Express-Miejski.pl

Na dachu Ząbkowickiego Ośrodka Kultury zostanie umiejscowiona stacja bazowa sieci Plus?

Na dachu Ząbkowickiego Ośrodka Kultury ma powstać stacja bazowa telefonii komórkowej Polkomtel Infrastruktura Południe sp. z.o.o fot.: e-zok.pl

Wszystko na to wskazuje, tym bardziej, że dzięki zapisom w tarczy antykryzysowej 2.0 przedsiębiorcom telekomunikacyjnym znacznie ułatwiono montaż nadajników.

W pierwszej połowie maja wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej Polkomtel Infrastruktura Sp. z o.o na dachu Ząbkowickiego Ośrodka Kultury. Po zebraniu dowodów i materiałów niezbędnych do wydania decyzji administracyjnej w przedmiotowej sprawie postępowanie zakończono, a z dokumentami można zapoznać się w siedzibie Wydziału Infrastruktury i Gospodarki Prestrzennej Urzędu Miejskiego w godzinach pracy magistratu. Jak informuje Stanisław Moderski z ząbkowickiego urzędu miejskiego, decyzja dotycząca uwarunkowań środowiskowych ma zostać wydana do 7 lipca.

Spółka Polkomtel z wnioskiem do ząbkowickiego magistratu wystąpiła już końcem 2019 roku. Wówczas złożony wniosek nie był kompletny i urzędnicy nakazali uzupełnienie braków. Wymagane dokumenty zostały dołączone w drugiej połowie kwietnia.

Należy zauważyć, że dzięki zapisom w tarczy antykryzysowej 2.0 inicjowane od 20 kwietnia 2020 roku inwestycje związane z budową stacji bazowych telefonii komórkowych nie wymagają już pozwolenia, ale tylko zgłoszenia, nawet jeśli dotychczas wymagana była decyzja środowiskowa lub antena miała stać na budynku zabytkowym.

Dzięki takim zapisom w tarczy antykryzysowej telekomy otrzymały wyjątkową możliwość działania. Co więcej, z prawa budowlanego oraz ustawy o ochronie środowiska wyłączono również możliwość zablokowania przez mieszkańców budowy masztów antenowych w przypadku gdy podmiotem jest przedsiębiorca telekomunikacyjny. Jak twierdzą przedstawiciele telefonii komórkowej, to rozwiązanie które znacznie ułatwi i przyspieszy powstawanie infrastruktury mającej wpływ na rozwój technologii w kraju. 

W tym miejscu warto przypomnieć, że kilka lat temu mieszkańcy ul. Wrocławskiej blokowali budowę kilkudziesięciometrowego masztu telekomunikacyjnego. Swój sprzeciw tłumaczyli tym, że promieniowanie w pobliżu ich domów będzie miało negatywny wpływ na ich zdrowie, a budowa wieży w pobliżu zabudowań spowoduje spadek wartości mieszkań, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie z obiektem.

Przedstawiciel inwestora, firmy Emitel, mówił wówczas, że każdorazowa budowa masztów telekomunikacyjnych wymaga od spółki przestrzegania aktów prawnych – prawa ochrony środowiska, prawa budowlanego, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także prawa telekomunikacyjnego. Ponadto przed uruchomieniem inwestycji, a także po każdej ingerencji w instalację urządzeń lub zmianie parametrów, spółka musi przedstawić do wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska oraz sanepidu wyniki badań pól elektromagnetycznych w otoczeniu stacji bazowej wykonane przez akredytowane laboratorium pomiarowe i muszą miescić się one w normach.

 - Te obiekty dedykowane są przede wszystkim dla państwa. To one wysyłają sygnał telewizyjny i radiowy do państwa mieszkań, samochodów oraz urządzeń, których używają państwo na co dzień. Bez naszych masztów i wież, sygnał w Polsce nigdzie by nie dotarł. Nie byłoby sygnału telewizyjnego oraz radiowego i zapewne też telefonicznego, bo operatorzy sieci również korzystają z naszych przekaźników – tłumaczył zasadność budowy takich obiektów przedstawiciel spółki. Ostatecznie maszt stanął na innej działce, jednak w niewielkiej odległości od pierwotnego miejsca.

Ministerstwo cyfryzacji od kilku lat walczy, jak twierdzi, z mitami na temat szkodliwości pól elektromagnetycznych w kontekście przygotowań do przejścia na system 5G. Jak argumentuje, powołując się na Światową Organizację Zdrowia, analiza wyników ponad 25 tys. badań naukowych uznała, że nie ma wystarczających dowodów na negatywne konsekwencje zdrowotne kontaktu z polem elektromagnetycznym wytwarzanym przez urządzenia telekomunikacyjne.

em24.pl

12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA