Przyszłych nabywców samochodów osobowych zainteresuje szczególnie możliwość wykupienia krótkoterminowego OC dla aut sprowadzonych z zagranicy.
Dla jakich jeszcze pojazdów można otrzymać OC na krócej niż rok?
To, jakie pojazdy mogą być ubezpieczone na krócej niż 12 miesięcy, jest określone w Ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wszystkie rodzaje tych pojazdów są bardzo dokładnie opisane w artykule pod tytułem „OC na miesiąc — kto może je wykupić?”.
Są to następujące typy pojazdów:
Niektóre grupy pojazdów mogą być zarejestrowane czasowo. Czasowej rejestracji dokonuje się na przykład w celu przetransportowania samochodu na badanie techniczne albo z miejsca jego zakupu do miejsca odbioru. Czasowa rejestracja musi być w końcu zastąpiona przez rejestrację stałą, ale na okres jej obowiązywania można wykupić krótkoterminowe OC. W tym wypadku musi ono obowiązywać przez minimum 30 dni.
Również niektóre samochody zarejestrowane na stałe mogą mieć wykupione krótkoterminowe OC na przynajmniej 30 dni. Są to przede wszystkim auta sprzedawane w komisach. Z tego względu krótkoterminowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest nazywane OC komisowym.
Właściciele przedsiębiorstw zajmujących się skupem i sprzedażą samochodów mogą wykupić OC komisowe, ale nie mają takiego obowiązku. Mają możliwość skorzystać z tego samego prawa, które przysługuje wszystkim nabywcom używanych aut — z prawa do wykorzystania obowiązującej polisy do końca jej ważności. Muszą wykupić krótkoterminowe OC tylko wtedy, gdy poprzednie ubezpieczenie skończy się, zanim pojazd zostanie sprzedany kolejnemu właścicielowi. Wtedy nabywca auta z komisu też musi znaleźć nowe ubezpieczenie, gdy tylko krótkoterminowe OC przestanie obowiązywać.
Samochody udostępniane do jazd testowych klientom salonów sprzedaży również mogą mieć wykupione OC na przynajmniej30 dni.
Pojazdy zabytkowe, mające przynajmniej 40 lat albo minimum 25 lat, ale odznaczające się szczególną wartością historyczną, mogą być ubezpieczone na 30 lub więcej dni. Co ciekawe, mogą wcale nie mieć wykupionej polisy w okresie, gdy nie poruszają się po drogach. Taki przywilej przysługuje tylko im oraz niektórym rodzajom pojazdów wolnobieżnych.
Użytkownicy pewnych rodzajów pojazdów wolnobieżnych mają prawo wykupić dla nich OC tylko na czas, kiedy będą używane w ruchu drogowym. Takie ubezpieczenie można kupić na przynajmniej 3 miesiące. Jednak dla pojazdów regularnie używanych w gospodarstwach, rolnicy muszą wykupić całoroczne OC.
OC krótkoterminowe w przeciwieństwie do całorocznego nie jest automatycznie przedłużane przez firmę ubezpieczeniową, dlatego po jego zakończeniu trzeba koniecznie pamiętać o wykupieniu nowej polisy. Udogodnieniem, jakie wiąże się z brakiem automatycznego przedłużenia krótkoterminowego OC, jest to, że nie trzeba składać wypowiedzenia umowy ubezpieczenia, jeżeli ma się zamiar zmienić firmę wystawiającą polisę.
Właściciele pojazdów, które mogą być ubezpieczone na krócej niż rok stają przed wyborem całorocznego bądź krótkoterminowego OC. Starannie wybrane 12-miesięczne OC może okazać się bardziej opłacalne niż kupowanie kilku krótkoterminowych ubezpieczeń na przykład dla samochodu historycznego.
W celu znalezienia najtańszego OC na rok można skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Jest to nowoczesne narzędzie umożliwiające szybkie poznanie dopasowanych do swoich potrzeb ofert kilku lub kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Można znaleźć ubezpieczenie OC samochodu na porownywarka-oc-ac.pl.
W niektórych towarzystwach da się otrzymać specjalną zniżkę za zakup ubezpieczenia przez internet. Znalezienie najtańszego OC w porównywarce, a następnie zdobycie zniżki za wykupienie polisy online pozwolą na zaoszczędzenie na obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu.
mat. sponsorowany
REKLAMA
REKLAMA