Zmodernizują trasę kolejową Kamieniec Ząbkowicki - Nysa. To w ramach realizacji wielkiego projektu fot.: UG Kamieniec Ząbkowicki
Trasa kolejowa Kamieniec Ząbkowicki - Nysa zostanie gruntownie przebudowana. To w ramach wielkiego projektu jakim jest Centralny Port Komunikacyjny.
- Są na terenie naszej gminy miejsca, które mieszkańcy widzą bardzo rzadko, ale akty wandalizmu niestety widoczne są tam na każdym kroku. Cieszę się, że po kilkuletnich zmaganiach o ustalenie ich właściciela ostatecznie wiemy, że w ramach rewitalizacji trasy kolejowej Kamieniec Ząbkowicki – Nysa cały ciąg komunikacyjny zostanie gruntownie przebudowany - informuje Marcin Czerniec, wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki. Rewitalizacji i podwyższeniu będą też poddane cztery wiadukty, aby magistrala – po elektryfikacji – spełniała wymagania stawiane kolejom dużych prędkości. - To bardzo dobra wiadomość, bo decyzja o gruntownej modernizacji tej trasy staje się faktem. PKP przygotowuje już dokumentację na tę strategiczną inwestycję. Znajdziemy się na jednej z najważniejszych krajowych kolejowych arterii (tzw. szprycha nr 8, co widać na grafice). Będą one powstawać w ramach wielkiego projektu, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny - dodaje włodarz.
Cały wąwóz zostaje oczyszczony z zarośli i pochylonych drzew. Zniszczone mosty zostaną zrewitalizowane przez spółki PKP. Gmina Kamieniec Ząbkowicki ze swojej strony przystąpiła do zamontowania barier ochronnych zniszczonych przez wandali i prac remontowych na górnej części mostów. Liczne akty wandalizmu na tych obiektach, a właściwie ich usuwanie, kosztowało samorząd jak dotąd daleko ponad 100 tys. zł.
- Nie niszczmy tego, za co wszyscy zapłaciliśmy. Wykonamy na mostach nowe bariery, oczyścimy nawierzchnię główną, zlikwidujemy zakrzaczenia wokół, a na ceglanych balustradach wykonamy wiele koniecznych prac remontowych - zapewnia wójt.
Ogromna inwestycja
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, integrujący transport lotniczy (węzłowy port lotniczy), kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu, w odległości około 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 30 km² ma zostać wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu ma być w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.
Część kolejowa Programu CPK zakłada budowę 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy.
Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Dla mieszkańców naszego regionu naistotniejsza jest szprycha nr 8. Biegnąca z Warszawy i Centralnego Portu Komunikacyjnego szprycha nr 8 CPK jedzie na południowy zachód przez dawne królewskie miasto Piotrków Trybunalski. Jadąc dalej, znajdziemy się w Częstochowie, która z jej Klasztorem Jasnogórskim jest duchową stolicą Polski, ale także miastem, w którym zaczynają się popularne trasy turystyczne, w tym Szlak Orlich Gniazd. Po drodze miniemy też Opole, jedno z najstarszych miast w Polsce i stolicę polskiej piosenki. Warto pojechać dalej i odwiedzić Nysę i Kłodzko, które mogą być bazą do wypadów w Sudety. Stąd już blisko do Śnieżnika i do Jaskini Niedźwiedziej, jednej z najgłębszych w Polsce.
Dzięki planowanym inwestycjom spółek CPK i PKP Polskie Line Kolejowe, które zostały przewidziane w ramach szprychy nr 8 podróż z Warszawy do Nysy skróci się o półtora godziny (i wyniesie 3 godz. 15 min). Standard infrastruktury poprawi się. m.in. dlatego że zelektryfikowany zostanie odcinek Opole-Nysa-Kamieniec Ząbkowicki. Szybciej dojedziemy też np. do Opola i Częstochowy. Zakładane inwestycje ułatwią podróże łącznej liczbie prawie 1,5 mln mieszkańców powiatów znajdujących się wzdłuż tej trasy, w tym m.in. powiatu ząbkowickiego.
ms. / em24.pl
Zmodernizują trasę kolejową Kamieniec Ząbkowicki - Nysa. To w ramach wielkiego projektu
2020-05-19 12:32:38
gość: ~Mieszkaniec
Co ty czerniec majaczysz za pomalowane dwóch barierek wycięcie paru krzaków przez cis w tempie żółwia i zaklejenie paru dziur workiem cementu ty chcesz zapłacić 100 tyś lepiej otwórz most na nowo żeby ludzie swobodnie mogli spacerować i jeździć z drogą dojazdową od starczowa też walczyles że to nie gmina ma remontować i kiedy przyszedł nakaz remontu nagle sukces pana wójta że drogę zrobił to samo z mostami
2020-05-19 12:40:16
gość: ~Czesiek
Drzewa na całym szlaku były wycinane na koszt spółek PKP A te parę krzaczków które wyciął CIS to troszku za mało żeby wstawiać takie zdjęcia.Wstyd panie wójcie przypisywać sobie czyjeś zasługi...
2020-05-19 12:46:53
gość: ~Mieszkaniec
A te tzw białe mosty też będą takie drożne choć prowadzą do nikond drogą kończy się za nimi to jest pranie pieniędzy nie lepiej było zrobić kawałek chodnika lub kanalizacji
2020-05-19 15:01:06
gość: ~Sąsiad
@~Mieszkaniec
Trzeba było tylko wygrać wybory to na pewno zrobiłbyś to lepiej z większym rozmachem i ogromną klapą. Idyty w pi...Nie pozdrawiam i nie oczekuje komentarza.
2020-05-19 15:01:53
gość: ~Sąsiad
@~Mieszkaniec
Trzeba było tylko wygrać wybory to na pewno zrobiłbyś to lepiej z większym rozmachem i ogromną klapą. Idyty w pi...Nie pozdrawiam i nie oczekuje komentarza.
2020-05-19 20:01:43
gość: ~autor
może ktoś wie,co za firma zlikwidowała historyczne torowisko od Kamieńca do Złotego St.i gdzie sprzedali te poniemieckie wysokiej klasy szyny????jakaś cisza o tym??
2020-05-20 10:03:09
gość: ~Tor
ostatnio dodany post
@~autor Szyny się " wygły ".
2020-05-19 20:50:12
gość: ~Zirit
A kiedy będzie rewitalizacja trasy kolejowej Kamieniec Ząb,-Złoty Stok która by ożywiła rozwój gospodarczy obydwu Gmin
wójt Marcin Czerniec bije pianę a nic nie robi aby powstawały stałe miejsca pracy związane dogodnym położeniem kolejowym Gminy Kamieniec .
-wójt przespał czas na powstanie strefy ekonomicznej i przyciągnięciu inwestorów
-Wójt stawia naszą Gminę na rozwój Turystyki to tak jakby wybrać się z motyką na księżyc w najbliższych latach turystyka padnie bo ludzie nie będą mieli pracy i środków do podróżowania jedyni nieliczna grupa mająca środki .
-to jest genialny pomysł wójta zamiast podstrefy ekonomicznej stawia kompleks sportowy na wsi
-wójt jest geniuszem
-biznesmenem super gospodarzem wszyscy nam zazdroszczą takiego wójta
powinien dostać nagrodę Nobla
2020-05-19 21:32:30
gość: ~Wóz CBA
No nic,jak gratulować Marianowi Orańskiemu, 100 % zasługi, k*rwa jego mać!
REKLAMA
REKLAMA