Naukowcy przewidują, że ropy wystarczy nam na 30-40 lat, gazu na 64 lata, węgla na 150 lat. Co dalej? Gdzie szukać nowych źródeł energii, jeśli nawet źródła uranu wyczerpią się na pół wieku?
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach zaczął realizować kolejny projekt edukacyjny pn. „Napędowe elektrony”. Na realizację tego projektu przedstawiciele Banku Zachodniego, pan dyrektor Aleksander Prus i pani Monika Krasińska z oddziału w Ziębicach, przekazali dyrektorowi Mariuszowi Szpilarewiczowi i pani prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji ZSP Ziębice Joannie Smętkiewicz decyzję o dotacji z Fundacji BZ WBK.
Kilka dni później rozpoczęła się realizacja projektu. Uczniowie najpierw zwiedzali laboratoria Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, gdzie zespół naukowców pod kierunkiem prof. dra hab. Leszka Romańskiego pracuje nad pozyskiwaniem i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Profesor Romański w bardzo ciekawy sposób przedstawił, jak obecnie staramy się sobie poradzić z czekającymi nas problemami. Przybliżył uczniom problem wykorzystania energii goetermalnej, słońca i wiatru.
- Następnie mieliśmy okazję zobaczyć i poznać w działaniu: kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompy cieplne. Dr inż. Przemysław Bukowski objaśnił budowę tych nowoczesnych urządzeń i przedstawił korzyści, jakie uzyskujemy z ich wykorzystania.
W czasie kolejnych wizyt w laboratorium planujemy zajęcia, podczas których młodzież będzie badać parametry pracy paneli solarnych, ich wydajność i opłacalność użytkowania – informuje Bogusław Galik, autor i koordynator projektu. Uczniowie będą ponadto mogli w polskich firmach, które przyłączyły się do projektu obejrzeć pojazdy i zobaczyć proces produkcji samochodów i skuterów napędzanych np. elektrycznie. Sami też będą próbowali konstruować model pojazdu wykorzystującego energię odnawialną.
ZSP Ziębice
REKLAMA
REKLAMA