Express-Miejski.pl

Z konta w banku zniknęło mu ponad 9 tys. zł

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Nieustalony sprawca wszedł w posiadanie danych logowania do aplikacji bankowej powiązanych z kontem osobistym mieszkańca powiatu i skradł z niego ponad 9 tys. zł.

Informację policjanci otrzymali 21 września około godz. 13. – Okazało się, że nieustalony sprawca za pomocą trzech przelewów wypłacił z konta należącego do pokrzywdzonego kwotę ponad 9.3 tys. zł – mówi Ilona Golec, oficer prasowy ząbkowickiej policji. Funkcjonariusze badają sprawę, jednak bez względu na efekt ich pracy, w przypadku gdy z konta zniknęły ci pieniądze powinieneś zacząć działać również na innych płaszczyznach.

O zaistniałej kradzieży należy jak najszybciej powiadomić bank, który zablokuje dostępy do twojego rachunku i uniemożliwi dalsze wyprowadzanie środków. Wystarczy, że skontaktujesz się z infolinią, tam również poinformują cię, jak w ich banku wygląda proces złożenia reklamacji i co powinieneś robić dalej. Warto też pamiętać, szczególnie rozmawiając przez telefon z przedstawicielem banku, aby przemyśleć scenariusz rozmowy. Po drugiej stronie słuchawki znajduje się osoba przeszkolona na tą okoliczność i nagrywając rozmowę może dopytywać o szczegóły często po to, aby wykazać rażące zaniedbanie klienta. Prawo bankowe obarcza bowiem odpowiedzialnością za bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunku bankowym właśnie banki. Aby uniknąć odpowiedzialności i konieczności zwrotu skradzionych pieniędzy banki mogą próbować wykazać całkowitą winę klienta. 

Po zablokowaniu dostępu do rachunku musisz się udać na najbliższy komisariat policji i zgłosić zawiadomienie o zaistniałej sytuacji.

Po dokonaniu tych czynności złóż reklamację w swoim banku, w której opisz dokładnie co się wydarzyło. Reklamację możesz złożyć bezpośrednio w placówce banku, telefonicznie, mailowo lub listownie. Najlepszym rozwiązaniem będzie pierwsza opcja, ponieważ będziesz miał pewność, że zostanie złożona natychmiast. Pamiętaj, aby koniecznie wziąć potwierdzenie. W reklamacji musisz zawrzeć, że nie miałeś wpływu na zaistniałą sytuację, a jeśli pobrałeś niebezpieczne oprogramowanie zawierające wirusy, zrobiłeś to nieświadomie. Poinformuj bank o tym, że zgłosiłeś zajście na policji. 

Bank na rozpatrzenie twojej reklamacji ma 30 dni, jeśli sprawa jest bardziej skomplikowana, ten czas może się wydłużyć do 60 dni. Bank bezwzględnie musi cię poinformować o tym, że na rozpatrzenie twojego wniosku potrzebuje więcej czasu. Jeśli jednak nie dostaniesz od banku żadnej informacji o toku postępowania, jest to jednoznaczne z podjęciem decyzji na korzyść klienta.

W przypadku długiego czasu oczekiwania lub odrzucenia przez bank reklamacji, możesz skontaktować się z prawnikiem, rzecznikiem konsumentów lub arbitrem bankowym. Warto wiedzieć, że ten ostatni nie zajmuje się wszystkimi sprawami, tylko jeśli, spór dotyczy kwoty do 8 tys. zł. Jeśli z konta zostanie ci skradziona wyższa kwota, a bank nie będzie ci przychylny, będziesz zmuszony udać się ze sprawą do sądu.

Coraz częściej sądy zwracają uwagę, że to po stronie banku leży obowiązek udowodnienia „rażącego niedbalstwa”, a każda wątpliwość w tej kwestii rozstrzygana jest na korzyść klienta. W jednym z wyroków sąd stwierdza nawet, że „podejrzenie co do złamania przez klientkę zasad bezpieczeństwa to jedno, a pewność to drugie”. Nie jest również wystarczające – zdaniem sądu – umieszczenie na stronie banku komunikatu o możliwość kradzieży środków zgromadzonych na koncie.

Rolą banku, jako profesjonalnego podmiotu, jest uniemożliwienie klientowi bycia niezapobiegliwym. System bezpieczeństwa powinien być skonstruowany w taki sposób, żeby nawet ci mniej ostrożni i spostrzegawczy klienci byli chronieni. Zapewnienie bezpieczeństwa depozytów to jeden z najistotniejszych z obowiązków banków.

em24.pl

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Z konta w banku zniknęło mu ponad 9 tys. zł

  2020-09-28 17:47:15

  gość: ~xyz

  I tak nie znajdą złodzieja... Jak zwykle.

 • 2020-09-28 20:11:33

  gość: ~1111

  @~xyz
  Wystarczy żeby sprawdzić na czyje konto te pieniądze wyszly, gorzej jak na jakiegoś slupa

 • 2020-09-28 20:46:22

  gość: ~ja

  jaki to bank?

 • 2020-09-28 21:12:04

  gość: ~Non

  @~ja
  a hasła jednorazowe jak złamał ?

 • 2020-10-01 15:54:15

  gość: ~Marzenka

  ostatnio dodany post

  Hakerzy nie śpią, coraz czyta się albo słyszy, że komuś zniknęły pieniądze z konta. Tak o rozpłynęły się jak bańka mydlana. Czasem są to groszowe sprawy, a czasem duże kwoty jak w opisanym przypadku. Dawniej trzymanie pieniędzy w banku było bezpieczne, a teraz różnie to bywa. Czytając artykuł utwierdziłam się w przekonaniu, że dobrze zrobiłam ukrywając swoje oszczędności w 24sejf, dostęp do skrytki mam cały czas. Miejsca czujnie strzeże monitoring i strażnik tam nikt się nie włamie tak jak na konto bankowe.

REKLAMA