Express-Miejski.pl

Strażacy-ochotnicy z Barda wracają do akcji

Strażacy-ochotnicy z Barda wracają do akcji fot.: Ochotnicza Straż Pożarna w Bardzie

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Po blisko dwóch latach przerwy strażacy-ochotnicy z Barda znów będą spieszyć z pomocą - czytamy na stronie bardzkiego magistratu.

Niemal dwuletnia przerwa w prawidłowym funkcjonowaniu jednostki spowodowana była szeregiem konfliktów i nieprawidłowości, do jakich dochodziło wewnątrz jednostki, a także brakiem dotacji z gminy na bieżące funkcjonowanie stowarzyszenia.

Burmistrz Krzysztof Żegański końcem czerwca 2018 roku brak przelewanych od kwietnia 2018 roku dotacji na funkcjonowanie stowarzyszenia tłumaczył trwającymi przez wiele lat nieprawidłowościami w zarządzaniu finansami i zarządzaniu jednostką, tj. wypłacaniu ekwiwalentu za udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych osobom, które w akcji nie brały udziału, niewykonaniu przeglądu technicznego samochodu pożarniczego Mercedes, który uczestniczył w działaniach ratowniczych oraz kierowaniu do akcji strażaków bez odpowiednich szkoleń.

W międzyczasie wewnątrz jednostki narodził się konflikt. Grupa dziesięciu druhów poinformowała burmistrza oraz naczelnika jednostki, że ze względu na panującą złą atmosferę w jednostce od 1 marca 2018 roku nie będzie uczestniczyć w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Wśród nich był m.in. ówczesny prezes stowarzyszenia. Następnie w wyniku rozmów i pism na jaw wyszły nieprawidłowości, o których mowa powyżej. Burmistrz otrzymując sygnały o możliwości popełnienia przestępstwa poinformował prokuraturę.

Janusz Hrakało-Horawski - nowy prezes jednostki (wybrany na nadzwyczajnym walnym zebraniu członków 1 maja 2018 roku) tłumaczył wówczas, że swoją funkcję pełni od niespełna dwóch miesięcy, więc nawet gdyby nieprawidłowości, o których mowa były, to nie sposób obarczać nimi obecny zarząd, który tworzą ludzie cały czas gotowi by nieść pomoc. - Sprawa związana z nieprawidłowościami, które wskazuje burmistrz, zostanie rozstrzygnięta przez prokuraturę i sądy. Wówczas będzie można wyciągać ewentualne konsekwencje, bez narażania mieszkańców na brak zapewnionego bezpieczeństwa. My nadal chcemy spieszyć z pomocą, a brak dotacji z gminy skutecznie nam to uniemożliwia. Wewnętrzny konflikt w jednostce nie może powodować, że najbardziej w tym wszystkim poszkodowani będą mieszkańcy – mówił Hrakało-Horawski.

Część druhów, którzy od marca 2018 roku nie uczestniczyli w działaniach ratowniczo-gaśniczych podważyła ważność majowego nadzwyczajnego zebrania. Ówczesny prezes jednostki Radosław Sobieraj złożył w tej sprawie zawiadomienie do starosty, informując, iż posiedzenie zostało zwołane niezgodnie ze statutem, co końcem 2019 roku prawomocnym wyrokiem potwierdził sąd i przywrócił zarząd, który funkcjonował w stowarzyszeniu do dnia 1 maja 2018 roku.

Skład aktualnego zarządu tworzą:

 • Sobieraj Radosław - prezes
 • Kalisz Łukasz - wiceprezes
 • Janik Tomasz - naczelnik
 • Tracz Sebastian - członek zarządu
 • Drubkowski Łukasz - skarbnik
 • Walkiewicz Angelika - sekretarz

Obecnie bardzka jednostka OSP liczy 25 członków z czego 16 może uczestniczyć w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

- Poproszony o zabranie głosu w tej sprawie prezes Radosław Sobieraj nie krył satysfakcji i zarazem ulgi, że jednostka z tak dużym potencjałem może kontynuować swoje zadania statutowe. Podczas dzisiejszego spotkania z burmistrzem Krzysztofem Żegańskim padło wiele optymistycznych wypowiedzi dotyczących funkcjonowania jednostki oraz deklaracji współpracy z gminą. Burmistrz przekazał nowe komplety ubrań bojowych, koszarowych wraz z obuwiem. Aby Ochotnicza Straż Pożarna w Bardzie mogła ponownie zacząć funkcjonować wydatkowano z gminnego budżetu kwotę w wysokości 70 tys. zł, dzięki której przeprowadzono przeglądy i naprawy trzech wozów strażackich oraz niezbędnego sprzętu, przeprowadzono konieczne badania dla członków oraz zakup wspomnianych ubrań - czytamy na stronie bardzkiego magistratu.

Liczne sprawy sądowe i doniesienia do prokuratury na możliwość popełnienia przestępstwa przez którąkolwiek grupę strażaków, czy też burmistrza dotychczas kończyły się umorzeniami, bądź zawierano ugodę, jak w przypadku niesłusznych oskarżeń wobec długoletniego naczelnika jednostki przez część osób z grupy strażaków, która zawiesiła swój udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych od 1 marca 2018 roku. Sąd w ramach zawartej ugody nakazał przeproszenie druha w mediach lokalnych. Część członków tej grupy oddało również ekwiwalent za akcje, w których nie brali udziału i wszczęte postępowanie w tej sprawie także zostało anulowane.

Umorzono także postępowanie w sprawie możliwego przekroczenia uprawnień przez burmistrza w sprawie niefinansowania jednostki i tym samym niedopełnienia przez niego obowiązków. Prokuratura uznała, że wstrzymanie dotacji dla jednostki było zasadne, bowiem burmistrz musi mieć pewność, iż jego działania jak i podmiotów z którymi współpracuje są zgodne z prawem, a zwołanie zebrania, na którym dokonano wyboru nowego zarządu w maju 2018 roku było z wadą prawną, co końcem 2019 roku potwierdził sąd.

Ponowne finansowanie jednostki przez gminę daje zielone światło strażakom-ochotnikom z Barda do rozpoczęcia działalności statutowej i ponowne niesienie pomocy. Z punktu widzenia społeczeństwa jest to na pewno dobra i najważniejsza informacja. 

Nie jest jednak tajemnicą, że konflikt wewnątrz jednostki wciąż jest, a przyczyn blisko dwuletniej przerwy związanej z funkcjonowaniem OSP w Bardzie jest wiele - zaczynając od nieprawidłowości, poprzez niechęć wielu osób do samych siebie. Świadczyć może o tym fakt, że jedną z pierwszych uchwał przywróconego przez sąd zarządu było...podjęcie uchwał w sprawie wyrzucenia z szeregów stowarzyszenia trzech druhów, którzy wchodzili w skład zarządu wybranego 1 maja 2018 roku. Sami zainteresowani złożyli jednak odwołanie od decyzji do walnego zgromadzenia, które jest najwyższą władzą stowarzyszenia, rozstrzygającą ostatecznie o wszystkich sprawach należących do zakresu jego działania.

em24.pl

30

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Strażacy-ochotnicy z Barda wracają do akcji

  2020-05-20 17:15:50

  gość: ~Ahaha

  Brawo! Brawo! Brawo!

 • 2020-05-20 17:26:22

  gość: ~KIBIC

  DOTACJA DLA MARNYCH STRAZACZKOW SIE ZNALAZLA KOSZTEM PILKARZY I SPORTU KTORZY BYLI DUMA MIASTA I ODCHODZA DO ZABKOWIC !!!!!!!

 • 2020-05-20 17:52:18

  gość: ~Strazak ochotnik

  @~KIBIC
  Służby ratownicze są ważne i powinniśmy się cieszyć że znowu powróciła straż i będzie ratować ludzie życie. Że strażaków też się jest dumnym czasem narażaja swoje życie dla innych więc warto to docenić

 • 2020-05-20 17:58:51

  gość: ~www

  @~KIBIC

  kim byli? najemnikami za grube pieniądze :]

 • 2020-05-20 19:38:31

  gość: ~Kaja

  @~KIBIC
  Waldus, niech idą

 • 2020-05-20 20:10:40

  gość: ~HA HA HA

  @~KIBIC
  Do Ząbkowic by chcieli ale którego oni wezmą gdyż w Ząbkowicach drużyna oldboji już jest i też zaciągu na razie nie robi. Do Orła IV ligowego to może z trzech góra czterech i to za parę piłek.

 • 2020-05-20 21:39:02

  gość: ~Koronawirus

  @~KIBIC
  Gdzie jest obiecana III liga tak co sezon obiecują i co? Te pieniądze do Piaska dać lepiej wykorzystają.

 • 2020-05-20 18:06:43

  gość: ~Brygadier

  Śledziłem ten konflikt od samego początku. Chłopaki z OSP Bardo są pokazali że można się pozbyć betonów którzy zasiadają w osp z naszego powiatu pomimo zastraszania itp. Zwołanie zebrania które okazało się nieprawne to tak naprawdę strzał w kolano dla rodziny, która grała pierwsze skrzypce w tej jednostce os lat. Naczelnik z taką wiedzą i tyloma znajomosciami dał plamę i tak oto jego plan wziął w łeb. I podsumawujac nie ma ludzi nie zastapionych oraz nie ma jednorodzinnych straży. Bardo jest tego przykladem. Życzenia powodzenia

 • 2020-05-22 11:55:44

  gość: ~obserwator

  @~Brygadier- masz rację, tylko rodzi się pytanie, która była lepsza, ta co została złapana na złodziejstwie i przekrętach, czy ta za której ta straż się rozwinęła i zajmowała czołowe miejsce w zawodach poż. była jedną z prężniejszych w powiecie , czas oceni. Pożyjemy zobaczymy ?

 • 2020-05-22 18:25:06

  gość: ~wielki szu

  @~obserwator

  prosze mi pokzac wyrok sadu ze ktos na czyms zostal zlapany. Poki co to ty bezpodstawnie kogos oczerniasz, pamietaj ze nikt nie jest w internecie anonimowy.

  Widac jak straz sie rozwinela przez ostanie 2 lata.

  Zawsze jedne i te same osoby robia zamieszanie, jak nie straz, to rondo w bardzie, to remont dorgi na gorska kaplice, zaraz bedzie pewnie temat ze kostka krzywo ulozona na ul. Grunwaldzkiej. Swoja droga ten artykul delikatnie stronniczy jest i wiadomo kto go pisal. ten portal co raz bardziej idzie w dol, ale takie zycie.

  Dajmy tym mlodym chlopakom sie wykazac przez 2 lata i wtedy bedzie mozna porownac co zrobili jedni przez 2 lata a co drudzy.

  Pozdrawiam jedna i druga strone i wiecej dystansu i mnie pisania glupt

 • 2020-05-22 20:12:02

  gość: ~fajerman

  @~wielki szu
  Wielki szu , ty jesteś tak wielki jak ja śpiewak operowy, pytasz o wyrok. Ja nie jestem biurem sądowym i takiego nie mam , ale z jakiegoś powodu ci dzielni chłopcy , druhowie kasę pobraną za rzekomy udział w akcji zwracali . To co dobrowolnie o tak z dobrego serca ? No chyba wcześniej kasę zajumali . No jak tak wygląda uczciwość dzielnych druhów , to GRATULACJE . Dobrze rokuje na przyszłość, niech się tam jakiś kontroler czy inny księgowy dobrze przygląda i godziny rachuje.A przeprosiny jednego z sikawkowych to niby z czego się wzięły , ano zdaje się że była sprawa w sądzie i grożba kary skłoniła niektórych dzielnych druhów do wydukania przeprosin. W gruncie rzeczy idzie o podstawowe pytanie , jaki sens ma utrzymywanie takiego czegoś jak OSP w Bardzie, bo to że jedna rodzina zastąpiła inną to widać, ja to rozumiem każdy chce być blisko fruktów. Jeżeli przez dwa lata OSP w Bardzie nie funkcjonowała , to ty o Wielki Szu podaj mi jakiś argument za dalszym utrzymaniem przez podatników tego kosztownego hobby uprawianego przez niedowartościowanych małych chłopców. Dwa lata z okładem stał i rdzewiał w remizie kosztowny sprzęt, czy ktokolwiek w Bardzie doznał jakiejkolwiek szkody na mieniu czy zdrowiu z tego powodu ,że straż nie funkcjonowała ? Podaj jeden przykład . Jestem całkowicie pewien ,że takiego nie znajdziesz, a skoro tak to po co utrzymywać coś co nikomu poza garstką entuzjastów jest niepotrzebne. Hobby niech każdy uprawia na własny koszt .

 • 2020-05-23 09:01:42

  gość: ~Olx

  @~Brygadier
  Betonow to w całym Bardzie nie brakuje. Wszędzie jest kolesiostwo i rodzinne interesy. Tak wyglada nasza gmina. Na szczęście są tez ludzie którzy nie mają wobec nikogo żadnego długu wdzięczności i mogą żyć tak jak uważają za stosowne a nie tak jak ktoś im dyktuje. Ot taka prawda i realia dzisiejszych czasow.

