Express-Miejski.pl

Pewny kierunek, czyli autocasco za granicą

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik.com

Dlaczego warto mieć AC, wybierając się w podróż do innego kraju? Czy wykupienie ubezpieczenia z ochroną za granicą automatycznie obejmuje wszystkie państwa w Europie?

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze autocasco i w jakich sytuacjach zapewni Ci ono spokojniejszą wyprawę samochodem.

Coraz bardziej rozbudowywana sieć dróg ekspresowych i autostrad w Polsce pozwala na łatwiejszy wyjazd samochodem z kraju. Dlatego wielu kierowców decyduje się na taką formę podróży na zimowy urlop w Alpach czy wakacyjny wypad do gorących Włoch lub Chorwacji. Niewątpliwą zaletą samochodowej wyprawy jest możliwość dodatkowego odwiedzenia atrakcyjni turystycznych znajdujących się po drodze do celu podróży. Czasami wystarczy dosłownie godzina, by zobaczyć znany zamek lub pałac.

Jednak podróż samochodem za granicę wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem. Nieznane drogi, zwyczaje kierowców lub specyfika lokalnej pogody mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego kierowcę. Rozwiązaniem jest AC, które pozwoli na uniknięcie niespodziewanych kosztów. Wejdź na https://mubi.pl/poradniki/autocasco-za-granica/ i zobacz, na jakie kwoty ubezpieczyciele szacują AC z ochroną za granicą.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Chroni kierowcę przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone z jego winy. Co w przypadku, kiedy będzie on chciał zabezpieczyć także swój samochód? Kierowca taki powinien wykupić dobrowolne ubezpieczenie AC. Pamiętaj, że jego zakres regulowany jest przez OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które określają sami ubezpieczyciele. W jakich przypadkach ubezpieczenie autocasco okaże się przydatne?

• Podczas wizyty w jednym z alpejskich miasteczek dochodzi do oberwania chmury, wezbrany potok zalewa i uszkadza samochód. Ubezpieczenie AC chroni na wypadek szkód wyrządzonych przez żywioły i siły przyrody, takie jak powodzie, pożary czy gradobicia.

• Duży parking przed atrakcją turystyczną. Po pełnej przygód wycieczce po zamku i powrocie do samochodu okazuje się, że ktoś zbił przedni reflektor i zarysował bok pojazdu. Niestety nie zostawił żadnej informacji. Pozostaje skontaktować się z policją i ubezpieczycielem, który wyceni szkody z polisy AC spowodowane przez nieznanego sprawcę.

• O poranku okazuje się, że przed hotelem nie ma samochodu. Na pewno został dobrze zamknięty, i jeszcze stał w centrum miasta. Niestety nie odstraszyło to złodziei. Na szczęście wykupione AC pozwoli na uzyskanie rekompensaty w ramach ubezpieczenia od kradzieży samochodu.

• Nieznane drogi i pierwsza podróż. Dochodzi do stłuczki z Twojej winy. Dzięki AC uzyskasz pomoc i odszkodowanie mimo sprawstwa kolizji lub wypadku, jeśli OWU Twojego ubezpieczyciela obejmuje tego typu zdarzenia.

Leasing. Ubezpieczenie AC jest obowiązkowe i zabezpiecza zarówno leasingodawcę jak i użytkownika pojazdu.

AC za granicę - na co zwrócić uwagę?

Wybierając autocasco przed podróżą do innego kraju, należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Może zdarzyć się, że ubezpieczenie AC danego ubezpieczyciela nie obowiązuje we wszystkich krajach w Europie. Warto poznać zakres terytorialny ubezpieczenia AC. Brak tej wiedzy może narazić Cię na przykrą niespodziankę, gdy na przykład samochód zostanie skradziony, a Ty nie będziesz mógł liczyć na odszkodowanie.

To właśnie kradzież jest częstym wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dotyczy ono przede wszystkim Białorusi, Ukrainy, Rosji i Mołdawii. Planując podróż do tych krajów, warto zapytać się ubezpieczyciela, czy oferuje ochronę finansową na tym terenie, po opłaceniu dodatkowej składki. Wybierając się za granicę, zapoznaj się z zakresem ochrony wykupionego AC. Może okazać się, że nie obejmuje ono szkód wynikających ze zderzenia z dzikim zwierzęciem, a Ty akurat podróżujesz po mocno zalesionej Szwecji lub Finlandii.

Zapoznaj się także z rodzajem sumy ubezpieczenia AC. To od niej będzie liczona wartość szkody. Jeśli zostanie ona ustalona od wartości samochodu określonej w dniu zawarcia umowy AC, to nie zmieni się w dniu wystąpienia szkody. Jest to stała gwarantowana. Jeśli jednak liczona będzie od wartości auto w dniu wypadku, to jej wartość spadnie od momentu zawarcia umowy - będzie zmienna.

Ważne jest także zwrócenie uwagi, czy suma ubezpieczenia jest odnawialna czy nieodnawialna. W pierwszym przypadku samochód traci na wartości o wysokość wypłaconego odszkodowania. W razie kolejnej szkody będzie ona liczona od niższej wartości pojazdu. W przypadku sumy ubezpieczenia nieodnawialnej wcześniejsze wypłaty odszkodowania nie wpłyną na wartość samochodu.

Warto także sprawdzić zasady likwidacji szkody za granicą. Może być tak, że ubezpieczyciel będzie wymagał naprawy szkody w Polsce. Jednak zgodzi się na nią za granicą do wybranej kwoty (np. 1000 euro). W innym wypadku należy skontaktować się z ubezpieczycielem i poczekać na wyrażenie przez niego zgody na naprawę.

Czy ubezpieczenie AC jest niezbędne podczas wycieczki samochodem za granicę? Nie, ale jest bardzo przydatne, zwłaszcza dla tych, którzy na wakacjach nie chcą martwić się o samochód i ewentualne koszty jego uszkodzenia. Jeśli jesteś jednym z nich, to sprawdź autocasco dla siebie.

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA