Express-Miejski.pl

Rząd wprowadza Tarczę Branżową. Dla kogo przewidziano pomoc?

Tarcza branżowa to instrument pomocy dla przedsiębiorstw najbardziej dotkniętych przez kryzys. O wsparcie mogą ubiegać się właściciele firm działających w branży gastronomicznej, rozrywkowej, fitness, a także sprzedaży detalicznej fot.: Krystian Maj / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dziś wprowadzenie Tarczy Branżowej. Wsparciem zostaną objęte najbardziej dotknięte lockdownem branże. Kto może liczyć na pomoc?

- Znajdujemy się w decydującym momencie walki z koronawirusem. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii a zapaścią gospodarki. Rzeczywistość jest inna od wiosennej i dużo bardziej wymagająca. Znalezienie rozwiązania jest trudne. Wirus nie pozostawia nam wiele pola manewru. Jednak walczmy z całych sił i wszelkimi środkami, jakimi dysponuje państwo polskie! - mówił szef rządu podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział także wicepremier Jarosław Gowin i minister finansów Tadeusz Kościński.

Premier Morawiecki przyznał, że rząd ponownie wesprze wszystkie przedsiębiorstwa i branże dotknięte przez kryzys. - Niektóre sektory są w dużo trudniejszej sytuacji niż inne - mówię oczywiście o gastronomii, rozrywce, branży fitness czy handlu, w tym targowiskach, które różnią się od sklepów wielkopowierzchniowych. Dla nich przygotowaliśmy specjalne rozwiązania - dodawał.

Są cztery podstawowe filary pomocy:

  • Dla poszczególnych sektorów rząd wprowadza zwolnienie ze składek ZUS za listopad.
  • Przedsiębiorcy otrzymają również postojowe za ten miesiąc, czyli dopłatę z budżetu na utrzymanie miejsc pracy.
  • Bezzwrotne dotacje dla małych i mikrofirm w wysokości do 5 tys. zł, które borykają się z problemami.
  • Zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok z jednoczesną rekompensatą dla samorządów. Budżet centralny bierze na siebie cały ciężar tego rozwiązania.

Kryterium jest proste - wystarczy, że przedsiębiorca osiągnie przychód mniejszy o 40 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2019.
Prezentowane rozwiązania dotyczą listopada. - Jeżeli będzie to koniecznie, to dokonamy odpowiedniego dostosowania przepisów i przedłużenia wsparcia - zapowiedział premier.

Program pomocy dotyczy 170 tysięcy firm zatrudniających ponad 372 tysiące ludzi i ma wartość około 2 miliardów złotych. Premier na konferencji prasowej wskazał konkretne branże, które mogą ubiegać się o pomoc z nowego instrumentu. Wśród nich znalazły się:

  • Gastronomia (restauracje, puby, bary, kawiarnie)
  • Rozrywka (targi, kina, teatry)
  • Branża fitness (siłownie, kluby fitness, baseny, aquaparki)
  • Sprzedaż detaliczna

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA