Express-Miejski.pl

Uczniowie wracają do szkół. Znamy też procedury w przypadku wystąpienia koronawirusa w placówce

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Ponad 4.6 miliona uczniów po kilkumiesięcznej przerwie powróciło do szkół. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W placówkach oświatowych nie było uczniów na lekcjach od niemal pół roku - ostatni raz spotkali się z nauczycielami 12 marca. Choć w maju ministerstwo umożliwiło dzieciom korzystanie z konsultacji na terenie szkoły, a w czerwcu przeprowadzono egzaminy, to przez cały ten czas normalnych zajęć nie było. Do końca czerwca trwała nauka zdalna i w wielu przypadkach również zdalnie rok zakończono. Wszystko przez epidemię koronawirusa.

- Teraz nauka zdalna to będzie takie wyjście awaryjne, tak jak w większości państw Europy - zapowiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji. Mówił, że dzieci od 1 września wrócą normalnie do ponad 22 tysięcy szkół i około 22,5 tysiąca przedszkoli. Nie podawał, ile placówek skorzysta z nauczania hybrydowego lub zdalnego, ale to pojedyncze przypadki w skali kraju. By móc choć w części uczyć zdalnie, dyrektor szkoły musi mieć bowiem pozytywną opinię sanepidu, a te wystawiają je niechętnie.

Powrót do szkoły. Jakie zasady?

Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

Powrót do szkoły. Wytyczne

Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.

W miarę możliwości rekomenduje się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku) oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.

Bezpieczny powrót do szkoły

Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Podczas zajęć nie będzie obowiązku noszenia maseczek.

Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.

Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

Minister przedstawił schematy postępowania w przypadku pojawienia się zakażenia koronawirusem w szkołach.

  • Jeśli w szkole będzie jeden uczeń zakażony koronawirusem, będzie podlegał on izolacji, a po dochodzeniu epidemiologicznym inspektor sanitarny zadecyduje, jak duża grupa osób zostanie objęta kwarantanną. Jeśli objęci kwarantanną nauczyciele będą dobrze się czuli, mogą wyrazić zgodę na pracę w trakcie kwarantanny. Uczniowie będą uczyć się zdalnie.
  • Drugi schemat postępowania dotyczy sytuacji, gdy dojdzie do kilku przypadków zakażeń w klasach na tym samym piętrze. Wówczas osoby zakażone są poddawane izolacji, a inspekcja sanitarna wskazuje pozostałe osoby, które powinny odbyć kwarantannę (np. inne klasy z tego piętra). Również w tym przypadku uczniowie będą kształcić się zdalnie, a nauczyciele przebywający na kwarantannie – jeżeli czują się dobrze – mogą pracować zdalnie, o ile wyrażą na to zgodę.
  • Trzecia sytuacja dotyczy postępowania w razie zakażenia koronawirusem nauczyciela. Wtedy – przekazał minister – zakażony nauczyciel jest izolowany, a osoby, które miały z nim kontakt będą poddane kwarantannie. - Nauczyciele, którzy dobrze się czują na kwarantannie, mogą pracować, uczniowie, którzy podlegają kwarantannie uczestniczą w kształceniu zdalnym – poinformował Piontkowski.
  • Czwarty schemat postępowania dotyczy podejrzenia zakażenia koronawirusem uczniów kilku klas i pracowników szkoły. - Wówczas oczywiście izolacja osób zakażonych, po postępowaniu epidemiologicznym, wskazaniu kręgu osób, które powinny podlegać kwarantannie, one udają się na kwarantannę. Ponieważ w takim wypadku prawdopodobnie większość uczniów w szkole może być podejrzewana o zarażenie wirusem – cała szkoła przechodzi na zdalny tryb nauczania – przekazał szef MEN.
  • Piąty schemat: zarażony nauczyciel, który miał kontakt z pozostałymi nauczycielami. - Oczywiście znowu na początku izolacja tego nauczyciela oraz wyselekcjonowanie osób, które miały z nim kontakt. Jeżeli nauczyciel, który jest na kwarantannie, dobrze się czuje, może pracować. Szkoła przechodzi w tryb nauczania zdalnego – mówił Piontkowski.

Inspektorzy sanitarni będą postępowali według powyższych schematów i będą badali aspekt kliniczny, epidemiologiczny oraz ten aspekt organizacyjny czy urbanistyczny.

mp

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA