Express-Miejski.pl

Dwa razy więcej zgonów niż urodzeń, coraz mniej mieszkańców. Statystyki z gminy Bardo za 2020 rok

Bardo w zimowej perspektywie fot.: Karol Fester

Nie ulega zmianie trend dotyczący ujemnego przyrostu naturalnego. W 2020 roku w gminie Bardo na świat przyszło 35 nowych mieszkańców przy 84 odnotowanych zgonach.

Ujemny przyrost naturalny zauważany jest w całym kraju. W 2018 roku roku na terenie gminy zmarło 26 osób więcej, aniżeli przyszło na świat. W 2019 roku ta statystyka była jeszcze mniej korzystna. Przyrost naturalny wyniósł -34. W tym roku różnica między zmarłymi, a urodzonymi mieszkańcami wynosi już 49 osób.

Zauważalny jest też spadek stałych mieszkańców gminy. Na dzień 1 stycznia 2020 roku osób posiadających meldunek stały było 5138 osób, natomiast na dzień 1 stycznia 2021 roku było ich 80 mniej. Ponadto niemal 40 proc. mieszkańców gminy to emeryci bądź dzieci i młodzież do 18 roku życia. Niewiele ponad 60 proc. mieszkańców gminy Bardo to osoby znajdujące się w wieku produkcyjnym.

Dane z UMiG w Bardzie na dzień 1 stycznia 2021:

 • Ilość zarejestrowanych urodzeń:
- ogółem: 35 (dziewczynki: 16, chłopcy: 19)
 • Imiona, które rodzice nadawali swoim urodzonym dzieciom:
najpopularniejsze imiona męskie - Antoni
- najpopularniejsze imiona żeńskie  - Blanka
- imiona niespotykane lub oryginalne - Gaja, Otto
 • Ilość zarejestrowanych zgonów: zmarło 84 mieszkańców gminy Bardo (35 zarejestrowanych w USC w Bardzie)
 • Ilość zarejestrowanych małżeństw14
 • Ilu świeżo upieczonych małżonków zawierało związek małżeński po raz pierwszy: 12 par
 • Największa różnica wieku w zawieranym związku: 30 lat
 • Liczba par odznaczona medalami za długoletnie pożycie małżeńskie: 10 par
 • Ilość zarejestrowanych rozwodów: 8
 • liczba osób, które uzyskały pełnoletność: 61
 • liczba mieszkańców gminy:
- stałych: 5058
- liczba osób z zameldowaniem stałym oraz czasowym: 5164
 • liczba kobiet w wieku produkcyjnym - od 18 do 59 roku życia - 1428
 • liczba mężczyzn w wieku produkcyjnym - od 18 do 64 roku życia - 1688
 • liczba osób, które zgłosiły wyjazd za granicę - 0

em24.pl

16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Dwa razy więcej zgonów niż urodzeń, coraz mniej mieszkańców. Statystyki z gminy Bardo za 2020 rok

  2021-01-05 12:40:46

  gość: ~PL

  Brawo Panie Burmistrz. Niech dalej podnoszą wszystko, najdroższa gmina w okolicy.

 • 2021-01-05 13:26:46

  gość: ~zimnylech

  @~PL
  O co chodzi ? Pan Burmistrz się wyżywi choćby liczba baranów pardon mieszkańców spadła o połowę i więcej zawsze zostanie mu 15 -stka wiernych przydu..pasów

 • 2021-01-05 15:30:54

  gość: ~Ja

  Tak, bo to burmistrza wina, że ludzie umierają i się nie rodzą. Oj baranki, baranki...

 • 2021-01-05 15:57:41

  gość: ~do Ja

  @~Ja
  Zależy zależy, Pan Burmistrz jest jeszcze w wieku tzw. prokreacyjnym , może więc przyczynić nam kilkoro noworodków , przecie chłop na schwał i niejedna laseczka kolankami pociera na jego widok , fama głosi co on portki nie od parady nosi, to po pierwsze , po drugie to burmistrz i rada decyduja o kierunkach rozwoju gminy , o warunkach życia jego mieszkanców . i kto tu jest BARANEM ?

 • 2021-01-05 17:53:30

  gość: ~PL

  @~Ja
  Baranku, a czyja wina, że młodzi wyjeżdżają, bo nie mają przyszłości w tym mieście. Stawka za śmieci największa w powiecie to też nie wina Burmistrza. To za co Burmistrz odpowiada ?

 • 2021-01-05 15:43:20

  gość: ~ostry

  a kto naprawi boisko w potworowie???????????????????

 • 2021-01-06 01:08:48

  gość: ~Freddy

  "tu się chce żyć" słowa burmistrza Ząbkowic. Ciekawe jak wyglądają takie dane w Ząbkowicach. Jemu i jego świcie na pewno chce się żyć w Ząbkowicach.

 • 2021-01-06 01:54:32

  gość: ~Iks

  W Bardzie niestety od wielu lat nie dbało sie o mlodych ludzi, brak miejsc pracy, ale przede wszystkim brak mieszkań. Nikt nie pokusił się przeznaczyć działek pod zabudowę jednorodzinną bądź deweloperską, wówczas zatrzymuje się mlodych, którzy oddają dzueci do przedszkola, szkoły, płacą podatki w gminie gdzie mieszkają... a tu stawiało się na wieczorki z seniorkami, na dom seniora, zamiast np.żłobka. Oczywiście, o naszych seniorów również nalezy dbać, ale np.zapeniając im dobra opiekę zdrowotną lub organizując wydarzenia kulturalne. Żeby młodzi pozostali w mieście muszą być infrastruktura, nie hotele dla turystów a dzialki pod budowę dla mlodych ludzi.

 • 2021-01-06 11:33:02

  gość: ~złote dziecko

  Mieszkańcy mamy w Bardzie ja piernicze....korty tenisowe,park w budowie i zaraz będzie skatepark i co najważniejsze dom seniora będzie.Mam pytanie do radnych która z tych inwestycji przyniesie dochód lub przyciągnie turystów.

 • 2021-01-06 13:00:49

  gość: ~Padre

  @~złote dziecko
  Nigdzie nie słyszałem i nie czytałem aby Miłościwie Nam Panujący JAKĄKOLWIEK inwestycje realizował mając na względzie przyszłe zyski dla gminy.Jeśli już to wiele inwestycji zrealizował za publiczny grosz z myślą o zyskach znajomych królika vide Złoty Chłopiec .Nie rozumiem więc skąd twoje rozczarowanie

 • 2021-01-06 16:55:58

  gość: ~Miszcz

  @~złote dziecko
  Dom seniora musi być, to takie zabezpieczenie dla króla i pewnie dla kilku jeszcze ulubieńców w razie w. A, najważniejsza rzecz trzeba skończyć za wszelką cenę do końca kadencji bo przydałoby się jeszcze przejść gdyby nie daj boziu nóżka się powinęła. Btw. Orientuje się ktoś ile to już publicznych baniek w tą ruderę poszło, a ile jeszcze pójdzie? Ale co tam! " Im droższy jest ten miś..."

 • 2021-01-06 19:32:12

  gość: ~Obiektywny

  Akurat obiekt po byłym przedszkolu to obiekt gminny i inwestycja jest wskazana, tylko pytanie, po co dostosowywać to w całości dla SENIORÓW, skoro można zrobić wielofunkcyjny budynek i wykorzystać go częściowo na żłobek, częściowo dla seniorów, częściowo może jako hmm, noclegownię dla gości gminnych? Miejsce, które mogłoby przynosić coś gminie, jakieś dochody, albo przynajmniej nie obciążać budżetu poprzez płacenie za spanie gości w hotelach. Może jakieś pomieszczenie rehabilitacyjne z myślą o seniorach, ale i również osobach, które chciałyby skorzystać z pomocy fizjoterapeuty? Zamiast pompować kupę pieniędzy w miejsce, gdzie będzie spotykało się, przy optymistycznym założeniu, 20 osób, to może byłoby fajniej, gdyby nowoczesny obiekt był wykorzystywany różnorodnie i przede wszystkim każdego dnia przez kilkanaście godzin. Myślę, że seniorzy by się nie pogniewali, bo z całym szacunkiem, ale ja tych ćwiczących seniorów siedzących po 10h i integrujących się, no to jednak nie widzę. W ogóle, było jakieś rozeznanie ile osób będzie zainteresowanych tym domem / centrum seniora? Jakie wyniki?

 • 2021-01-06 19:42:52

  gość: ~Obiektywny

  Aha i jeszcze jedno. W ogóle nie mam urazy do burmistrza, bo w Bardzie bywam rzadko, więc ciężko mi opiniować i oceniać jego wszystkie decyzje, aczkolwiek o centrum seniora nie słyszałem wśród znajomych pochlebnych opinii. Moi rodzice też już kwalifikują się do grona seniorów (70+). Oboje jednak mają problemy z chodzeniem i nie wyobrażają sobie korzystać z tej tzw. atrakcji, teoretycznie robionej dla nich. W pełni więc te nieprzychylne komentarze rozumiem. Najczęściej powtarzane to właśnie, że to inwestycja dla paru osób. Goszczę tu kilka razy do roku, Bardo się zmienia (jak wszystkie miasta dzięki dotacjom i ich skutecznym pozyskiwaniu), ale jak rozmawiam z rodziną i bliskimi, którzy tu mieszkają i żyją na co dzień, to już tak optymistycznie nie jest, bo... właśnie takich paradoksów jest zbyt dużo, czyli robienie czegoś dla małej grupy osób, nie dla całości społeczeństwa. Największy paradoks to chociażby opłaty za śmieci - jak wyczytałem na tym portalu, że w Bardzie osoba za śmieci płaci 32 zł, to początkowo myślałem, że to literówka i chodziło o 22. Potem zerknąłem na pozostałe okoliczne gminy i ceny choć niższe, to też blisko 30 zł. Powiem, że jestem w szoku, bo taniej jest...we Wrocławiu :) 29 zł / osoba. Pytanie, czy nie lepiej byłoby dokonać ponownej kalkulacji kosztów i obniżyć nieco ceny? Nie wierzę, że we Wrocławiu usługa odbioru odpadów jest łatwiejsza niż w Bardzie :) To takie moje spojrzenie byłego mieszkańca, ale chcącego wrócić do rodzinnego miasta za kilkanaście lat.

 • 2021-01-06 20:07:43

  gość: ~Padre

  @~Obiektywny
  W temacie i klimacie. Ano wyludnia się nam gmina ,chociaż niektórzy wielbiciele trąbią ,że wprawdzie jest nas coraz mniej ale miasto pięknieje , szczególnie nocą jak psich kup nie widać, teraz dodatkowo aura swoje dorzuciła ,znaczy się śniegiem paskudztwa przykryła . Wcześniej jakowyś bezobjawowy geniusz wysmrodził w komencie co burmistrzunio nie odpowiada za wyludnienie oddanej mu w pacht gminy i miasta. Otóż informuję posiadacza pustostanu po rozumie ,że to Miszcz i jego ferajna dla picu zwana Radą opracowują i wdrażają strategię rozwoju gminy , jak im to wychodzi to widać i czuć. Stałym punktem programu wyborczego Bajarza Ludowego jest , Achtung : budowa mieszkań socjalnych , trudno aby zarabiający najniższą krajową obywatele naszego grodu nawet gdyby jakimś cudem otrzymali od gminy działkę w te pędy rzucili się do budowy własnego domostwa . Inna sprawa , to wobec braku Planu Zagospodarowania Przestrzennego , którego długo jeszcze a raczej w ogóle za panowania tego Miszcza Picu nie będzie , żaden młody ,na dorobku o budowie własnej sadyby niech nie marzy . Powie taki co w przestrzeni miedzy uszami nie posiada nawet śladu materii organicznej , tu piję do osobnika mieniącego się „Ja”, to niech się buduje taki młody gdzieś w pobliskiej wsi. Hmm… tak też można….. postawić hacjendę w szczerym polu , no a co z uzbrojeniem terenu ? Wiem prąd z paneli foto, woda z deszczu a sra…ć do wygódki .I tu dochodzimy do clou sprawy ,Miszczowskim posunięciem Bajarz Ludowy po wsze czasy zlikwidował możliwość normalnego skanalizowania wszystkich poza Przyłękiem i części a Opolnicy wiosek . Właśnie niedawno wojewoda ogłosił co na wniosek Miszcza zmieniono obszar i granice aglomeracji . Kumaci wiedzą jakie to niesie konsekwencje .

 • 2021-01-07 08:41:20

  gość: ~Obiektywny

  @~Padre

  A można trochę konkretniej?

 • 2021-01-07 10:52:40

  gość: ~Padre

  ostatnio dodany post

  @~Obiektywny
  Przecież sam podałes konkrety porównując koszty usług komunalnych we Wrocławiu i u nas , porównaj dodatkowo co miasto Wrocław ma do zaoferowania mieszkańcom a co mieścina Twoim Rodzicom .Jakich jeszcze oczekujesz konkretów ? Dalej dziwi Cie ,że młodzi nie chcą wiązac przyszłości z bardem ?Nie widzisz związku ?

REKLAMA