Express-Miejski.pl

„Dolnośląskie zachwyty 2020”. Co zachwyciło turystów w minionym roku?

Kopalnia Złota w Złotym Stoku znalazła się w pierwszej piątce najczęściej odwiedzanych miejsc na Dolnym Śląsku w ubiegłym roku. fot.: Kopalnia w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku znalazła się w pierwszej piątce najczęściej odwiedzanych miejsc na Dolnym Śląsku w ubiegłym roku.

Kto podróżował po Dolnym Śląsku w ubiegłym roku? Co szczególnie zachwyciło turystów, a przede wszystkim, jak epidemia koronawirusa zmieniła turystykę w naszym regionie? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali twórcy badania „Dolnośląskie zachwyty 2020” - Magdalena Piotrowicz-Zbieraj, autorka bloga o podróżach zbierajsie.pl oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

Dzięki przeprowadzonemu w styczniu tego roku internetowemu badaniu turystów odwiedzających nasz region dowiedzieliśmy się, kto i w jakie miejsca podróżował po Dolnym Śląsku w roku 2020. Poznaliśmy także ulubione formy spędzania wolnego czasu odwiedzających oraz ich aktualne potrzeby i zainteresowania. Dodatkowo, wypełniając ankietę, internauci pomogli wskazać najbardziej zachwycające miejsca na Dolnym Śląsku.

- Ubiegły rok, naznaczony pandemią, odcisnął duże piętno na branży turystycznej. Chcemy sprawdzić, w jaki sposób obostrzenia wpłynęły na decyzje osób podróżujących pod względem wyboru destynacji, doboru atrakcji czy miejsc noclegowych. Wyniki badania będą dla nas bardzo istotne pod kątem promocji regionalnej turystyki w 2021 roku – mówi Paweł Wybierała, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Badanie to także inspiracja i źródło wiedzy dla Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, która przygotowuje się właśnie do otwarcia nowego sezonu turystycznego. Z uwagi na okoliczności będzie się on znacząco różnił od poprzednich. Pojawiła się więc potrzeba poznania aktualnych preferencji odwiedzających. Wyniki zostaną wykorzystane między innymi do opracowania strategii promocji regionu w najbliższych miesiącach, zanim wpływ koronawirusa na turystykę zostanie szeroko zbadany i opisany.

- Mijający rok bez wątpienia zmienił oblicze turystyki. Był trudny zarówno dla branży, jak i samych turystów. Wiele osób rezygnując z wyjazdów zagranicznych odkryło, że podróże po Polsce mogą być równie zaskakujące, jak dalekie wojaże. Inni musieli zmienić swoje podróżnicze przyzwyczajenia – mówi Magdalena Piotrowicz-Zbieraj, autorka badań, a także socjolog i blogerka.

Respondenci odpowiadali na szereg pytań, z których organizatorzy badania wysnuli konkretne wnioski, na przykład:

 • zdecydowana większość turystów na Dolny Śląsk przyjeżdża ze swoim partnerem/partnerką  (około 70 proc. ankietowanych),
 • głównymi atutami Dolnego Śląska są: góry (86,5 proc.); lasy, parki narodowe, parki krajobrazowe (60 proc.); zabytki, muzea, zamki, pałace, podziemia (52,7 proc.),
 • turyści podróżują po Dolnym Śląsku, aby odzyskać energię, zrelaksować się, wypocząć (powyżej 70 proc.); poznać nowe miejsca, doświadczyć czegoś nowego (prawie 70 proc.); przebywać na łonie przyrody (prawie 70 proc.),
 • 56,2 proc. respondentów po Dolnym Śląsku podróżowało w 2020 roku tyle samo (29,5 proc.) lub nawet więcej (26,7 proc.), niż w latach poprzednich; 35,6 proc ankietowanych zadeklarowało, że jeździło rzadziej.

Osoby biorące udział w badaniu wskazały miejsca, które w ubiegłym roku zrobiły na nich największe wrażenie. Została z nich stworzona lista pod nazwą Zachwyty 2020, gdzie najpopularniejsze propozycje podzielono na 4 kategorie: miejsca przyrodnicze; miasta/miasteczka i wsie; zabytki, muzea, miejsca historyczne, podziemia i fortyfikacje; parki i inne atrakcje turystyczne.

Najczęściej wskazywane miejsca:

 1. Karpacz w Karkonoszach,
 2. Wrocław,
 3. Góry Stołowe,
 4. Karkonosze,
 5. Kopalnia Złota w Złotym Stoku,
 6. Szklarska Poręba w Karkonoszach,
 7. Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim,
 8. Zamek Książ w Walbrzychu,
 9. Góry Sowie,
 10. Szczeliniec w Górach Stołowych,
 11. Rudawy Janowickie,
 12. Międzygórze pod Masywem Śnieżnika.

Każda osoba, która wzięła udział w badaniu oraz odpowiedziała na otwarte pytanie konkursowe, miała szansę wygrać atrakcyjne podarunki. Partnerami akcji i sponsorami nagród głównych są Zamek Grodno, Sztolnie Walimskie oraz Miasto Wrocław. 

em24.pl / Dolnośląska Organizacja Turystyczna

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA