Express-Miejski.pl

Dzień Babci i Dziadzia

Dzień Babci i Dziadka fot.: macanudo / sxc.hu

Dziś swoje święto obchodzą wszystkie Babcie. Każda powinna od swojego wnuka usłyszeć w tym dniu życzenia. Natomiast jutro ciepłe słowa skierujemy do Dziadziusiów.

W Polsce obchodzone 21 stycznia, w tym samym dniu w Bułgarii, ale np. w Brazylii 26 lipca. W Stanach Zjednoczonych Ameryki to święto nie ma stałej daty - jest to pierwsza niedziela po “Święcie Pracy”, a zatem są to okolice 9-10 września. W Wielkiej Brytanii Grandmother Achievement Day świętuje się 11 lutego. Fête des Grand-Mères we Francji to pierwsza niedziela marca. Opa- en Omadag w Holandii to święto ruchome.

Pomysł powstania tego święta w Polsce pojawił się w tygodniku "Kobieta i Życie" w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować "Express Poznański". W roku 1966 również "Express Wieczorny" ogłosił dzien 21 stycznia dniem babci. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka.

W Polsce święta te obchodzone są głównie w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach. Już wczoraj większość Babć i Dziadziusiów ze Stolca otrzymała zaproszenie na obchody ich święta na Świetlicy Wiejskiej. Co prawda spotkanie odbędzie się po czasie (29 stycznia), ale z pewnością program przygotowany przez dzieci ze szkoły podstawowej wynagrodzą wszystkim tygodniowy okres oczekiwania.

Wszystkim Babciom i Dziadkom (w tym także naszym) z okazji ich Święta składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia (przede wszystkim!), szczęścia, radości, a także pociechy ze wszystkich wnuków oraz prawnuków..

ankli / wikipedia.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA