Express-Miejski.pl

Zmodernizują trasę kolejową Kamieniec Ząbkowicki - Nysa. To w ramach wielkiego projektu

Zmodernizują trasę kolejową Kamieniec Ząbkowicki - Nysa. To w ramach realizacji wielkiego projektu fot.: UG Kamieniec Ząbkowicki

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Trasa kolejowa Kamieniec Ząbkowicki - Nysa zostanie gruntownie przebudowana. To w ramach wielkiego projektu jakim jest Centralny Port Komunikacyjny.

- Są na terenie naszej gminy miejsca, które mieszkańcy widzą bardzo rzadko, ale akty wandalizmu niestety widoczne są tam na każdym kroku. Cieszę się, że po kilkuletnich zmaganiach o ustalenie ich właściciela ostatecznie wiemy, że w ramach rewitalizacji trasy kolejowej Kamieniec Ząbkowicki – Nysa cały ciąg komunikacyjny zostanie gruntownie przebudowany - informuje Marcin Czerniec, wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki. Rewitalizacji i podwyższeniu będą też poddane cztery wiadukty, aby magistrala – po elektryfikacji – spełniała wymagania stawiane kolejom dużych prędkości. - To bardzo dobra wiadomość, bo decyzja o gruntownej modernizacji tej trasy staje się faktem. PKP przygotowuje już dokumentację na tę strategiczną inwestycję. Znajdziemy się na jednej z najważniejszych krajowych kolejowych arterii (tzw. szprycha nr 8, co widać na grafice). Będą one powstawać w ramach wielkiego projektu, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny - dodaje włodarz.

Cały wąwóz zostaje oczyszczony z zarośli i pochylonych drzew. Zniszczone mosty zostaną zrewitalizowane przez spółki PKP. Gmina Kamieniec Ząbkowicki ze swojej strony przystąpiła do zamontowania barier ochronnych zniszczonych przez wandali i prac remontowych na górnej części mostów. Liczne akty wandalizmu na tych obiektach, a właściwie ich usuwanie, kosztowało samorząd jak dotąd daleko ponad 100 tys. zł.

- Nie niszczmy tego, za co wszyscy zapłaciliśmy. Wykonamy na mostach nowe bariery, oczyścimy nawierzchnię główną, zlikwidujemy zakrzaczenia wokół, a na ceglanych balustradach wykonamy wiele koniecznych prac remontowych - zapewnia wójt.

Ogromna inwestycja

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, integrujący transport lotniczy (węzłowy port lotniczy), kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu, w odległości około 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 30 km² ma zostać wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu ma być w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Część kolejowa Programu CPK zakłada budowę 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy.
Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Dla mieszkańców naszego regionu naistotniejsza jest szprycha nr 8. Biegnąca z Warszawy i Centralnego Portu Komunikacyjnego szprycha nr 8 CPK jedzie na południowy zachód przez dawne królewskie miasto Piotrków Trybunalski. Jadąc dalej, znajdziemy się w Częstochowie, która z jej Klasztorem Jasnogórskim jest duchową stolicą Polski, ale także miastem, w którym zaczynają się popularne trasy turystyczne, w tym Szlak Orlich Gniazd. Po drodze miniemy też Opole, jedno z najstarszych miast w Polsce i stolicę polskiej piosenki. Warto pojechać dalej i odwiedzić Nysę i Kłodzko, które mogą być bazą do wypadów w Sudety. Stąd już blisko do Śnieżnika i do Jaskini Niedźwiedziej, jednej z najgłębszych w Polsce.

Dzięki planowanym inwestycjom spółek CPK i PKP Polskie Line Kolejowe, które zostały przewidziane w ramach szprychy nr 8 podróż z Warszawy do Nysy skróci się o półtora godziny (i wyniesie 3 godz. 15 min). Standard infrastruktury poprawi się. m.in. dlatego że zelektryfikowany zostanie odcinek Opole-Nysa-Kamieniec Ząbkowicki. Szybciej dojedziemy też np. do Opola i Częstochowy. Zakładane inwestycje ułatwią podróże łącznej liczbie prawie 1,5 mln mieszkańców powiatów znajdujących się wzdłuż tej trasy, w tym m.in. powiatu ząbkowickiego.

W pierwszej kolejności powstanie nowa linia Warszawa-Łódź

ms. / em24.pl

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zmodernizują trasę kolejową Kamieniec Ząbkowicki - Nysa. To w ramach wielkiego projektu

  2020-05-19 12:32:38

  gość: ~Mieszkaniec

  Co ty czerniec majaczysz za pomalowane dwóch barierek wycięcie paru krzaków przez cis w tempie żółwia i zaklejenie paru dziur workiem cementu ty chcesz zapłacić 100 tyś lepiej otwórz most na nowo żeby ludzie swobodnie mogli spacerować i jeździć z drogą dojazdową od starczowa też walczyles że to nie gmina ma remontować i kiedy przyszedł nakaz remontu nagle sukces pana wójta że drogę zrobił to samo z mostami

 • 2020-05-19 12:40:16

  gość: ~Czesiek

  Drzewa na całym szlaku były wycinane na koszt spółek PKP A te parę krzaczków które wyciął CIS to troszku za mało żeby wstawiać takie zdjęcia.Wstyd panie wójcie przypisywać sobie czyjeś zasługi...

 • 2020-05-19 12:46:53

  gość: ~Mieszkaniec

  A te tzw białe mosty też będą takie drożne choć prowadzą do nikond drogą kończy się za nimi to jest pranie pieniędzy nie lepiej było zrobić kawałek chodnika lub kanalizacji

 • 2020-05-19 15:01:06

  gość: ~Sąsiad

  @~Mieszkaniec
  Trzeba było tylko wygrać wybory to na pewno zrobiłbyś to lepiej z większym rozmachem i ogromną klapą. Idyty w pi...Nie pozdrawiam i nie oczekuje komentarza.

 • 2020-05-19 15:01:53

  gość: ~Sąsiad

  @~Mieszkaniec
  Trzeba było tylko wygrać wybory to na pewno zrobiłbyś to lepiej z większym rozmachem i ogromną klapą. Idyty w pi...Nie pozdrawiam i nie oczekuje komentarza.

 • 2020-05-19 20:01:43

  gość: ~autor

  może ktoś wie,co za firma zlikwidowała historyczne torowisko od Kamieńca do Złotego St.i gdzie sprzedali te poniemieckie wysokiej klasy szyny????jakaś cisza o tym??

 • 2020-05-20 10:03:09

  gość: ~Tor

  ostatnio dodany post

  @~autor Szyny się " wygły ".

 • 2020-05-19 20:50:12

  gość: ~Zirit

  A kiedy będzie rewitalizacja trasy kolejowej Kamieniec Ząb,-Złoty Stok która by ożywiła rozwój gospodarczy obydwu Gmin
  wójt Marcin Czerniec bije pianę a nic nie robi aby powstawały stałe miejsca pracy związane dogodnym położeniem kolejowym Gminy Kamieniec .
  -wójt przespał czas na powstanie strefy ekonomicznej i przyciągnięciu inwestorów
  -Wójt stawia naszą Gminę na rozwój Turystyki to tak jakby wybrać się z motyką na księżyc w najbliższych latach turystyka padnie bo ludzie nie będą mieli pracy i środków do podróżowania jedyni nieliczna grupa mająca środki .
  -to jest genialny pomysł wójta zamiast podstrefy ekonomicznej stawia kompleks sportowy na wsi
  -wójt jest geniuszem
  -biznesmenem super gospodarzem wszyscy nam zazdroszczą takiego wójta
  powinien dostać nagrodę Nobla

 • 2020-05-19 21:32:30

  gość: ~Wóz CBA

  No nic,jak gratulować Marianowi Orańskiemu, 100 % zasługi, k*rwa jego mać!

REKLAMA