Za nami 3. Henrykowski Maraton Rowerowy. Kto był najlepszy? [foto]

3. Henrykowski Maraton Rowerowy

3. Henrykowski Maraton Rowerowy fot.: emagda / em24.pl

13 września odbył się 3. Henrykowski Maraton Rowerowy. Był to drugi dzień sportowego weekendu w gminie Ziębice. Na starcie stawiło się 177 rowerzystów.

Maraton MTB po Wzgórzach Strzelińskich to impreza sportowo–rekreacyjna o charakterze amatorskim. Pierwotnie wydarzenie miało się odbyć 25 kwietnia, jednak ze względu na epidemię COVID-19 zostało przeniesione na wrzesień. Organizatorami wydarzenia była Gmina Ziębice, Gminne Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach, Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław przy współpracy z Fundacją Klasztor Księgi Henrykowskiej.

Impreza po raz kolejny miała rangę Mistrzostw Polski. To dzięki współpracy Krajowego Duszpasterza Sportowców: ks. Edwarda Plenia, ks. Mariana Augustyna oraz Diecezjalnego Duszpasterza Sportowców Archidiecezji Wrocławskiej – ks. Roberta Jasika i ks. Krzysztofa Deji, którzy wykorzystują kompleks klasztorny w Henrykowie (Archidiecezja Wrocławska) do organizacji wydarzenia.

Henrykowski Maraton Rowerowy rozegrany został na trzech dystansach: Mega (orientacyjnie +/- 45-50 km), na który zdecydowało się 24 rowerzystów, w tym jedna kobieta, Mini (orientacyjnie +/- 25-35 km), w którym rywalizowało 89 osób - 11 kobiet i 78 mężczyzn, Fun (orientacyjnie +/- 8-15 km), w którym wystartowało 64 zawodników, w tym 23 kobiety i 41 mężczyzn. Ponadto prowadzona była klasyfikacja miejsc 1-3: klasyfikacja Open – dystans FUN, klasyfikacja Open – dystans MINI, klasyfikacja MP Kleryków – dystans MINI, klasyfikacja MP Księży – dystans MINI, klasyfikacja Mieszkaniec Gminy Ziębice - dystans MINI oraz klasyfikacja Open – dystans MEGA.

Na trasie znajdował się jeden punkt nawadniania, odżywiania i odświeżania. W rajdzie obowiązywał limit czasowy cztery godziny. Po upłynięciu limitu czasu, zawodnicy kończący poszczególne dystanse nie zostali ujęci w klasyfikacji danego dystansu. W rajdzie wystartowało łącznie 177 osób, a ukończyło go 175

Wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli rajd główny otrzymali pamiątkowy medal oraz posiłek regeneracyjny. Nagrody zwycięzcom na podium wręczali: Małgorzata Wołczyk zastępca burmistrza Ziębic, ksiądz Krzysztof Deja oraz Ryszard Dziubasołtys Henrykowa.

W klasyfikacji MP Kleryków na dystancie MINI na podium stanął Marcin Koczan z Wrocławia meldując się na mecie po 2 godz. 1 min. i 26 sek.

W klasyfikacji MP Księży na dystansie MINI pierwsze miejsce zajął ks. Maciej Szeszko z Trzebnicy wynikiem 1 godz. 27 min. i 11 sek. Drugie miejsce na podium zdobył Marek Gubernat z Poznania, który na mecie pojawił się po 1 godz. 28 min. i 33 sek. Jako trzeci trasę ukończył ks. Krzysztof Deja z Wrocławia osiągając czas 1 godz. i 30 min.

Na dystansie MEGA najszybsi byli Tomasz Mach z Wałbrzycha z czasem 2 godz. 1 min. 58 sek., kolejny był Mikołaj Jurkowlaniec z Wrocławia, który trasę pokonał w 2 godz. 2 min. i 39 sek., trzecie miejsce zajął Marek Ardelli z miejscowości Wysoka przekraczając metę po 2 godz. 3 min. i 52 sek.

Pierwsze miejsce wsród kobiet na tym dystansie zajęła Karolina Fiołek z Wrocławia, której czas wyniósł 3 godz. 1 min. i 35 sek.

W kategorii MINI najszybszy był Piotr Panek z Wrocławia z czasem 1 godz. 19 min. i 5 sek., drugie miejsce przypadło Danielowi Drozda z Jelcza-Laskowice, który metę przekroczył 25 sek. później. Trzecie miejsce zajął Łukasz Warżała z Wrocławia czasem 1 godz. 20 min. i 18 sek.

Spośród kobiet na podium stanęły Anna Warżała-Michalak z Wrocławia, która na mecie znalazła się po 1 godz. 35 min. i 25 sek., jako druga trasę ukończyła Iwona Wilkowska z Kędzierzyna Koźla z czasem 1 godz. 42 min. i 55 sek., trzecie miejsce zajęła Magdalena Sobkowicz z Wrocławia, której wynik wyniósł 1 godz. 56 min. i 29 sek.

Na dystansie MINI w klasyfikacji mieszkańców gminy Ziębice zwyciężył ks. Krzysztof Deja z czasem 1 godz. i 30 min., przed Przemysławem Talikiem z Ziębic, który metę przekroczył 6 min. i 38 sek. później, trzecie miejsce osiągnął Dariusz Bodio z Ziębic z wynikiem 1 godz. 37 min. i 20 sek.

W kategorii FUN pierwsze miejsce spośród mężczyzn osiągnął Michał Fitak z Przyłęku z czasem 35 min. i 17 sek., jako drugi na tym dystansie maraton ukończył Maciej Galik z Raczyc z wynikiem 35 min. i 39 sek., 13 sekund póżniej metę przekroczył Krzysztof Kobyłecki z Mrozowa (35 min. i 52 sek.).

Zwycięstwo spośród kobiet odniosła Dorota Fijołek z Januszkowic, kończąc trasę w 41 min. 15 sek., drugie miejsce zdobyła Alicja Sztandera z Wrocławia, której zabrakło 15 sekund do zwyciężczyni, trzecie miejsce na podium wywalczyła Agata Karp z Białego Kościoła w wynikiem 42 min. i 8 sek.