Express-Miejski.pl

Utworzenie szkoły, restrukturyzacja albo likwidacja. Co dalej z Domem Wczasów Dziecięcych w Bardzie?

Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie fot.: mp

Obiekt od kilku miesięcy stoi pusty, a załoga obawia się o utratę pracy. Jedną z kilku rozważanych opcji jest bowiem likwidacja ośrodka.

Dom Wczasów Dziecięcych w Bardzie (DWD) to jednostka organizacyjna należąca do Powiatu Ząbkowickiego. Jest placówką przeznaczoną do okresowego pobytu dzieci i młodzieży w celu wspierania fizycznego i psychicznego rozwoju oraz wspomagania ogólnej kondycji psychfizycznej i kształtowania zachowań prozdrowotnych z wykorzystaniem lokalnych warunków klimatycznych. Organizuje i prowadzi turnusy dydaktyczno-wypoczynkowe, kilkudniowe pobyty z programem edukacji ekologicznej, regionalnej oraz turnusy integracyjne.

Placówka, jako jedyna jednostka organizacyjna Powiatu Ząbkowickiego, każdego roku wypracowuje zyski dla budżetu powiatu sięgające kilkuset tysięcy złotych. Wyjątkiem był rok 2020 naznaczony epidemią koronawirusa. Jednak nawet w nim, kiedy przez kilka miesięcy przyjmowanie grup nie było możliwe, jednostka zrealizowała budżet „na zero”. Oznacza to, że wypracowane w tym okresie dochody oraz subwencja otrzymywana od państwa i rozdysponowana przez Powiat Ząbkowicki w pełni pokryła koszty generowane przez DWD bez dodatkowego obciążania budżetu powiatu.

Obiekt w pierwszym etapie epidemii przez dwa miesiące służył jako miejsce do odbywania kwarantanny. W miesiącach letnich i jesiennych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego rozpoczął ponowne przyjmowanie grup, jak miało to miejsce przed epidemią, podobnie zresztą jak inne tego typu domy wczasowe w kraju. Do czasu. Od drugiej połowy października obiekt stoi niemalże pusty. Pojawiają się w nim tylko pracownicy. Jak tłumaczy dyrektor placówki Marek Waszczuk, wynika to z rezygnacji grup oraz obostrzeń i restrykcji, które uniemożliwiają przyjmowanie dzieci. - W okresie ferii zimowych rozporządzenie MEN dopuszczało organizację jedynie „półkolonii” oraz obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego. Potencjalnie zainteresowany przyjazdem do naszej placówki organizator nie spełniał żadnego z tych warunków - tłumaczy.

Niewystarczająca subwencja

Wśród załogi dodatkowy niepokój wzbudził fakt, iż w planie budżetu Powiatu Ząbkowickiego na 2021 rok przewidziana subwencja dla placówki jest zbyt niska, aby pokryć koszty funkcjonowania ośrodka. - Obniżenie budżetu nie tylko tej jednej placówki, ale wszystkich szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Ząbkowicki wynika z coraz większej kwoty, jaką Powiat musi dokładać do szkół i placówek, gdyż subwencja, którą otrzymuje nie jest wystarczająca, aby zamknąć rok budżetowy bez deficytu – informuje starosta Roman Fester. Dodaje też, że w 2020 roku na planowaną liczbę około 3 tys. wychowanków, DWD w Bardzie przyjął tylko 675 wychowanków, co spowodowało brak dochodów z odpłatności za 1 wychowanka.

Pracownicy wskazują jednak, że na epidemię koronawirusa wpływu nie mają, a mniejsza ilość dzieci przyjęta w 2020 roku, nie wpłynie znacząco na wysokość subwencji, jaką Powiat otrzyma od państwa w 2021 roku. Wskazują bowiem na rozporządzenie ministra edukacji i nauki z dnia 18 grudnia 2020 roku, z którego wynika, że podział części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2021 dla wychowanków domów wczasów dziecięcych, nie oblicza się na podstawie przyjętej liczby dzieci we wcześniejszym roku szkolnym (jak było to w ubiegłych latach), a jako sumę liczby wychowanków w okresie od dnia 1 marca 2019 r. do dnia 29 lutego 2020 r. Jest to rozwiązanie podyktowane epidemią koronawirusa, a co za tym idzie brakiem możliwości regularnego przyjmowania grup w kolejnych miesiącach w związku z ograniczeniami i obostrzeniami.

W okresie marzec 2019 - luty 2020 ośrodek funkcjonował „normalnie”, co powoduje, że wysokość subwencji „wypracowanej” dla Powiatu przez DWD w Bardzie będzie w 2021 roku podobna jak w latach poprzednich.

Zgodnie jednak z ustawą z dnia 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (art 34 ust. 1) Powiat Ząbkowicki otrzymuje od państwa jedną, zsumowaną kwotę subwencji na oświatę i to od władz powiatu zależą poszczególne kwoty zapisane dla jednostek oświatowych, w tym także szkół. I tu pojawia się ambaras. Powiat Ząbkowicki każdego roku dopłaca bowiem do utrzymania trzech szkół ponadgimnazjalnych po co najmniej kilkaset tysięcy złotych, a braki częściowo pokrywa z subwencji wypracowanej przez DWD, przekazując na DWD mniejszą kwotę niż ta przez nich wypracowana. Pracownicy ośrodka nie twierdzą, że jest to niezgodne z prawem, ale czują żal, że w trudnym momencie finansowym dla Powiatu Ząbkowickiego rozważa się ich restrukturyzację bądź likwidację, a nie szuka się oszczędności (bądź też planuje reorganizację) np. w szkołach.

14 stycznia na wniosek pracowników jednostki zorganizowano spotkanie z zarządem powiatu. Kadra chciała dowiedzieć się od organu prowadzącego, z czego wynika tak mała kwota zaplanowana dla nich w budżecie oraz przede wszystkim, jakie plany względem ośrodka i pracowników mają władze powiatu. Na spotkanie nasza redakcja otrzymała zaproszenie od przedstawiciela kadry pedagogicznej. Niestety, w drzwiach usłyszeliśmy, że „jest to wewnętrzne spotkanie załogi z organem prowadzącym” i ostatecznie nie mogliśmy wziąć w nim udziału.

Problematyczna szkoła

W odpowiedzi na pytania, jakie zadaliśmy włodarzowi powiatu dotyczące sytuacji w jednostce, otrzymaliśmy informację, że to nie finanse, a nowelizacja dwóch rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych jest największym problemem i determinuje władze oraz zarząd powiatu do działania.

Zgodnie z §68 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 roku dom wczasów dziecięcych jest placówką przeznaczoną do okresowego pobytu dzieci i młodzieży w celu wspierania ich fizycznego i psychicznego rozwoju oraz wzmocnienia ogólnej kondycji psychofizycznej i kształtowania zachowań prozdrowotnych, z wykorzystaniem lokalnych warunków klimatycznych. Zapis rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 2 listopada 2015 roku stanowi, że wychowankowie przebywający w domu wczasów dziecięcych spełniają obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poprzez uczęszczanie do szkoły funkcjonującej w domu wczasów dziecięcych lub do szkoły poza domem wczasów dziecięcych.

- W Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie nie funkcjonuje szkoła. Dla wychowanków placówki są organizowane zajęcia edukacyjne, wychowawczo- opiekuńcze, specjalistyczne, rozwijające zainteresowania i uzdolnienia oraz aktywne formy wypoczynku zgodnie z ww. rozporządzeniem – mówi starosta Roman Fester. - W związku z planowaną zmianą dwóch powyższych rozporządzeń dotyczących pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych, tj. dom wczasów dziecięcych jest placówką przeznaczoną do okresowego pobytu dzieci i młodzieży w celu realizacji obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki z jednoczesnym wspieraniem ich fizycznego i psychicznego rozwoju oraz wzmocnienia ogólnej kondycji psychofizycznej i kształtowania zachowań prozdrowotnych, z wykorzystaniem lokalnych warunków klimatycznych organ prowadzący, tj. Powiat Ząbkowicki rozważa różne rozwiązania. W związku z tym, 14 stycznia zarząd powiatu spotkał się z wszystkimi pracownikami Domu Wczasów Dziecięcych w Bardzie, aby porozmawiać o przyszłości placówki w świetle planowanych zmian od 1 stycznia 2022 roku – informuje. - Po spotkaniu z pracownikami Powiat rozważa kwestię utworzenia szkoły w Domu Wczasów Dziecięcych. W tym celu wystosował zapytanie do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz dyrektora placówki o podanie kwalifikacji obecnie zatrudnionej kadry pedagogicznej, aby dostosować warunki do planowanych zmian w rozporządzeniach z 2015 i 2017 roku. To te dokumenty determinują konieczność restrukturyzacji lub likwidacji placówki, a nie inne czynniki – zaznacza szef powiatu.

[AKTUALIZACJA, 25.01, godz. 18]: O zamierzeniach MEN i nowelizacji przepisów dotyczących domu wczasów dziecięcych można przeczytać tutaj [KLIK]

Starosta jasno wskazuje, że decyzje jakie zostaną podjęte przez Zarząd Powiatu Ząbkowickiego będą konsultowane z radnymi i będą zależały od wyjaśnienia kwestii możliwości prowadzenia przez placówkę działalności w oparciu o zasoby kadrowe, jakie dzisiaj posiada ośrodek i infrastrukturę Domu Wczasów Dziecięcych. - Jeśli będzie podjęta decyzja o reorganizacji lub likwidacji jakiejkolwiek jednostki, taka informacja zostanie podana przez Zarząd Powiatu Ząbkowickiego – uzupełnia Fester. - Na chwilę obecną żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte – kończy szef powiatu.

Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, w ostatnich dniach pojawiły się także propozycje włączenia placówki DWD w Bardzie w struktury istniejącego Zespołu Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich lub utworzenie spółki z udziałem Powiatu Ząbkowickiego. Analizy nad przyszłością DWD w Bardzie trwają.

Do tematu będziemy wracać.

em24.pl

32

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Utworzenie szkoły, restrukturyzacja albo likwidacja. Co dalej z Domem Wczasów Dziecięcych w Bardzie?

  2021-01-25 09:48:50

  gość: ~mc2

  ogolniak na getta zlikwidowany i budynek sprzedany , szkola w Kamieńcu zlikwidowana, dom wczasowy w Bardzie tez do likwidacji??? Wyprzedawanie wlasnego majatku to ostatnia deska ratunku dla tego powiatu??? czy o o chodzi??? Az tak katastrofalna jest sytuacja powiatu ze jeden rok covid-u i brak zyskow z domu wczasowego oznacza konieczność likwidacji??? przeciez utworzenie jakiejs tam szkoly i rzekome rozporzadzenia to tylko przykrywka... jak to mowia jak sie psa chce uderzyc to i kij sie znajdzie . w kamiencu bylo za malo chetnych do uczeszczania do szkoly i ta likwidacje jeszcze mozna zrozumiec , z roku na rok coraz mniej dzieci uczy sie tez w pozostalych szkolach ponadgimnazjalnych [wychodza efekty ujemnego przyrostu w Polsce od kilkunastu lat] , ale czemu od razu sprzedano budynek zamiast pomyslec jak go zagospodarowac??? w domu wczasowym bedzie pewnie tak samo - najpierw likwidacja a potem sprzedaz budynku i za 10 lat placz ze juz nic zyskow nie przynosi a koszty oswiatowe ida w gore!!! podstawowa zasada ekonomii - likwiduje sie cos albo restrukturyzuje co przez lata przynosi strate!!! czy tam w tym zarzadzie w ogole ma ktos jakies pojecie o ekonomii czy najlepiej wyprzedac wszystko i nie myslec o tym do czego ktos przyjdzie za kilka nastepnych lat???

 • 2021-01-25 10:06:24

  gość: ~gość

  Z tego co widzę i słyszę to Pan Starosta raczy sobie ratować budżet samymi oszczędnościami i restrukturyzacjami krzywdząc ludzi. I tak w DPS-ach najlepiej zero nagród, a DWD najlepiej byłoby całkowicie zlikwidować - jak przynosił zyski to było ok, ale teraz to piąte koło u wozu. Tyle, że te piąte koło czasami się przydaje jak pierdyknie koło normalne. Może by tak dać przykład i zacząć oszczędności od siebie, bo przecież Starosta w moim mniemaniu stanowczo za dużo zarabia w kryzysie związanym z pandemią.

 • 2021-01-25 10:14:40

  gość: ~xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

  @~gość

  w dps opolnica ludzie pracowali i pracuja w bardzo trudnych warunkach!!!!!!! dzieci podczas covidu sa bardzo agresywne nie do konca rozumieja cala sytuacje!!!!!!!!!!!! ktos sie przejal nami???????!!!!!!!!! ktos nam wynagrodzil trud pracy???????

 • 2021-01-25 11:46:38

  gość: ~DPS

  @~xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

  Radni się przejęli, ale nie pracownikami, a budżetem i tym ze Pani Dyrektor DPS Zamek poprosiła o dodatkowe środki. Chciała wynagrodzić swoich pracowników za pracę w trudnym okresie i w wyjątkowo trudnych warunkach, ale pewnym osobom taki pomysł się nie spodobał. Szanowni Radni, gdzie Wy macie jakąś godność człowieczeństwa? Ludzie, czasem w wieku Waszych rodziców pracują za najniższą krajową, a Wy połowę tego bierzecie spotykając się na sesjach i komisjach.

  http://bip.powiat-zabkowicki.pl/artykul/159/2116/111-2020 - oto protokół, na którym Pani Dyrektor musi się tłumaczyć ze swoich decyzji. Ludziom się włosy na głowie jeżą jak czytają te wypowiedzi niektórych. Szok. Ten temat trzeba nagłaśniać!

 • 2021-01-25 10:09:11

  gość: ~Ja3

  @~mc2

  A co Ty myślałeś/-as, że tam ktoś z tych radnych powiatowych samodzielnie myśli i wyciąga wnioski? Przecież to tylko pionki na szachownicy. Startowałeś z PO, to głosuj tak, jak Ci każe przynależność partyjna. Startowałeś z PiS? Bądź w opozycji do wszystkiego, co tylko możliwe i da się chociaż w paru procentach sensownie uargumentować. Od zawsze powtarzałem, że głosowanie na listę w wyborach do powiatu to głupota - powiat to jeszcze za mały teren żeby ludzie kierowali się upodobaniami partyjnymi, a nie osobowymi. Potem takie kwiatki się rodzą, że nie ma dyskusji, radni nie wyciągają logicznych wniosków, a idą na sesję i podnoszą rękę kiedy każe szef klubu partyjnego. Co miesiąc do kieszeni kasują ponad tysiaka i wszyscy zadowoleni. Nie znam tematu DWD, ale jeśli dobrze rozumiem, to do tego ośrodka tam przyjeżdżają dzieci, płacą za pobyt pieniądze, państwo dopłaca za pobyt dzieci subwencję i budynek funkcjonuje? Jeśli tak, to po co to likwidować skoro nie jest to obciążeniem budżetu, a nawet profitem? A jak chodzi o rozporządzenia, no to się dostosować i tyle. Wpisałem w GOOGLE jak wygląda ten obiekt, bo tu nawet normalnego zdjęcia nie ma i wydaje się bardzo duży. Utworzyć w nim jakąś szkołę kolonijną, to chyba nie jest nic skomplikowanego. Jak nauczyciele nie mają kwalifikacji to ich wysłać na naukę (są programy unijne dot. doszkalania), utworzyć jakieś gabinety uczniowskie i temat zamknięty. Koszty będą, ale skoro wierzyć, że ten ośrodek przynosił rocznie zysk dla powiatu po kilkaset tysięcy to w moment te pieniądze się powinny zwrócić, a potem nadal przynosić zyski. Przecież non-sensem jest likwidacja czegoś, co przynosi dochód i to chyba wie każdy, nawet po podstawówce. No chyba, że chodzi o coś innego i jest tu jakieś drugie dno?

 • 2021-01-25 09:57:08

  gość: ~Pop

  Przekazać kościelnym, póżniej dotować,

 • 2021-01-25 10:10:51

  gość: ~wierny

  @~Pop

  popieram , zrobic oddzial bazyliki mniejszej zeby w czasach epidemii wierni mogli uczestniczyc w mszy swietej o godz 11 w dwoch budynkach bo do jednego juz wejsc nie moga ze wzgledu na limity i musza siedziec na dziedzincu

 • 2021-01-25 10:28:14

  gość: ~Ja3

  W Zobacz także przypadkiem (?) jest artykuł: dyrektor-menedżer z zastępcą i niższymi zarobkami od poprzedniczki:
  http://zabkowice.express-miejski.pl/wiadomosc/29957,dyrektor-menedzer-z-zastepca-i-nizszymi-zarobkami-od-poprzedniczki?utm_source=em&utm_campaign=zobacz_takze&utm_medium=News

  z tego wynika ze zakład ma dwóch dyrektorów - menadżera i dyrektora ds. oświatowych z wykształceniem pedagogicznym. Po co? Ta pani pedagog nie może być dyrektorem? Jedna pensja dyrektorska mniej to i w budżecie powiatu z 70 tysięcy oszczędności rocznie. Razy trzy lata to wychodzi z 200 tys. oszczędności. Tyle mogłoby dodatkowo zostać w budżecie starostwa. A jak nie tyle, bo trzeba byłoby dyrektorowi ds. oświatowych dać pewnie podwyżkę, to myślę, że co najmniej 100 tys. zł by się udało uratować. To tak jeszcze gwoli uzupełnienia mojej wcześniejszej wypowiedzi, bo dopiero teraz natknąłem się na ten artykuł o dyrektorze-menedżerze. Swoją drogą taka posada brzmi bardzo dumnie i stanowisko godne pozazdroszczenia patrząc z punktu widzenia tego, co je pełni.

 • 2021-01-25 11:00:47

  gość: ~venividivici

  Instytucja powiatu nie powinna istniec - przeniesc wszystko do gmin, zatrudnic po kilku pracownikow wiecej, rozdzielic obowiazki i ZLIKWIDOWAC POWIATY. Każdy byłby zadowolony gdyby mógł odebrać np. prawo jazdy albo dowód rejestracyjny u siebie w gminie, a nie w powiecie, no i kolejki byłyby mniejsze, bo petenci rozbici na siedem urzędów. Kiedy wreszcie ktoś w tym rządzie to zrozumie???

 • 2021-01-25 12:13:55

  gość: ~Bardzianka

  Pamiętam ten Dom Wczasowy i dzieci przyjeżdżające na kolonie jak jeszcze mieszkałam w Bardzie. Często spacerowali na urwisko z paniami opiekunkami. Ten obiekt istnieje co najmniej 30 lat. Szkoda, gdyby go trzeba było zlikwidować.

 • 2021-01-25 13:02:31

  gość: ~mieszkaniec

  jak powszechnie wiadomo,ten dyrektor Waszczuk jest z nadania partyjnego,jako emeryt ze służb pobiera miesięcznie ok.9 tys.zł na rękę nie płacąc składek ubezpieczeniowych,w Bardo dostaje ok.6 tys.zł.miesi.posiada duże oszczędności,mieszkania,działki i hektary,i tak przez stare ubeckie układy doi się biedną Polskę,p.Waszczuk nie jest odosobniony,tak się dzieje w całej Polsce od zakończenia wojny,prym wiodą emeryci mundurowi wyższych stopni i byli wysocy działacze zbrodniczej partyii,wystarczy prześledzić głośne afery z minionych lat,b.często przewijają się tam nazwiska emerytów wojskowych i byłych komuchów,przecież to jest gęsta pajęczyna znajomości i układów,dlatego tak gorliwie donoszą na Polskę ,gdzie się tylko da,najświeższe przykłady to sądownictwo,mąż byłej prezydent Gronkiewicz ,decyzją sądu ma zwracane miliony które zarobił na lewo,obywatel Niemiec tzw.byznesmen,chciał wystrzelać wszystkich Polaków,osoba która to ujawniła została skazana przez tzw...niezależny sąd..,przykładów można przytaczać setki tych zdemoralizowanych cwaniaków,którzy dla pieniędzy zrobią wszystko,a tak na koniec,,od kilku miesięcy Dom Wczasów nie pracuje,a czy pan dyrektor ma obniżoną pensję,ktoś wie???

 • 2021-01-25 13:42:50

  gość: ~Człowiek

  @~mieszkaniec

  Po co mieszać politykę do tak przyziemnej sprawy? Dobrze tu ktoś napisał, ze w radzie powiatu powinni zasiadać LUDZIE a nie partyjniacy. Decyzje powinny być podejmowane kierując się dobrem zarówno powiatu, jak i społeczeństwa (choć nie zawsze sie da) a nie przykazów partyjnych płynących z góry. Także panie i panowie radni myślcie samodzielnie, a nie tak, jak nakazuje Orzeszek, Fester, Gwóźdź i jeszcze inni. Żeby potem Wam wstyd nie bylo spojrzeć w oczy mieszkańcom, jak zapytają o pewne sprawy. Argument „głosowałem jak kazała przynależność partyjna” nie jest wystarczający na tak niskim szczeblu jak gmina i powiat. A co do tego, ze ludzi i tak nie interesuje kto jak głosuje, to macie racje. Do czasu maja to w czterech literach. Aż pewne sprawy nie zaczną ich dotyczyć. Wtedy zaczynaja się interesować

 • 2021-01-25 14:08:14

  gość: ~jano

  @~Człowiek W radzie powiatu jest sitwa PO tak zwany beton ząbkowicki.Radni powiatu szybka zmiana starosty, na co wy czekacie.Marian Kozyra radny liczymy na Pana czas na zmiany.......

 • 2021-01-26 17:36:56

  gość: ~szofer

  @~jano
  Marian Kozyra....POKO!

 • 2021-01-25 13:48:37

  gość: ~patrycja

  ZLIKWIDOWAĆ NAJŁATWIEJ

 • 2021-01-25 13:55:17

  gość: ~3456

  @~patrycja

  a jaka jest gwarancja ze jak zrobią szkole bo będzie to możliwe technicznie to dzieci zaczną przyjeżdżać???? Gwarancji nie ma . Domy wczasowe na subwencji państwa to relikt z PRL-u. Zlikwidować i budynek madrze zainwestować!!! Ale żeby zainwestować to trzeba mieć pieniądze i kółko się zamyka....

 • 2021-01-25 14:19:31

  gość: ~Ktoś

  Jeździły dzieci i jeździć będą

 • 2021-01-25 14:44:17

  gość: ~Mieszkaniec

  Zlikwidować owszem można, tylko czy o to chodzi, żeby wszystko likwidować? Równie dobrze dziś wszystkie szkoły można zlikwidować (dzieci uczą się zdalnie) a budynki mądrze zagospodarować! Pandemia w końcu przeminie, wycieczki będą przyjeżdżać i powiat znowu będzie zarabiać. Najważniejsze to znaleść mądre rozwiązanie, ostatnim powinna być likwidacja.

 • 2021-01-25 16:50:00

  gość: ~xyyy

  @~Mieszkaniec

  LIKWIDACJA - ALE KTO ZYSKA A KTO STRACI ?
  ZYSKA : DYREKTOR przedłużenie kontraktu menażerskiego bez konkursu jako likwidator

  STRACI: POWIAT - subwencję, dochody, zapłaci odprawy pracownikom i będzie ponosił koszty utrzymania pustego budynku
  STRACĄ : PRACOWNICY I ICH RODZINY - brak środków do życia
  STRACI : PAŃSTWO wypłaci zasiłek dla bezrobotnych i zasiłki celowe z opieki społecznej

 • 2021-01-25 15:04:07

  gość: ~Mieszkaniec

  Skoro przynosiło kilkaset tysięcy co roku a jedynie ma trochę przytkania przez covid to po co od razu sprzedawać ? Przecież niebawem otworzą i dalej będą tam dzieci jeździć. Skoro inne instytucje przynoszące większe straty się utrzymuje to tu musi być drugie dno.

 • 2021-01-25 15:07:52

  gość: ~gHYTh

  proszę matkę boską bardzką najjaśniejszego serca jezusowego o wspomożenie dla naszej bazyliki mniejszej parafii bardo. chcemy dodatkowego miejsca kultu w tym nawiedzonym przez boga najwyższego mieście! były obiekt po DWD byłby najlepszą ostoją dla wytrwałych i oddanych w wierze chrześcijan.

  wśród wyżyn barda obrałaś tron!!! najlepsza z matek! krynico zdrój!

 • 2021-01-25 19:37:14

  gość: ~ccxx

  a co na to radni-pisowi???

 • 2021-01-25 21:14:52

  gość: ~CD

  @~ccxx

  A co oni mogą? Za mali są żeby fikać

 • 2021-01-25 22:42:57

  gość: ~Ktos

  No i fikać zawsze można wręcz trzeba jeśli chodzi o dobro kilkudziesięciu ludzi którzy tam pracują mieszkamy w małym powiecie i wiemy kto tam pracuje kim są Ci ludzie

 • 2021-01-25 22:59:32

  gość: ~Wyborca

  Pan Starosta Fester to na samą myśl o likwidacji placówki, przynoszącej dochody powiatowi, powinien dostać czerwona kartkę od wyborców ze swojego okręgu.

