Express-Miejski.pl

Zakończenie kolejnego etapu prac w cerkwi św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich

Zakończenie kolejnego etapu prac w cerkwi św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich fot.: Prawosławna Diecezja Wrocławsko-Szczecińska

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Pod koniec 2020 roku w cerkwi pw. św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich zakończyły się prace konserwatorskie obejmujące głównie wykonanie nowej konstrukcji dachowej.

Proboszcz parafii o. hieromnich Spirydon (Kuziak) nadzorujący remont cerkwi, na dzień 27 listopada zwołał komisje, która dokonała odbioru konserwatorskiego prac.

Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu w kwocie 240 tys. zł udało się zakończyć zakładany etap. Zakres obejmował wykonanie nowej konstrukcji dachowej, przykrycie dachówką, wykonanie stropu i wymurowanie zachodniej ściany szczytowej. Całość zadania to kwota 242 713, 30 zł.

Cerkiew św. Jerzego powstała w XIV w. W XIX w. dokonano jej przebudowy. W roku 1966 świątynię przekazano, a następnie przystosowano do potrzeb liturgii prawosławnej. W trakcie prac odkryto XIV-wieczny fresk św. Jerzego i sceny pasyjne. Pierwszy remont świątyni przeprowadzono w końcu lat 60. XX w., kolejny w latach 1992 - 1995 i następnie w roku 2017 rozpoczął się generalny remont.

- Parafia w Ząbkowicach Śląskich liczy zaledwie kilka rodzin. Wszelkie działania i prace związane z utrzymaniem, remontem cerkwi są nie lada wyzwaniem. Dlatego też zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc i wsparcie remontu - apeluje Prawosławna Diecezja Wrocławsko-Szczecińska - Wszystkich ofiarodawców, chcących wesprzeć finansowo naszą świątynię zapewniamy o naszej nieustannej modlitwie - dodają księża.

 
Wszelkie wpłaty, ofiary można kierować na konto:

Parafia Prawosławna pw. Św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich
Ul. Kłodzka 6
57-200 Ząbkowice Śląskie
Nr konta: 53 1940 1076 3076 5580 0000 0000

em24.pl / Diecezja Wrocławsko-Szczecińska

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA