie GUS pojawi się specjalna aplikacja, która ma zostać uruchomiona z początkiem kwietnia. Zalogować będzie można się na nią również z urządzeń mobilnych. Każda spisująca się osoba będzie uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aplikacja GUS ma też na bieżąco sygnalizować, czy dobrze wypełniamy rubryki.

Nie oznacza to jednak, że do naszych drzwi nie może zapukać rachmistrz. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że do nas zadzwoni. Ze względu na epidemię koronawirusa rachmistrzowie będą odwiedzali domy tylko w wyjątkowych przypadkach. Jeśli do wizyty dojdzie, będzie odbywała się ona w reżimie sanitarnym.

Czy rachmistrz to rachmistrz?

Jeśli ktoś do nas zapuka lub zadzwoni i poprosi nas o szczegółowe dane, skąd mamy wiedzieć, czy to faktycznie rachmistrz, a nie na przykład oszust? Otóż każdy rachmistrz będzie miał identyfikator z numerem, który będzie można zweryfikować poprzez specjalną aplikację na stronie spis.gov.pl lub na infolinii.

A co w przypadku, gdy podczas próby przeprowadzenia wywiadu telefonicznego słuchawka zostanie odłożona? Jeśli rozmowa z rachmistrzem zostanie przerwana lub ktoś nie odbierze połączenia rachmistrzowie będą wysyłali powiadomienia SMS-owe. W takim powiadomieniu znajdzie się również numer telefonu do rachmistrza, więc można będzie łatwo się z nim skontaktować.

Główny Urząd Statystyczny zaznacza, że każdego rachmistrza obowiązuje zachowanie tajemnicy statystycznej. A za jej złamanie grozi nawet 5 lat więzienia.

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021 ma potrwać do końca czerwca. Niewykluczone, że ze względu na epidemię zostanie przedłużony.

LISTA PYTAŃ [KLIK]

em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. Co trzeba wiedzieć?

    2021-03-20 14:09:16

    gość: ~Anna

    na czym będzie polegać owo uwierzytelnianie? na podaniu PESELA? wtedy spis nie jest anonimowy! Jak nie jest anonimowy to wypierdajalcie.

  • 2021-03-21 15:48:56

    gość: ~xxxx

    ostatnio dodany post

    @~Anna
    Gdzieś wyczytała ze to ankieta anonimowa?

REKLAMA