Express-Miejski.pl

Będzie zmiana lokalizacji masztu? Dzierżawcy są otwarci na współpracę, inwestor milczy

W Urzędzie Miejskim w Ziębicach odbyło się spotkanie związane z lokalizacją stacji bazowej telefonii komórkowej sieci Play na terenie sołectwa Henryków

W Urzędzie Miejskim w Ziębicach odbyło się spotkanie związane z lokalizacją stacji bazowej telefonii komórkowej sieci Play na terenie sołectwa Henryków fot.: Gmina Ziębice

W Henrykowie od kilku dni stoi 60-metrowy maszt stacji bazowej telefonii komórkowej Play. Mieszkańcy jednak nie dają za wygraną i walczą o zmianę jego lokalizacji.

13 lipca w Urzędzie Miejskim w Ziębicach odbyło się spotkanie związane z lokalizacją stacji bazowej telefonii komórkowej Play na terenie sołectwa Henryków. Sprawa ta wzbudza wiele emocji, wywołuje pytania, a lokalizacja kłóci się z zabytkowym charakterem miejscowości.

Inwestorem, a więc podmiotem występującym o pozwolenie budowlane do Starostwa Powiatowego było P4 Sp. z o.o. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie prywatnym, którego część została wydzierżawiona przez właścicieli inwestorowi, który w ten sposób uzyskał prawo do dysponowania nieruchomością. Inwestor, spełniając wszystkie warunki budowy, uzyskał pozwolenie na budowę wydane przez Starostę Ząbkowickiego w kwietniu 2020 roku. Podczas poniedziałkowego spotkania, które zostało zainicjowane przez burmistrza Mariusz Szpilarewicza obecni mieszkańcy sołectwa mogli zapoznać się ze stanowiskiem Kierownik Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich, która przedstawiła najważniejsze elementy postępowania, w szczególności prezentując pozytywną opinię Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W związku z wątpliwościami, jakie pojawiły się co do zbyt wolnej procedury uchwalenia uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego, burmistrz przedstawił harmonogram prac z datami kolejnych przedsięwzięć. Choć o parku kulturowym mówiło się od 2012 roku, to przez sześć lat nie podjęto żadnych działań, a spotkania na terenie Henrykowa były tym, na czym kończyły się kolejne próby podjęcia tematu.

W miesiąc po rozpoczęciu kadencji burmistrza Mariusza Szpilarewicza temat został przez niego potraktowany jako konkretne wyzwanie, nie tylko z racji samej procedury, konieczności opracowania całej dokumentacji, ale również z racji terminów. Uznano bowiem, że najlepszym symbolicznym zwieńczeniem prac będzie przyjęcie uchwały przez Radę Miejską podczas czerwcowych obchodów 750-lecia zapisania pierwszego polskiego zdania w Księdze henrykowskiej. 19 kwietnia 2019 roku rozpisano pierwsze postępowanie na wybór wykonawcy dokumentacji, na które nie wpłynęła żadna oferta. W drugim postępowaniu wydłużono czas na wykonanie dokumentacji i dzięki temu 31 maja 2019 roku podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji i planu ochrony obszaru parku. Zadania podjął się zespół naukowców, pracowników m.in. Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Rozpoczął się kilkumiesięczny okres prac inwentaryzacyjnych, ustalenia m.in. granic parku, zasad ochrony, proponowanych zakazów i ograniczeń. Wszystkie działania były poddane publicznym konsultacjom, m.in. podczas otwartego dla mieszkańców spotkania w Nadleśnictwie Henryków. W marcu 2020 roku Urząd Miejski w Ziębicach otrzymał pierwsze dokumenty, które są wynikiem prac zespołu, ale też konsultacji między urzędem a zespołem.

W dniu 14 kwietnia 2020 roku Rada Miejska w Ziębicach przyjęła uchwałę nr 175/VIII/2020 o podjęciu prac nad utworzeniem parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Opactwo Cystersów w Henrykowie (wnioski do tej uchwały można było składać od 14 kwietnia do 13 maja 2020 r.). 25 czerwca 2020 roku przyjęta została uchwała nr 197/VIII/2020 Rady Miejskiej w Ziębicach w sprawie utworzenia parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Opactwo Cystersów w Henrykowie (publikacja w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego nastąpiła w dniu 8 lipca 2020 r. pod poz. 4183; wejście w życie 14 dni od publikacji i od tego momentu obowiązują zapisy uchwały). W §5 pkt. 5 wymienionej uchwały wprowadzono zapis zakazujący lokalizowania na obszarze parku „wież siłowni wiatrowych i nadajników telefonii komórkowych, innych dominant wysokościowych przekraczających wysokość pobliskiej zabudowy, a także wznoszenia nowych linii energetycznych wysokiego napięcia; na etapie modernizacji i przebudowy istniejących linii wysokiego napięcia należy je projektować jako podziemne”. Jak już wcześniej wspomniano przepisy te zaczną obowiązywać od 23 lipca 2020 roku i tylko do postępowań wszczętych po tym terminie można byłoby się powoływać na zapisy uchwały o parku kulturowym. Co więcej, uchwała o parku kulturowym zobowiązuje gminę do podjęcia prac nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wprowadzenia w nim odpowiednich zapisów. Tymczasem w Henrykowie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyjęty uchwałą nr IX/55/2011 Rady Miejskiej w Ziębicach z dnia 30 czerwca 2011 r., który zakłada, że „obiekty i urządzenia telekomunikacyjne należy projektować w sposób uwzględniający historyczne walory obiektów oraz zabytkowego układu przestrzennego wsi Henryków, maskowanie obiektów i urządzeń telekomunikacyjnych w formie uzgodnionej z właściwą służbą ochrony zabytków, a wszelkie działania inwestycyjne należy poprzedzić uzyskaniem wytycznych konserwatorskich właściwej służby ochrony zabytków”. Nie ma więc w nim zapisów zakazujących tego typu inwestycji, a jedynie zapisy wymagające spełnienia założonych warunków.

W związku z pojawiającymi się informacjami, że gmina dla inwestycji P4 Sp. z o.o. wydawała jakąkolwiek decyzję lokalizacyjną, decyzję o warunkach zabudowy, zgodę lub uzgodnienie, należy podkreślić, że uzyskanie pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym dla inwestycji zlokalizowanej na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego opiera się na podstawie tego planu. Gmina nie wydała więc żadnej decyzji, bo nie mogła jej wydać. Nie ma więc na tym etapie żadnych narzędzi do zablokowania inwestycji. Przy każdym tego typu wniosku Urząd Miejski analizuje zapisy miejscowego planu i gdy inwestycja nie spełnia wymogów prawa miejscowego, wydaje w tej sprawie stanowisko, które kieruje do organu wydającego pozwolenie. Gmina nie mogła też informować o postępowaniu, które toczy się na wniosek prywatnego podmiotu przed innym organem, a posiadała o tym postępowaniu informację taką jak inni mieszkańcy Henrykowa wymienieni jako strony w zawiadomieniu starostwa o wszczęciu postępowania z dnia 18 listopada 2019 roku (6 osób).

Dla Burmistrza najważniejszym celem spotkania było rozpoczęcie mediacji między inwestorem, właścicielami terenu a sołectwem, dlatego też zaprosił na spotkanie wymienione strony oraz osoby zainteresowane, w tym m.in. osoby, które składały w tej sprawie wnioski. Na spotkaniu nie pojawili się przedstawiciele P4, mimo prawidłowego zawiadomienia. Obecni byli za to dzierżawcy terenu, którzy wyrazili chęć współdziałania w znalezieniu innej lokalizacji. Burmistrz zadeklarował prowadzenie dalszej mediacji z inwestorem, wykorzystanie nowych zapisów dotyczących parku kulturowego, a także wsparcie wystąpienia mieszkańców do wojewody - po otrzymaniu petycji mieszkańców - o zbadanie prawidłowości opinii dotyczącej zlokalizowania stacji bazowej strefie ochrony konserwatorskiej.

Urząd Miejski w Ziębicach

39

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Będzie zmiana lokalizacji masztu? Dzierżawcy są otwarci na współpracę, inwestor milczy

    2020-07-14 10:32:36

    gość: ~iii

    Dzierżawcy otwarci na współpracę, bo chyba nie zdają sobie sprawy z tego, jakie są kary za zerwanie umowy z inwestorem w przypadku ewentualnej zmiany lokalizacji. Jak usłyszą kwotę, o ile w ogóle inwestor będzie chciał się w to bawić, to z butów wyskoczą i zmienią szybciutko zdanie :]

  • 2020-07-14 11:11:01

    gość: ~Boróweczka mniam mniam mniam

    @~iii
    Dokładnie, szkoda że nie zastanawiali się wcześniej pazerni na 1500zł miesięcznie! Wszystko po cichutku. Żenada! Jako przedsiębiorcy są w Henrykowie spaleni i nie tylko, mieszkańcy zadbają o reklamę dla EKO EKO BORÓWKI NIEHENRYKOWSKIEJ!

  • 2020-07-14 11:53:50

    gość: ~Adam

    @~Boróweczka mniam mniam mniam

    Tak mało P4 płaci? O kurde, myślałem, że chociaż z dwa-trzy razy tyle dają. No ale mieć rocznie 18 tys. a nie mieć... :)

  • 2020-07-14 10:58:34

    gość: ~Gość

    W momencie przystąpienia do tworzenia Parku Kulturowego powinny być rozpoczęte prace nad zmianą Planu Przestrzennego Zagospodarowania co powstrzymałoby tego typu inwestycje. I tylko tyle a teraz można bajki opowiadać.

  • 2020-07-14 13:27:52

    gość: ~misia

    @~Gość
    Plan obowiązuje od 2011 roku. Ciekawe na jakie argumenty postawili by Państwo gdyby nie było utworzonego Parku Kulturowego.

  • 2020-07-14 10:59:41

    gość: ~Wieża Bubbel

    Dzierżawcy powinni wcześniej zastanowić się nad tym co podpisali. Najgorsze w tym wszystkim jest to , że zostało to zrobione po cichu. Co Ci Państwo teraz mówią to jest nieporozumienie, mogli si ę zastanowić przed podpisaniem umowy i przestać teraz grać wielce otwartych na zmiany. Druga kwestia proszę sprawdzić zdjęcia na profilu Sołectwa , który z konserwatorów wydał zgodę na coś takiego!!!!!! To jest skandal! A Państwo z EKO BORÓWKI HENRYKOWSKIEJ chcą ratować biznes pobierając parę złotych za dzierżawę, co trzeba mieć w głowie tylko PINIĄDZ!!

  • 2020-07-14 11:02:48

    gość: ~Obywatel RP

    Pan redaktor zapomniał dopisać, iż w obecnym Miejscowym Planie zagospodarowania wsi Henyrków jasno jest określone, iż takie inwestycję NIE MOGĄ ZASŁANIAĆ WIDOKU WIEŻY KLASZTORU OPACTWA CYSTERSÓW a w obecnej sytuacji tak jest , i ten kto wydał taką decyzję- konserwator chyba minął się z powołaniem. Odsyłam do zdjęć wystawionych na facebook Sołectwo Henryków. Proszę być obiektywnym w obie strony a nie tylko w stronę Pana Burmistrza i lansowaniu jego dobrej woli!

  • 2020-07-14 11:16:08

    gość: ~Banowanie czas zacząć

    @~Obywatel RP
    Banowanie czas zacząć , tak zachowują się lokalne media:)

  • 2020-07-14 11:06:05

    gość: ~EKO NIE EKO BORÓWKA

    Bojkot Eko Borówki-Protest proszę Państwa protest!!!!!! Ci Państwo dla pieniędzy zrobią wszystko czy to tylko początek ich nieprzemyślanych inwestycji? Co następne elektrownia atomowa?? o której Pan Burmistrz , też nie poinformuje mieszkańców. HIPOKRYCI!!!! I jeszcze mają czelność nazywać się HENRYKOWSKĄ!!! Obłuda!

  • 2020-07-14 11:09:18

    gość: ~Tak to my EKO EKO EKO

    Wywiad w tvp 3: https://wroclaw.tvp.pl/48955373/13072020-2130 materiał znajduje się na samym końcu informacji. Proszę zwrócić uwagę na wypowiedż EKO BORÓWKI-pozostawia wiele do życzenia, ich wiedza na temat tego co zrobili jest na poziomie żadnym!

  • 2020-07-14 11:15:13

    gość: ~Henryk

    Panie Burmistrzu mediować trzeba było w momencie pozyskania informacji. Teraz niech Pan nie będzie hipokrytą przyzna się do błędu i przeprosi.

  • 2020-07-14 11:19:45

    gość: ~Architekt

    W obecnym Miejscowym Planie zagospodarowania wsi Henyrków określono, iż nadajniki telefonii komórkowej nie mogą przysłaniać i stać w osi wieży klasztóru cystersów. A co pokazują zdjęcia na facebooku Sołectwa , centralne przysłonięcie. Konserwator powinnien się wstydzić!

  • 2020-07-14 11:22:30

    gość: ~Henryków

    @~Henryk PanBurmistrz za trzy lata poniesie tego konsekwencje. Brak głosów mieszkańców Henrykówa i elektorat nauczycielski nie wystarczy. A co jeszcze czeka na przyklepanie w innych miejscowościach nie chcę nawet myśleć!

  • 2020-07-14 11:39:26

    gość: ~Obywatel

    @~Henryków
    Masz człowieku jasno napisane, że gmina nie miała nic do gadania bo decyzję wydał kto inny. Czepiaj się konserwatora zabytków, inwestora i właściciel gruntu a nie gminy. Jak nie rozumiesz to przeczytaj jeszcze raz.

  • 2020-07-14 11:45:19

    gość: ~Miejscowy plan

    @~Obywatel
    Odsyłam Pana do miejscowego planu zagospodarowania:) bo widzę, wiedza żadna a wypowiedź jeszcze bardziej mniej trafna. W artykule nie podano tej informacji , proszę się zastanowić dlaczego jeśli myśli Pan logicznie

  • 2020-07-14 12:09:42

    gość: ~Obywatel

    @~Miejscowy plan
    Jak jest napisane w tekście plan zagospodarowania nie zabrania budowy takich obiektów, nakazuje tylko spełnienie określonych warunków. Zatem inwestor spełnił je według starostwa i konserwatora zabytków. A przypomnę, że to starostwo wydaje pozwolenie a nie gmina.
    Cytat z tekstu: "uzyskanie pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym dla inwestycji zlokalizowanej na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego opiera się na podstawie tego planu. Gmina nie wydała więc żadnej decyzji, bo nie mogła jej wydać. Nie ma więc na tym etapie żadnych narzędzi do zablokowania inwestycji. Przy każdym tego typu wniosku Urząd Miejski analizuje zapisy miejscowego planu i gdy inwestycja nie spełnia wymogów prawa miejscowego, wydaje w tej sprawie stanowisko, które kieruje do organu wydającego pozwolenie."
    W świetle prawa i przepisów inwestor spełnił wszystkie wymagania i musiał dostać pozwolenie. Tak trudno to zrozumieć?

  • 2020-07-14 12:15:29

    gość: ~Konserwator

    @~Obywatel
    Konserwator nie zrozumiał i wydał pozwolenie, proszę przejechać się na szlak cystersów droga Krzelków- Henryków i zobaczyć jak według konserwator wieża nie stoi na osi widokowej z wieżą Klasztoru. Od czego są Ci ludzie?! od wydawania decyzji?? takich decyzji? Proszę sprawdzić wstać sprzed komputera i się wypowadać.

  • 2020-07-14 12:25:26

    gość: ~Obywatel

    @~Konserwator
    Widziałem zdjęcia ale to nie ma nic do rzeczy. Odpowiednie organy wydały pozwolenia na podstawie otrzymanych dokumentów. Jeżeli według mieszkańców konserwator się pomylił to do niego miejcie pretensje. Starostwo wdziało zgodę od konserwatora to co mogli zrobić, musie wydać swoją zgodę.
    Chodzi mi o to żeby czepiać się tych, którzy te pozwolenia wydali a nie szukać kozła ofiarnego.

  • 2020-07-14 11:24:44

    gość: ~Inwestycje tylko Henryków

    Teraz kolejne inswestycje : Wiatraki w centrum Henrykowa! I to wszystko w gratisie od EKO BORÓWKI!Dziękujemy! Nie ma jak EKOLOGIA NIEHENRYKOWSKA!

  • 2020-07-14 11:50:55

    gość: ~Tak powinno być

    W kraju celowo wprowadzono prawo, że o najnizśzej jednostce administracyjnej nie decydują mieszkańcy i władze, ale wszyscy od góry. Dlaczego, ano dlatego, że pod stołem wiele można. Cała władza o gmine powinna być skupiona w rękach jej mieszkańców. Decyzje wydawane w gminie. Nikt nie wie, kto jest właścicielem tego co jest na terenie gminy, raz powiat, raz województwo. MY NA DOLE NIE MAMY NIC DO POWIEDZENIA, WYSTARCZY OGLĄDAĆ PROGRAMY SPOŁECZNE - TAM WIDAĆ CO MOGĄ MIESZKAŃCY.

  • 2020-07-14 11:55:07

    gość: ~Senior

    Wejdzie G5 to wszyscy będziecie krucho piszczeć, a najsłabsze jednostki to aż nie chcę myśleć, gdzie zakończą zywot

  • 2020-07-14 11:55:26

    gość: ~Toy

    Co się tak prujecie w wieży kościelnej są nadajniki może ktoś odpowie na pytanie w Henrykowie co

  • 2020-07-14 12:03:03

    gość: ~Boy

    @~Toy
    Człowieku zastanów się co piszesz! Pruć to się mogą Twoje majty! Język typowy do poziomu inteligencji i myślenia! Chciałbyś mieć taką wieżę 150 metrów od domu lub przedszkola, w którym Twoje dziecko przebywa cały dzień. Dopóki nie spotka Ciebie taka sytuacja jesteś mądry w internecie powiedz to ludziom , którzy będą mieszkać w obrębie smogu elektromagnetycznego! Wyjdź z domu odstaw klawiaturę i powiedz to mieszkańcom Henrykowa prosto w oczy!

  • 2020-07-14 12:05:35

    gość: ~Ja

    Pruje się kilka osób, reszta mieszkańców ma to daleko gdzieś, przynajmniej nie słyszałem, żeby ktoś wznosił lament oprócz paru rozżalonych. Wieża już stoi i stać będzie - nikt jej nie zdemontuje, a Play nawet nie chce rozmawiać. Tak jest prawo skonstruowane, że na prywatnym terenie można stawiać praktycznie co się chce, skoro dokumentacja gra i są odpowiednie zgody. Czy słusznie, czy nie, to już inna sprawa, ale skoro prawo na coś pozwala, to grupa protestujących może sobie protestować i skomleć, ale nic więcej nie poradzi. Zamiast agresywnie tę sprawę załatwiać i latać po telewizjach, to może lepiej byłoby ogarnąć temat po dobroci. Próbowano? Czy oczerniono z każdej strony właścicieli Borówki Henrykowskiej?

  • 2020-07-14 12:13:09

    gość: ~Tak tak

    @~Ja
    Nie zna Pani/ PAni sprawy. Pierwsze rozmowy z właścielami rozpoczęły się zaraz po tym jak mieszkańcy przez PRZYPADEK zauważyli metalową dużą konstrukcje na posesji Borówki! Jeśli Borówka byłaby zainteresowana rozmowami powinna wcześniej zapytać mieszkańców i rozmawiać. Tak więc proszę nie pisać bzdur. I nie paru mieszkańców tylko ponad 500 podpisów mieszkańców wsi trafiło na biurko Wojewody Dolnośloskiego i innych instytucji. Nikt sprawy agresywnie nie załatwia tylko wyraża sprzeciw. Czy chciałaby Pani/ Pan wstać rano i koło swojego domu/ mieszkania zastać coś takiego bez uprzedniej informacji a Pani/ Pana dziecko codziennie przebywałoby 150 metrów od tej wieży? Nie znasz sprawy nie wypowiadaj się!

  • 2020-07-14 14:13:25

    gość: ~ziębiczanka

    @~Tak tak
    To czemu podpisy były zbierane również w Ziębicach?

  • 2020-07-14 12:33:26

    gość: ~Doli

    @~Ja
    Toy ma rację nadajniki są w wieży kościoła w Henrykowie

  • 2020-07-14 12:44:10

    gość: ~Nikt

    @~Doli
    I co z tego ???? Chciałbyś mieć koło swojego domu takie nadajniki????? Czy nie sprzeciwiłbyś się temu. Zapoznaj się z nową uchwała wprowadzoną przez Gminę Ziębice niedługo takie nadajniki mogą zniknąć z wieży kościoła i trafią na tą wieże, którą obecnie wybudowano i będzie ona stanowić monopol na montowanie nadajników wszystkich sieci. Jasne czy napisać dużymi literami!

  • 2020-07-14 12:47:38

    gość: ~Doli

    @~Nikt
    Skoro tyle czasu były w wieży kościoła to co do tej pory ludzie cicho siedzieli trzeba było zablokować a nie teraz skakac modrale

  • 2020-07-14 16:01:20

    gość: ~Artur Duleba

    @~Doli
    Jak ludzie mieli blokowac? Sprzeciwic sie kosciolowi? :D :)
    Smiesza mnie te bajki o szkodliwosci, gdy w duzych miastach setki milionow ludzi ma przy sobie znacznie mocniejsze wzmacniacze sygnalow, a szkodliwe tylko, gdy to robi ktos inny niz ksiadz :)

    Rozumiem tylko argumenty o wygladzie, bo 60m wysokosci stalowej konstrukcji to naprawde paskudna rzecz. Podobaja mi sie wiatraki, zarowno stare w Holandii jak i nowoczesne w Niemczech, ale nie stalowe maszty.

    Ciekawe jak duzo kosztowalyby wieze zaprojektowane jako male "dzielo architektury" :), zeby kazdemu sie podobalo.

  • 2020-07-14 12:58:52

    gość: ~Łukasz

    Szanowni Państwo,
    osoby zainteresowane tematyką stacji bazowych telefonii komórkowych oraz wymogów prawnych stawianym tym obiektom, zapraszam na moją stronę internetową: http://www.czyleko.pl

  • 2020-07-14 13:00:16

    gość: ~Łukasz

    Szanowni Państwo,
    osoby zainteresowane tematyką stacji bazowych telefonii komórkowych oraz wymogów prawnych stawianym tym obiektom, zapraszam na moją stronę internetową: http://www.czyleko.pl

  • 2020-07-14 16:38:01

    gość: ~xxxx

    @~Łukasz
    Ale ta wieża nie ma 60 metrów, to bzdura. Góra 20 metrow

  • 2020-07-14 22:20:21

    gość: ~Grzesiek

    @~xxxx
    dokładnie, wieża a nie maszt... ale jeżeli chodzi o wysokość to ma dokładnie 52m, takie wieże wszędzie buduje P4

  • 2020-07-16 06:13:47

    gość: ~Daro

    @~xxxx
    ha.ha.ha!!! Ktos tu ma problem z rozmiarem !!!

  • 2020-07-14 22:30:13

    gość: ~Ala

    A kiedy burmistrzu zrobi pan mediacje u nas bo też chcę nam pan wcisnąć to dziadostwo i dobrze Pan wie o której miejscowości mówię

  • 2020-07-15 17:51:55

    gość: ~Majk

    J.e
    B.a.c.pis

  • 2020-07-15 21:14:47

    gość: ~PiS

    @~Majk Majko możesz sobie pisać ale to PiS ma władzę... Pozdrawiamy

  • 2020-07-16 10:26:35

    gość: ~Realista

    ostatnio dodany post

    Jak ktoś przeczytał powyższy materiał ze zrozumieniem, to wie, że gmina w tym temacie nie była stroną i jej pole działania było ograniczone. Mi tam wcale ten maszt/wieża jak zwał, tak zwał, nie przeszkadza, ale mieszkam od niej kilka kilometrów :)

REKLAMA