 • 2021-01-26 00:28:35

  gość: ~Ja

  @~Wyborca Wyrzucić ze stanowiska.....

 • 2021-01-27 10:08:00

  gość: ~dps

  radni-bezradni co zrobiliscie zeby w dpsach pracowalo sie w czasie pandemii bezpiecznie albo za godziwe warunki??? sami sie spotykacie na kamerkach albo sesje prowadzicie korespondencyjnie w obawie o wasze zdrowie a pracownikow jednostek takich jak dps macie w glebokim powazaniu!!!!

 • 2021-01-30 15:43:39

  gość: ~Mieszkaniec

  Powiat ząbkowicki to żenada.Brak miejsc pracy i godziwej płacy, tylko podwyżki a w użędach coraz więcej pracowników DARMOZJADÓW

 • 2021-02-03 22:11:06

  gość: ~Marta

  Bzdura, pan starosta już dawno na stole miał projekt likwidacji Dwd

 • 2021-03-04 21:09:57

  gość: ~Roman

  @~Marta

  Po Bardzie krążą informację , że właśnie zarząd powiatu podjął uchwałę o likwidacji DWD Bardo, to już druga jednostka powiatu działająca w Bardzie jest likwidowana - koniec działalności - załoga do zwolnienia - rodziny w czasie pandemii pozbawione środków do życia - superr święta się zapowiadają - tylko podziękować staroście( szkoła z Opolnicy likwidowana, ale nikt z pracowników nie zostanie zwolniony )

 • 2021-03-04 22:04:17

  gość: ~nie

  @~Roman

  Proces likwidacji placówki oświatowej podzielony jest na dwa etapy - jednakowo znaczące dla skuteczności postępowania. Pierwszy etap likwidacji szkoły stanowi podjęcie przez radę gminy stosownej uchwały, zwanej powszechnie uchwałą intencyjną (art. 59 ust. 1 w związku z art. 5 c pkt. 1 u.s.o. ). Kompetencje gminy w zakresie likwidacji placówek oświatowych zostały zastrzeżone, także w ustawie o samorządzie gminnym (dalej także jako u.s.g. ). W myśl art. 30 ust. 2 pkt. 1 u.s.g. , zadaniem wójta, burmistrza, prezydenta miasta jest przygotowanie projektu uchwały rady gminy w sprawie zamiaru likwidacji szkoły.

  Podjęcie uchwały intencyjnej, stanowi jednocześnie przesłankę warunkującą rozpoczęcie trybu likwidacji.

 • 2021-03-04 22:12:01

  gość: ~kura znosząca złote jajka

  ostatnio dodany post

  @~Roman


  Dla Kazuo Inamoriego, 84-letniego miliardera, przedsiębiorcy, filantropa i buddyjskiego mnicha kluczem do sukcesu każdej firmy jest dbanie o interes pracowników. "Jeśli chcesz jajek, to dbaj o kurę. Jeśli będziesz ją straszyć lub zabijesz, to nic nie dostaniesz" - radzi Inamori.

  Kazuo Inamori jest założycielem giganta technologicznego Kyocera i koncernu telekomunikacyjnego KDDI. Ich łączna wartość jest wyceniana na około 82 miliardy dolarów a Kyocera daje zatrudnienie ponad 70 tysiącom osób. Kilka lat temu został też prezesem Japan Airlines, którym groziło bankructwo. Postanowił pracować nie pobierając wynagrodzenia, a rok później spółka przyniosła zyski i w 2012 roku z sukcesem wróciła na giełdę w Tokio.

  Kazuo Inamori daje inwestorom dużo do myślenia, stawiając na pierwszym miejscu interesy swoich pracowników, a nie akcjonariuszy spółki. Buddyjski kapłan–miliarder daje złotą zasadę traktowania pracowników: "Jeśli chcesz jajek, to dbaj o kurę. Jeśli będziesz ją straszyć lub zabijesz, to nic nie dostaniesz" - uważa Inamori. - "Firmy należą do akcjonariuszy, ale setki albo tysiące pracowników jest w nią zaangażowanych. Kura musi być zdrowa" – zaznacza. (źródło: Bloomberg)

  Miliarder uważa, że "władze firm powinny dążyć do tego, aby ich pracownicy byli zadowoleni zarówno pod względem finansów, jak i rozwoju. To powinno być celem, a nie praca dla akcjonariuszy".

REKLAMA