 • 2020-05-20 19:55:01

  gość: ~koko

  a po co bardo skoro jest przyłek braszowice, zanim bardo wyjedzie reszta juz na miejscu..... fuuuuuuuuuuuuuu

 • 2020-05-21 10:23:59

  gość: ~Sąsiad

  @~koko
  Przyłęk jest potrzebny Braszowice są potrzebne i Bardo jest potrzebne.

 • 2020-05-20 20:11:35

  gość: ~Pprrr

  Wreszcie będziemy bezpieczni,bo Ci bohaterowie z Przyleku to.....

 • 2020-05-20 21:01:40

  gość: ~autor

  @~Pprrr
  Nie wiem na jakiej podstawie Pan/Pani ocenia działania strażaków z Przyłęku? Nie pomogli kiedyś komuś? Źle przeprowadzili swoją akcję? A może czysto prywatnie Pan/Pani ocenia?
  Chociaż nie są złodziejami i nie palą swoich traw jak niektórzy... ;)

 • 2020-05-25 09:46:30

  gość: ~ale jaja

  @~autor - czyżbyś miał na myśli nowo otwartą osp , ha ha ,czekaj niech się chłopaki strażaki rozkręcą , wrócom plamy , pożary itp.

 • 2020-05-25 10:30:56

  gość: ~syrazak

  ostatnio dodany post

  @~ale jaja- no widzisz wszyscy wiedzą o co chodzi!!!

 • 2020-05-22 08:56:11

  gość: ~zainteresowany

  @~Pprrr

  to?

 • 2020-05-20 21:36:42

  gość: ~Ja

  (this post was banned by administrator)

 • 2020-05-20 21:43:25

  gość: ~Majowy

  @~Ja
  Uuu zaczyna się komuś coś nie pasuje i kogoś boli że Bardo w końcu ruszylo. Życie prędze czy później chłopaki by ruszyli. Brawo panowie.

 • 2020-05-20 22:23:23

  gość: ~autor

  @~Majowy
  Każda para rąk do pomocy na wagę złota! Ale niech będą to ludzie, którzy powinni być wzorem dla innych, a to co robią było ich pasją a pomoc niech nie będzie krową do dojenia lewych pieniędzy. Kogoś zabolało, że Przyłęk działa a Bardo nie.. ciągle czekam na wytłumaczenia dlaczego nie możemy się czuć bezpieczni?! Co mają strażacy z Barda czego nie mają chłopaki z Przyłęku? A może ktoś z Barda lepiej ściąga koty z drzew? Z mojej strony czysta karta, szacunek dla wszystkich.

 • 2020-05-22 11:44:45

  gość: ~strażak

  @~Majowy- nie boli, tylko zastanawia mnie to czemu tak długo, bo wyrok uprawomocnił się 8-siem miesięcy temu ?!!! co zajęło wam tyle czasu i na co wydaliście aż 70-sią tyś.

 • 2020-05-21 07:56:33

  gość: ~Marek

  Czas pokaże na jak długo wystarczy im powołania ochotniczego do niesienia pomocy innym, oby na długo.

 • 2020-05-21 09:25:52

  gość: ~Ewa

  Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek i nic poza tym. Nie patrzcie na pieniądze, działajcie, alleluja!

 • 2020-05-21 10:05:52

  gość: ~Git

  @~Ewa Fajowo, będą też asysty w kościele.

 • 2020-05-21 15:17:44

  gość: ~Mieszkaniec

  PANIE BURMISTRZU WIELKIE SLOWA UZNANIA ZA PODJĘCIE DECYZJI. DO MŁODZIEŻY ŚWIAT NALEŻY. KONIEC Z RODZINNYMI UKLADAMI!

 • 2020-05-21 16:48:00

  gość: ~Tez

  @~Mieszkaniec
  Jedną rodzinę inna zastąpiła więc radykalnych zmian raczej nie widać.

 • 2020-05-23 09:39:28

  gość: ~z bloku

  Ale rodziny od potężnych inwestycji budowlanych to żadna rodzina nie zastąpi...

 • 2020-05-24 19:21:13

  gość: ~Budowlanka

  @~z bloku Widocznie są dobrzy w tym co robią. Jak Cię tak boli to sam spróbuj swoich sil w budowlance. Rynek jest dosyć spory pomieści każdego. Mniej jadu i gadania a więcej działania. Samym gadaniem daleko nie zajdziesz.

 • 2020-05-21 21:41:51

  gość: ~Mama

  Super

REKLAMA