Express-Miejski.pl

Labiryntu luster jednak nie będzie. Przynajmniej na razie...

Labirynt luster planowano zlokalizować w w jednej z komnat wieży bramnej ząbkowickiego zamku fot.: mp

W najbliższym czasie nie powstanie odkładana od kilku lat inwestycja związana z utworzeniem labiryntu luster w jednej z komnat wieży bramnej ząbkowickiego zamku.

Gmina Ząbkowice Śląskie już na początku 2018 roku otrzymała dofinansowanie na realizację projektu z Lokalnej Grupy Działania Qwsi”. Początkowo obiekt miał być gotowy jeszcze w połowie 2018 roku, jednak jego budowa została przesunięta na kolejny rok. W 2019 roku podczas jednej z sesji rady miejskiej podjęto uchwałę dotyczącą zmian w budżecie, w której odstąpiono od realizacji zadania. - Budowa labiryntu luster będzie realizowana w przyszłym roku, równolegle z pracami remontowymi zamku. Dofinansowania nie straciliśmy, jedynie przesunęliśmy termin realizacji tak, aby po ukończeniu prac mógł on zostać udostępniony dla turystów. Labirynt luster zlokalizowany będzie w jednej z komnat wieży bramnej - wyjaśniał przed rokiem Stanisław Moderski z ząbkowickiego urzędu.

Dziś okazuje się jednak, że labirynt luster nie zostanie utworzony. Powód? Doszło do kolizji projektów. - Projekt „Utworzenie labiryntu luster w Ząbkowicach Śląskich” zakładał budowę labiryntu luster w wieży bramnej ząbkowickiego zamku. Ta sama brama poddana będzie jednak gruntowej przebudowie w ramach polsko-czeskiego projektu realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Sdruzeni pro Vizmburk z.s. dofinansowanego ze środków unijnych. Nie jest więc możliwa realizacja dwóćh projektów jednocześnie. Tym bardziej, iż zakończenie projektu z czeskim partnerem planowane jest na maj 2022 roku, a wykonanie labiryntu luster musiałoby zakończyć się w 2020 roku i bezpośrednio po zakończeniu być udostępnione turystom i mieszkańcom - wyjaśnia Szymon Radziszewski z ząbkowickiego magistratu. 

Zabawa w labiryncie luster polega na wydostaniu się z pomieszczenia wypełnionego lustrami w jak najkrótszym czasie. Nie jest to jednak proste. Odpowiednio ustawione ściany luster sprawiają bowiem wrażenie nieograniczonej przestrzeni i w efekcie bardzo łatwo można stracić orientację i zabłądzić. Łącznie w pomieszczeniu, wg projektu miało zostać ustawionych ponad sto luster. Pomysłodawcami utworzenia labiryntu byli pracownicy Izby Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich, którzy sporządzili wniosek niezbędny do pozyskania dofinansowania i realizacji inwestycji.

Koszt całego przedsięwzięcia szacowało się na około 70 tys. zł, z czego 35 tys. z miało pochodzić ze środków zewnętrznych. - W przyszłości planujemy wrócić do realizacji tego projektu - zapewnia urzędnik.

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA