Express-Miejski.pl

W Ciepłowodach popłynie gaz ziemny. Na początek utworzą stację regazyfikacji

Pierwszy etap gazyfikacji ma polegać na budowie stacji regazyfikacyjnej. Zostanie ona zlokalizowana na działce w sąsiedztwie urzędu gminy należącej do samorządu. Jej budowa ma rozpocząć się lada dzień fot.: cng-lng.pl

8 października wójt Łukasz Białkowski podpisał umowę z Polską Spółką Gazownictwa na budowę stacji regazyfikacyjnej i rozpoczęcie procesu gazyfikacji gminy.

- To niewątpliwie historyczny moment dla naszej gminy i wymierny efekt pięcioletnich rozmów i korespondencji wymienianej z Polską Spółką Gazownictwa - mówi włodarz.

Pierwszy etap gazyfikacji ma polegać na budowie stacji regazyfikacyjnej. Zostanie ona zlokalizowana na działce w sąsiedztwie urzędu gminy należącej do samorządu. - Prace nad budową stacji mają potrwać kilka tygodni i rozpoczną się lada dzień - zapewnia wójt. Stacja regazyfikacyjna to główny element całego procesu gazyfikacji. To do niej za pomocą cystern dostarczany będzie gaz w stanie ciekłym. W stacji ma zachodzić proces związany z jego przywróceniem do formy gazowej, a następnie za pomocą lokalnych gazociągów surowiec będzie dystrybuowany już do odbiorców.

- Umowa podpisana kilka dni temu jest efektem kilkuletnich starań, które za moment ujrzą światło dzienne. Pierwszy etap gazyfikacji Ciepłowód będzie polegał na budowie stacji i podłączeniu do sieci gazowniczej budynku urzędu gminy. Ten proces ma odbyć się jeszcze w tym roku - mówi wójt. Wiosną 2021 roku do sieci gazowej podłączone zostaną inne instytucje gminne - ośrodek zdrowia, szkoła oraz Gminny Ośrodek Kultury i Promocji w Ciepłowodach. - W pierwszej kolejności możliwość korzystania z sieci gazowej będą mieli mieszkańcy i przedsiębiorcy, których obiekty zlokalizowane są w niedalekiej odległości od stacji regazyfikacyjnej. Stopniowo sieć będzie rozbudowywana, aby w ciągu kilku lat możliwość przyłączenia do niej mieli wszyscy ciepłowodzianie oraz mieszkańcy sąsiednich wsi - mówi Białkowski.

Dzięki gazyfikacji gminy mieszkańcy będą mieli szersze możliwości jeśli chodzi o wymianę źródeł ciepła. Po podłączeniu się do sieci gazowej będą mogli dokonać wymiany źródeł grzewczych na nowoczesne piece gazowe. - To kolejne udogodnienie i alternatywa jaką damy naszym mieszkańcom - dodaje.

Białkowski nie ukrywa, że gazyfikacja gminy to milowy krok w rozwoju samorządu. - Stajemy się konkurencyjni dla innych gmin i bardziej atrakcyjni niż dotychczas dla przedsiębiorców. Mamy wszystkie potrzebne media, aby rozmowy z inwestorami nie kończyły się fiaskiem w momencie, gdy poruszamy temat związany właśnie z mediami - zauważa wójt.

Włodarz podkreśla, że temat gazyfikacji był podnoszony w Ciepłowodach od wielu lat. Jak dodaje, był też jednym z priorytetów w momencie, gdy obejmował stanowisko wójta. - Nie mówiliśmy o tym głośno, chociaż przełom w rozmowach miał miejsce już jakiś czas temu. Nie chcieliśmy chwalić się planami, chcemy chwalić się wymiernymi efektami, a takimi są podpisanie umowy i za chwilę pierwsze prace nad tworzeniem stacji. 2020 rok dla naszego samorządu jest szczególny. Pozyskaliśmy kilkanaście milionów funduszy zewnętrznych na realizację różnych inwestycji, a rok zakończymy innym, mocnym akcentem inwestycyjnym polegającym na budowie stacji. Jesteśmy małym samorządem, ale nie marnujemy czasu i cały czas się rozwijamy - kończy Białkowski.

em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W Ciepłowodach popłynie gaz ziemny. Na początek utworzą stację regazyfikacji

  2020-10-16 12:25:05

  gość: ~Soltys

  Szkoda ze w Stoszowicach wójt nie ma czasu ani ochoty tematem się zająć a zadymiona Srebrna Góra ma być nieatpliwą perłą zimowej gminy Stoszowice

 • 2020-10-16 23:16:06

  gość: ~Aśka

  Stacja regazyfikacji to dopiero początek. Jeśli PGNIG uzna że im ten interes się opłaca podłączy gaz ziemny. Czy ktoś korzysta z przyłącza do stacji regazyfikacji? Jaki jest koszt ogrzania domu w porównaniu do gazu ziemnego? Jaki kosz przyłącza?

 • 2020-10-17 16:45:13

  gość: ~Arek

  Chodników brakuje, ale gaz będzie.

 • 2020-10-17 20:28:59

  gość: ~Szeik

  Obietnice nic nie kosztują to tylko ankiety, Radni chcą udowodnić że zapracowali na wysokie diety, gaz chwytliwy temat ? ❓. ‼️ Wizje ciąg dalszy i bezcenne.

 • 2020-10-17 20:51:35

  gość: ~CHwDw

  A co z Kamieńcem wujcie/

 • 2020-10-18 10:03:19

  gość: ~kaja

  wójt Stoszowic jeżdżi po manifestacjach

 • 2020-10-18 10:08:43

  gość: ~Marek

  ostatnio dodany post

  Cieplowodach każdy chce mieć gaz z sieci a nie z butli, istotne są koszty wykonania przyłączy do każdego gospodarstwa a Radni nie mają takiego rozeznania

REKLAMA