Express-Miejski.pl

Od 12 lutego poluzowanie obostrzeń. Otwarte zostaną hotele, kina, teatry i obiekty sportowe

Premier Mateusz Morawiecki: W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne. Nastąpi otwarcie m.in. hoteli, miejsc noclegowych, kin, teatrów oraz obiektów sportowych. Zamknięte nadal pozostaną restauracje i siłownie

Premier Mateusz Morawiecki: W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne. Nastąpi otwarcie m.in. hoteli, miejsc noclegowych, kin, teatrów oraz obiektów sportowych. Zamknięte nadal pozostaną restauracje i siłownie fot.: Kancelaria Premiera

Od 12 lutego rząd otwiera hotele, kina, teatry, filharmonie i opery. Jeśli chodzi o sport otwarte zostaną boiska, korty, stoki i baseny - zapowiedział minister kultury.

5 lutego odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Piotra Glińskiego, ministra kultury. Rządzący zapowiedzieli poluzowanie obostrzeń. Od 12 lutego otwarte w reżimie sanitarnym zostaną kina, teatry, filharmonie i opery - przy warunku wypełnienia widowni do 50 proc. Nie będzie możliwości zamawiania przekąsek. W czasie seansu widzowie będą musieli mieć na twarzach maseczki. Od piątku otwarte będą też obiekty sportowe oraz hotele, pensjonaty i noclegownie. Tutaj również będzie obowiązywała zasada dotycząca tego, że połowa miejsc musi pozostać wolna. Posiłki w hotelach mogą być dostarczane do pokoi.

Restauracje i siłownie nadal pozostają zamknięte. - Przedstawicieli branż nadal zamkniętych proszę o cierpliwość - zaapelował wicepremier Gowin. - Wszelkie formy pomocy będą kontynuowane tak długo, jak obostrzenia będą obowiązywać. Polska przeznaczy na pomoc dla polskich firm 200 mld zł - dodał. Na całkowite otwarcie gospodarki, zdaniem rządu, jest jeszcze za wcześnie.

- Od naszej postawy będzie wynikało, co będziemy robić dalej. Każde z miejsc otwartych po 12 lutego musi stosować wszystkie normatywy - płyny dezynfekcyjne, maseczki, 50 proc. obłożenia na widowni i zachowanie odległości - zaznaczył Niedzielski. Decyzja ws. luzowania obostrzeń jest uruchomiona w sposób warunkowy. - Należy potraktować to, co będzie się działo w ciągu następnych dwóch tygodni jako scenariusz zależny od tego, jak się będziemy zachowywać - podkreślił minister. - W przypadku wzrostu zakażeń, będę rekomendował wykonanie kroku wstecz - dodał szef resortu zdrowia.

Oprócz luzowania obostrzeń gospodarczych rząd otwiera szerzej system opieki zdrowotnej. - Możliwość kontaktu z lekarzem nie będzie już obarczone takim ryzykiem jak wcześniej. Musimy wrócić do badań profilaktycznych i zająć się swoim zdrowiem - mówił minister. 

Zasady działania przedsiębiorstw - od 12 lutego:

  • Otwarte sklepy w galeriach i centrach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego (już funkcjonujące)
  • Świadczenie usług gastronomicznych możliwe wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”.
  • W sklepach ograniczenie - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kw.
  • Otwarte hotele - maksymalne obłożenie: 50 proc. miejsc
  • Brak godzin dla seniora
  • Otwarte stoki, trasy i wyciągi narciarskie. Infrastruktura sportowa dostępna dla wszystkich z obostrzeniami (w tym także baseny).
  • Otwarcie galerii sztuki i muzeów przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 mkw. powierzchni (już funkcjonujące)
  • Otwarcie hoteli, kin, teatrów, filharmonii i oper z obostrzeniami
  • Obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym. Zwolnione z niej będą osoby, które będą miały aktualny test na Covid-19 wykonany na 48 godzin przed powrotem.

Przedłużenie istniejących wytycznych

  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:
  1. 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo
  2. 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
  • W miejscach sprawowania kultu religijnego ograniczenie do maksymalnie 1 osoby na 15 mkw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeżeli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 metra i zakryć usta i nos.
  • W zgromadzeniu publicznym może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
  • Możliwość organizacji targów i wydarzeń wyłącznie on-line.
  • Zawieszenie funkcjonowania parków rozrywki.
  • Zakaz prowadzenia siłowni oraz klubów fitness.
  • Funkcjonowanie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w reżimie sanitarnym – zachowanie minimum 1,5 metra odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi, z wyłączeniem obsługi.
  • Zawieszenie działalności dyskotek i klubów nocnych.
  • Otwarte biblioteki publiczne i naukowe, ale przy przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 mkw. powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.
  • W szkołach bez zmian. Uczniowie klas I-III uczą się stacjonarnie, pozostali zdalnie.

em24.pl

11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Od 12 lutego poluzowanie obostrzeń. Otwarte zostaną hotele, kina, teatry i obiekty sportowe

    2021-02-05 12:09:26

    gość: ~Kane

    W zgromadzeniu publicznym może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.
    Mają rozmach ......

  • 2021-02-05 12:41:37

    gość: ~Autor

    @~Kane
    A co to znów jakieś wybory idą czy jakąś aferę trzeba przykryć innym tematem

  • 2021-02-05 12:43:32

    gość: ~Xyz

    Pomóżcie wreszcie tym restauratorom, pozwólcie chociaż na 50% obłożenia...

  • 2021-02-05 13:26:37

    gość: ~xxxx

    Dobić gastronomię a później spółki państwowe niech przejmą za grosze. Najlepiej Orlen który i tak ma jedzenie na stacjach paliw więc może mieć restaurację. Nazwą to wszystko Narodowa Gastronomia i neosocjalizm w pełnej krasie

  • 2021-02-05 15:19:33

    gość: ~Kundel

    Nie trzeba do cyrku iść wystarczy PIS .... aż dziw że ludzie takie klapki na oczach mają..

  • 2021-02-05 15:29:07

    gość: ~Paweł

    Spokojnie, już powolutku planują wprowadzić minimalny dochód gwarantowany 1200+ na dorosłego i 699+ na dziecko. Następne wybory mają wygrane ....

  • 2021-02-05 18:56:31

    gość: ~Abirr

    Rząd wprowadza przerwę techniczną Cocin19, bo niezadowolenie społeczne rośnie a to stanowi pożywkę dla opozycji.
    Niech ci przedsiębiorcy trochę zarobią, aby mogli przetrwać kolejne etapy epidemii, po co im za darmo pieniądze dawać lepiej ściągnąć z rynku będzie mniejsza inflacja.
    Covin to nowa wojna gospodarcza –ekonomiczna ogólnoświatowa walka o dominację w świecie. Małe Państwa takie jak Polska muszą się podporządkować wielkim koncernom, które rządzą światem. My Polacy mamy dobrego Premiera stara się jak może złagodzić skutki tej międzynarodowej polityki.

  • 2021-02-05 20:11:28

    gość: ~Lal

    @~Abirr
    Co ty wogule gadasz,w jakim miejscu pracujesz,albo nie pracujesz ze popierasz to wszystko,zdajeszcsobie sprawe ile ludzi stracilo dochody firmy te male kilku osobowe rodzinne,przez te glupie obostrzenia,dlaczego nie szczepia pracownikow marketow ktorzy przez ta cala pandemie pracowali codziennie,a nauczycieli na zdalnym,prokuratorow i lekarzy w przychodni ktorzy od marca lecza przez telefon,pomysl

  • 2021-02-06 22:24:50

    gość: ~utero

    @~AbirrTy durniu co o o tobie myśli motravietzki i tobie podobnym jest zawarte na taśmach.Będziesz zapierdalał za miskę ryżu tak się wypowiedział twój dobrodziej.

  • 2021-02-07 18:21:03

    gość: ~Abb

    J.ebać wszystkich z PiS u

  • 2021-02-08 07:18:44

    gość: ~Fjk

    ostatnio dodany post

    Jak to dobrze, że u władzy nie są Pupka i Czajkowski.

REKLAMA