Express-Miejski.pl

Zespół Szkół Specjalnych w Opolnicy do likwidacji. Uchwała intencyjna już na biurkach radnych

Wszystko wskazuje na to, że Zespół Szkół Specjalnych w Opolnicy zostanie zlikwidowany. Podopieczni, którzy uczęszczają do placówki mają nadal mieć możliwość kształcenia się w obiekcie w Opolnicy. Szkoła od nowego roku szkolnego ma jednak funkcjonować pod szyldem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ząbkowicach Śląskich fot.: mp

Zespół Szkół Specjalnych w Opolnicy przestanie istnieć? Wszystko na to wskazuje. Na lutowej sesji radni pochylą się nad uchwałą intencyjną w sprawie likwidacji placówki.

Zespół Szkół Specjalnych w Opolnicy (ZSS) jest jednostką, której organem prowadzącym jest Powiat Ząbkowicki. W ZSS działa aktualnie Szkoła Podstawowa Specjalna, w której funkcjonuje jeden oddział (czterech uczniów) oraz dwa zespoły rewalidacyjno-wychowawcze (łącznie ośmiu uczestników zajęć), a także Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, w której funkcjonują trzy oddziały (łącznie jedenastu uczniów).

Podopieczni obu szkół mieszkają na co dzień w Domu Pomocy Społecznej „Zamek” w Opolnicy. Wyjątkiem jest jeden uczeń (mieszkający na terenie gminy Złoty Stok) mający nauczanie indywidualne w ZSS, do którego na zajęcia do domu dojeżdżają nauczyciele.

Od nowego roku szkolnego, na chwilę obecną, do ZSS miałoby uczęszczać łącznie tylko 19 podopiecznych (aktualnie 23). - Mimo otrzymywania na tych uczniów bardzo dużych środków finansowych w ramach subwencji oświatowej, ich zmniejszająca się z roku na rok ilość, nie pozwala Powiatowi Ząbkowickiemu funkcjonować bez dokładania do Zespołu Szkół Specjalnych w Opolnicy dodatkowych środków finansowych. To właśnie względy ekonomiczne są główną przesłanką do zamiaru likwidacji placówki - tłumaczy Kinga Grabowa, kierownik Wydziału Promocji, Rozwoju i Oświaty w Starostwie Powiatowym w Ząbkowicach Śląskich. Sesja, na której radni otrzymają projekt uchwały o zamiarze likwidacji odbędzie się 26 lutego.

Aktualnie na jednego ucznia uczęszczającego do szkoły ponadpodstawowej Powiat Ząbkowicki w ramach subwencji oświatowej otrzymuje w granicach 5 tys. zł na rok szkolny, a na ucznia niepełnosprawnego 3.6 albo nawet 9.5 razy więcej w zależności od poziomu upośledzenia. Mimo tych kwot, liczba podopiecznych uczęszczających do ZSS nie jest wystarczająca, aby szkoła mogła się samofinansować.

„Nikogo nie pozostawimy bez pracy

- Wszyscy nauczyciele w łącznej liczbie czternastu osób, którzy aktualnie pracują w ZSS otrzymają propozycję zatrudnienia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ząbkowicach Śląskich (SOSW). Jeżeli wszyscy wyrażą zgodę, to troje nauczycieli będzie dojeżdżało do pracy w Ząbkowicach Śląskich, natomiast jedenastu pozostałych nadal będzie pracowało w obiekcie w Opolnicy. Tamtejsza szkoła nadal będzie funkcjonować, z tym że już pod szyldem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Uczniowie, którzy uczęszczają aktualnie do ZSS w Opolnicy będą mieli możliwość dokończenia nauki w obiekcie, w którym uczą się teraz. Nikt nie będzie tych podopiecznych nigdzie przewoził, ani zmieniał zasad ich funkcjonowania. Pozostali pracownicy, którzy byli zatrudnieni w Zespole Szkół Specjalnych w Opolnicy (pomoc nauczyciela, księgowa) także otrzymają propozycje pracy w placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Ząbkowicki. Nikogo nie pozostawimy bez pracy - dodaje Kinga Grabowa.

Kierownik Wydziału Rozwoju i Oświaty wskazuje, że modyfikacje związane ze strukturą funkcjonowania szkół są nieuniknione. Wynika to z niżu demograficznego i coraz mniejszej liczby dzieci oraz młodzieży uczęszczającej do placówek edukacyjnych. W tym przypadku odbędą się one bez konieczności pozostawiania nauczycieli samych sobie, gdyż ci aktualnie pracujący w SOSW mają już prawo do świadczeń emerytalnych i to w ich miejsce od nowego roku szkolnego mają wskoczyć nauczyciele z ZSS. Taki zabieg przyniesie dla Powiatu oszczędności.

- Zamiar likwidacji ZSS w Opolnicy nie jest sytuacją nagłą. Nauczyciele podczas rad pedagogicznych od dłuższego czasu byli informowani przez dyrektor ZSS o tym, że do takiej sytuacji może dojść w tym, albo przyszłym roku. Pragnę podkreślić, że sam zamiar likwidacji nie oznacza, że placówka zostanie zlikwidowana. Jeżeli okazałoby się, że w najbliższym czasie np. w kwietniu trafi do nas 10 dzieci, które uczęszczałyby do placówki, to do podjęcia ostatecznej uchwały dotyczącej likwidacji szkoły może w ogóle nie dojść. Radni będą ją procedować w ostatnim możliwym momencie - tłumaczy kierownik.

Organ prowadzący, którego zamiarem jest likwidacja placówki oświatowej, jest zobowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły i podjąć uchwałę intencyjną. Wynika to z zapisów prawa oświatowego. W przypadku braku podjęcia uchwały intencyjnej, likwidacja placówki musiałaby zostać odłożona na kolejny rok.

Kim są podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych w Opolnicy?

Do Zespołu Szkół Specjalnych w Opolnicy uczęszczają osoby niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z różnymi sprzężeniami: niedosłuchem, niedowidzeniem, niepełnosprawnością ruchową, autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi.  Z osobami upośledzonymi w stopniu głębokim prowadzone są zajęcia rewalidacyjno wychowawcze, które są  formą spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim w wieku od 3 do 25 roku  życia. Każdy z zespołów liczy od 2 do 4 uczestników. Mogą być również  realizowane indywidualnie zajęcia rewalidacyjno–wychowawcze w wymiarze 10 godzin tygodniowo w domach dzieci. Celem zajęć lekcyjnych i zajęć rewalidacyjno–wychowawczych jest wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. Praca opiera się przede wszystkim na kształtowaniu umiejętności różnych sposobów komunikowania się z otoczeniem (werbalnych i pozawerbalnych) na poziomie odpowiadającym indywidualnym możliwościom ucznia i uczestnika zajęć, rozwijanie zainteresowania otoczeniem oraz nabywanie optymalnego poziomu samodzielności w podstawowych sferach życia.

Dyrektorem placówki jest Renata Cyganek, która w przypadku podjęcia uchwały o likwidacji ZSS w Opolnicy, jak udało nam się dowiedzieć, ma otrzymać propozycję zastępcy dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i koordynować pracę w obiekcie w Opolnicy. Taka konkluzja wynikła z posiedzeń Zarządu Powiatu, na których poruszano ten temat.

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zespół Szkół Specjalnych w Opolnicy do likwidacji. Uchwała intencyjna już na biurkach radnych

  2021-02-24 23:29:54

  gość: ~Strażak

  Ekonomia powiatu, zabiera ludzia niepełnosprawnym przywiązanym do tego miejsca, znającym rozkład zajęć, osoby prowadzące, dalszy rozwój mimo choroby bo słupki z dochodami się nie zgadzaja? Nikt nie dba o komfort, zdrowie i pomoc chorym. Zza biurka w urzędzie nie widać cierpienia i trudu tych osób.

 • 2021-02-25 07:50:20

  gość: ~podpis

  @~Strażak

  Przecież dzieci zostaną z tymi samymi nauczycielami (11 na 14) a w dodatku nadal będą uczyć się w tym samym budynku. One w ogóle nie ucierpią, a zmiana jest bardziej organizacyjna, aniżeli jakakolwiek inna. Akurat w tym przypadku pracy nie straci nikt, a że trzy osoby będą musiały dojechać do Ząbkowic, to akurat nie jest jakiś problem. Pytanie tylko, gdzie Zarząd Powiatu był wcześniej, bo z tego co się orientuję, to w SOSW od kilku lat są pracownicy, którzy mają prawa emerytalne i są na emeryturach, a w szkole sobie dorabiają i to całkiem nieźle. Nie można było zrobić reorganizacji wcześniej? Każdy rok to dla powiatu oszczędności, przynajmniej tak wnioskuję. Ale co ja tam się znam...

 • 2021-02-25 11:17:39

  gość: ~dps

  ostatnio dodany post

  jak dobry dyrektor szkoly ktory dba o pracownikow to i starosta mu nie fiknie

REKLAMA