Express-Miejski.pl

330 zaszczepionych, kolejni czekają. W ząbkowickim szpitalu trwają szczepienia osób z grupy „zero”

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

W szpitalach węzłowych na terenie całej Polski trwają szczepienia pracowników sektora ochrony zdrowia. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w ząbkowickim szpitalu.

Pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 wyprodukowane przez konsorcjum Pfizer-BioNTech w ilości 150 sztuk dotarły do placówki św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich 30 grudnia i tego samego dnia zaczęły się także pierwsze szczepienia w tzw. „etapie zero”. Otrzymali je pracownicy sektora ochrony zdrowia (również ci wykonujący indywidualną praktykę), jak również pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym także w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Prawo do szczepień w „etapie zero” mają dodatkowo rodzice hospitalizowanych wcześniaków.

4 stycznia w ramach drugiej dostawy szpital otrzymał 180 dawek szczepionki. Szczepienia kolejnych pracowników z grupy „zero” rozpoczęły się jeszcze tego samego dnia. Do tej pory w ząbkowickim szpitalu zaszczepiono łącznie już 330 osób, a to nie koniec.

- Jeszcze conajmniej 180 osób z grupy „zero” czeka na zaszczepienie. Kolejnej dostawy szczepionek spodziewamy się dziś (11 stycznia - przyp. red). Do naszej placówki ma trafić kolejne 180 dawek - informuje Alicja Kulawiec, dyrektor szpitala św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich. Będzie to trzecia tura szczepionek dla ząbkowickiej placówki i wszystko wskazuje na to, że nie ostatnia. Zapisy dla priorytetowej grupy „zero” trwają do 14 stycznia.

Od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 70 lat. E-skierowania dla tej grupy wystawione zostaną automatycznie, według PESEL. Na szczepienia będą one mogły zarejestrować się:

 • korzystając z infolinii NFZ 989
 • przez internet, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta
 • dzwoniąc do punktu szczepień

Osoby 70+ to wybrana część „grupy pierwszej” jeśli chodzi o Narodowy Program Szczepień. To oni w pierwszej kolejności mają otrzymać szczepionki, gdyż są najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Planuje się, że pierwsze szczepionki seniorzy otrzymają w poniedziałek, 25 stycznia. Dopuszczalne będzie też szczepienie osób młodszych. To jednak wyjątek dotyczący pensjonariuszy domów pomocy społecznej.

W dalszej kolejności zaszczepione zostaną pozostałe osoby należące do „grupy pierwszej, czyli osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe.

Jak wygląda szczepienie?

 • Szczepionka jest podawana domięśniowo, najlepiej w mięsień naramienny
 • Otrzymasz dwie dawki szczepionki (0,3 ml każda) w odstępie co najmniej 21 dni. Nie ma możliwości, by druga dawka została zastąpiona szczepionką innego producenta niż ta, która została podana w pierwszej dawce
 • nie ma konieczności dostosowywania dawki u osób w wieku 65 lat i więcej
 • szczepionka może nie zapewniać pełnej ochrony przed upływem co najmniej 7 dni od otrzymania drugiej dawki.

Szczepienie odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. Przed szczepieniem otrzymasz kwestionariusz do wypełnienia. Nie ma zaleceń dotyczących szczególnego przygotowania do szczepienia.

Zgłoś i omów z personelem szczepiącym, jeżeli:

 • miałeś ciężką reakcję alergiczną lub zaburzenia oddychania po jakimkolwiek szczepieniu
 • zemdlałeś po zastrzyku
 • chorujesz na cokolwiek w tej chwili
 • masz problemy z krzepnięciem krwi, łatwo tworzą się siniaki lub przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe;
 • masz osłabiony układ immunologiczny w wyniku choroby, takiej jak zakażenie wirusem HIV
 • przyjmujesz leki (np. kortykosteroidy) wpływające na odporność oraz leki immunosupresyjne.

Powiedz personelowi o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planujesz stosować oraz o jakichkolwiek niedawno otrzymanych szczepionkach.

Nie zostaniesz zaszczepiony/a, jeśli masz ciężką chorobę przebiegającą z gorączką lub ostrą infekcją. Występowanie łagodnej infekcji i/lub niewielkiej gorączki nie powinno prowadzić do przesunięcia szczepienia.

Po podaniu szczepionki zostaniesz pod obserwacją przez co najmniej 15 minut.

Szczepienie nie jest obowiązkowe, jednak im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza.

mwinnik / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • 330 zaszczepionych, kolejni czekają. W ząbkowickim szpitalu trwają szczepienia osób z grupy „zero”

  2021-01-14 12:26:11

  gość: ~covid

  ostatnio dodany post

  tak tak…
  szczepic się pisowskie scirewa

REKLAMA